Japonsko má po 11 rokoch šancu vymaniť sa z pasce nulových až záporných úrokových sadzieb

18. mája 2022, jozoperic, Nezaradené

Japonsko dlhé roky trpelo defláciou v kombinácii so slabým ekonomickým rastom. Aktuálne sa však zdá, že táto éra by sa mohla čoskoro skončiť.

Podľa prieskumu Nikkei medzi odborníkmi sú spotrebiteľské ceny v Japonsku na ceste k tomu, aby tento mesiac prvýkrát od roku 2015 vzrástli o 2 %. Napriek tomu, že Bank of Japan sa odvtedy snaží zabezpečiť stabilnú 2-percentnú infláciu, ceny naposledy rástli týmto tempom v marci 2015 po zvýšení spotrebnej dane.

Podľa maloobchodných štatistík v reálnom čase ceny neustále rastú. K 20. aprílu 2022 denný cenový index Nikkei CPINow, založený na údajoch z predajných miest, ukázal medziročný nárast cien o 1,6 %. Od marca sa tento ukazovateľ pohybuje stabilne nad úrovňou 1 %.

Taro Saito z výskumného inštitútu NLI predpovedá, že rast cien sa v roku 2022 bude pohybovať okolo 2 % a v októbri dosiahne vrchol na úrovni 2,3 %. Zároveň vo svojej správe Yoshiki Shinke, ekonóm z výskumného inštitútu Dai-Ichi Life, uviedol: „Index spotrebiteľských cien by mohol tento rok zostať nad 2 % a ísť ešte vyššie v závislosti od toho, či podniky prenesú viac svojich rastúcich nákladov do cien.“

Minulý pondelok guvernér centrálnej banky Bank of Japan Haruhiko Kuroda jednoznačne vyhlásil, že zatiaľ nemá v úmysle sprísňovať politiku, keďže nákladový charakter súčasnej inflácie bude brzdiť epidemické oživenie.

Inými slovami, ak by priemerná inflácia mala ísť príliš vysoko, môžeme očakávať koniec záporných úrokových sadzieb. Po viac ako 11 rokoch by sa úrokové sadzby v Japonsku mohli prehupnúť do kladných hodnôt. To by pre japonskú ekonomiku bola zásadná zmena.

CapitalPanda-Peric-Úroková sadzba v Japonsku je už 11 rokov nulová

Úrokové sadzby v Japonsku za posledných 25 rokov (zdroj: TradingEconomics/BOJ)

 

Posledných pár mesiacov nebolo pre japonský jen príliš dobrých. Avšak aktuálne sa zdá, že doterajší predaj jenu postupne poľavuje a začínajú sa objavovať pozitívne signály.

Americká investičná banka Goldman Sachs Group v správe zverejnenej tento utorok ocenila japonský jen ako dobré zabezpečenie proti recesii a zdôraznila jeho „výraznú hodnotu“. V správe z toho istého dňa sa analytici Scotiabank vyslovili za mierne oživenie jenu.

CapitalPanda-Peric-Japonský jen posledný rok oslabuje

Výkonnosť japonského jenu (JPY) za posledných 12 mesiacov (zdroj: TradingView.com)

 

Japonský jen na ceste k bezpečnej globálnej mene?

Za posledných 60 dní sa americký dolár voči japonskému jenu posilnil o viac ako 14 %. Hlavnou príčinou poklesu jenu voči americkému doláru bolo odhodlanie Bank of Japan pokračovať v agresívnom uvoľňovaní menovej politiky. Tým pádom sa zväčšoval rozdiel voči politike Federálneho rezervného systému FED, ktorý už niekoľko mesiacov menovú politiku utesňuje. Avšak podľa najnovších indikátorov sa zdá, že by sa aj v Japonsku mohla čoskoro éra uvoľnenej menovej politiky skončiť. Japonský jen by sa tak v aktuálnom turbulentnom globálnom hospodárskom prostredí opäť mohol stať bezpečnou menou.