Založ si blog

Rozmach 5G porovnateľný s fenoménom internetu v 90. rokoch

V čase všeobecného rastu hodnoty aktív sa investori logicky obzerajú po hodnotových aktívach. Medzi ne v súčasnosti môžeme zaradiť aj IT firmy, ktoré sú silné pri výstavbe 5G sietí. Tento segment má veľkú perspektívu bez ohľadu na stav pandémie.

Celosvetový trh so sieťami 5G bol v roku 2020 ocenený na 41 miliárd USD a očakáva sa, že v rokoch 2021 až 2028 narastie až o 50 %.  Len v USA by sa mohlo vytvoriť až 16 miliónov pracovných miest v mnohých odvetviach hospodárstva.  Podľa analýzy tímu analytikov CapitalPanda by táto nová revolúcia a implementácia sietí 5G mohla priniesť ekonomický impulz podobný rozvoju internetu na začiatku 90. rokov.

Mobilné siete piatej generácie, označované aj ako siete 5G, ponúkajú nízku mieru latencie a až 100-krát vyššiu rýchlosť sťahovania v porovnaní so sieťami 4G. Vzhľadom na potenciál tohto nového segmentu ekonomiky sa aj malí investori logicky pýtajú,  do čoho investovať.

Prvou možnosťou pre investorov je využiť služby, ktoré ponúkajú spoločnosti T-Mobile, AT&T a Verizon. Kto však hľadá nižšiu expozíciu, môže investovať do spoločností, ktoré ponúkajú infraštruktúru, zariadenia alebo technológie pre siete 5G.

Spoločnosť Xilinx (NASDAQ:XLNX) je lídrom vo výrobe čipov pre programovateľné hradlové polia. Čipy sú v ponuke v mnohých vyhotoveniach a zákazníci ich môžu upravovať a konfigurovať aj po ich zostavení. Spoločnosť Xilinx najnovšie patrí pod AMD.  Ziskové marže spoločnosti Xilinx sú oveľa vyššie ako pri tradičných čipoch AMD.

Siete 5G zvládajú vyššiu prevádzku a sieťové signály tam, kde sú najviac potrebné. Na túto úlohu sú potrebné grafické procesory a telekomunikačné spoločnosti a výrobcovia zariadení používajú procesory NVIDIA. NVIDIA je veľká spoločnosť, ktorej by nové odvetvie mohlo ďalej zvýšiť jej vplyv na trhu.

Siete 5G však nie sú len o samotných jednoduchých čipoch, zaujímavým segmentom sú aj výrobcovia potrebného hardvéru vo všeobecnosti.

Napríklad spoločnosť Ciena (NYSE: CIEN) je malá, ale rýchlo rastúca spoločnosť, ktorá predáva optické zariadenia a projektové služby komunikačným spoločnostiam. Spoločnosť profituje z rozvoja sietí 5G, pretože môže zvýšiť svoje hotovostné rezervy.

Corning (NYSE: GLW) je ďalšou zaujímavou spoločnosťou, ktorá dodáva komunikačným spoločnostiam nové rádiové veže, sklo a keramiku. Je hlavným dodávateľom väčšiny telekomunikačných spoločností. Corning spolupracuje s firmou Qualcomm na dodávkach sieťového vybavenia a aktuálne expanduje svoju pôsobnosť aj do oblasti základných súčastí systému 5G, do malých bunkových antén.

Má spoločnosť Nikola Corp. pred sebou svetlú budúcnosť?

21.05.2021

Posledné roky sa firma Nikola pravidelne skloňovala ako konkurent už preslávenej Tesly. Jej prednosťou mal byť ophon postavená na palivových článkoch a zelenom vodíku. Nad firmou Nikola Budúcnosť však visia viaceré otázniky. Spoločnosť Nikola Copr. (NASD: NKLA) bola založená v roku 2015 v Salt Lake City, Utah, USA. Vo svojich začiatkoch sa spoločnosť zamerala na výrobu [...]

Stojíme pred možnou korekciou indexu S&P 500?

18.05.2021

Najznámejší akciový index S&P 500 je v pozícii, kedy má vysokú hodnotu a časť akcií je do istej miery nadhodnotených. Táto situácia spolu s ďalšími signálmi z amerického trhu logicky vedie k otázke, či stojíme pred korekciou indexu a aká hlboká bude. S&P 500 alebo Standard & Poor’s 500 je akciový index 500 najväčších verejne obchodovaných [...]

Prípad Coinbase ilustruje príliv inštitucionálnych investorov do kryptomien

03.05.2021

Kryptomeny sa snažia vytvoriť nový, digitálny finančný systém, ktorý by svojou flexibilitou nahradil ten starý, „uzavretý“ v národných rámcoch. Túto víziu v poslednom čase podporujú inštitucionálni investori. Za rastúcim dopytom kryptomien a cenných papierov pre ich infraštruktúru sú inštitucionálni investori. O procese sa dá podľa môjho názoru hovoriť [...]

medveď

Pyrotechnika či svetlice nepomohli. Pri Sučanoch usmrtili medveďa

17.06.2021 09:33

Medveď od jesene minulého roka prenikal do intravilánu obce.

NR SR: Rokovanie parlament

Grendel otvoril 32. schôdzu, poslanci sa budú zaoberať kolúznou väzbou

17.06.2021 09:30

Poslancov čaká viac ako 80-bodový program.

Pfizer/BioNTech vakcína ampulky

Na Slovensko doposiaľ prišli takmer 4 milióny vakcín proti COVID-19

17.06.2021 09:24

Očkovanie v ambulanciách všeobecných lekárov a pediatrov plánuje rezort spustiť od začiatku júla.

nemecko, vojaci

Opití spievali rasistické piesne. Nemecko stiahlo z Litvy celú čatu vojakov

17.06.2021 09:04

Hlavní vinníci boli okamžite prepustení zo služby.

Štatistiky blogu

Počet článkov: 26
Celková čítanosť: 30680x
Priemerná čítanosť článkov: 1180x

Autor blogu

Kategórie