Založ si blog

Británia a EÚ obnovili rokovania o brexite. Rozhodne sa už v septembri?

Aká bude finálna podoba partnerstva po odchode Británie z EÚ? Úradníci v Spojenom kráľovstve a Európskej únii majú nasledujúcich sedem týždňov, aby sa dohodli na niečom, čo sa im doposiaľ nepodarilo.

 

Po krátkej letnej prestávke sa tento utorok (18. augusta 2020) v Bruseli obnovili rokovania medzi britským premiérom Borisom Johnsonom, splnomocnencom britskej vlády pre brexit Davidom Frostom a európskym vyjednávačom pre brexit Michelom Barnierom. Veľká Británia a Európska únia chcú dosiahnuť dohodu skôr, ako je naplánovaný deadline rokovania, ktorý je stanovený na 2. október. Lídri oboch strán chcú rokovania urýchliť, avšak žiadna zo strán zatiaľ nenavrhla primerané ústupky. Napriek tomu rokujúci neskrývajú optimizmus. „Myslíme si, že dohodu je možné dosiahnuť ešte v septembri,“ uviedol hovorca britského premiéra Johnsona Jamie Davies.

 

Dvoma kľúčovými bodmi programu sú vyvážená dohoda o rybolove, ktorá zahŕňa prístup rybárov z EÚ do britských vôd, a nastavenie spoločných pravidiel hospodárskej súťaže. Podľa Barniera Londýn požaduje „takmer úplné“ vylúčenie rybárskych lodí EÚ z britských vôd, čo je „neprijateľné“. Dosiahnutím dohody o vyššie uvedených bodoch podmieňuje EÚ akékoľvek širšie obchodné dohody. Obom témam boli pridelené štyri dvojhodinové stretnutia. Diskusia bude pokračovať budúci mesiac po stretnutí úradníkov v Londýne.

 

Ak sa nepodarí dosiahnuť dohodu do konca prechodného obdobia, ktoré končí na konci roku 2020, budú spotrebitelia čeliť návratu ciel, kvótam a bariéram vo výmene tovaru a služieb. Zástupcovia EÚ tvrdia, že október je hraničným termínom pre dosiahnutie dohody v podobe, v ktorej by mohla vstúpiť do platnosti do 31. decembra.

Skutočná cena brexitu sa bolestivo ukazuje každým dňom. A budúcnosť nevyzerá vôbec dobre

15.08.2022

Ekonomika Veľkej Británie má zásadné problémy posledných 10 rokov. A brexit ich všetky ešte zhoršil. Najhoršie vyhliadky rastu zo všetkých rozvinutých krajín má Veľká Británia. Podľa prognózy OECD zverejnenej minulý mesiac hospodárstvo Spojeného kráľovstva v roku 2022 vôbec neporastie. Ide o najnižšiu prognózu spomedzi všetkých krajín OECD. Takisto to [...]

Česká národná banka po sérii zvyšovania ponechala úrokové sadzby

11.08.2022

Na prvý pohľad prekvapivá „stopka“ dlhého sledu zvyšovania sadzieb prekvapila. ČNB sa snaží príliš nepriškrtiť ekonomiku. Prvýkrát za posledného vyše roka ponechala banková rada českej národnej banky (ČNB) úrokové sadzby nezmenené. Diskontná sadzba v Čechách tak naďalej zostáva na úrovni 6 %, lombardná sadzba na úrovni 8 % a dvojtýždňová repo sadzba na [...]

Chorvátsko zažíva rekordnú infláciu. Zdražovanie budú mnohí pripisovať euru, ktoré krajina prijme od 1. januára

29.07.2022

Aj Chorvátsko trpí vysokou infláciou (12,1 % v júni). Ak pretrvá, budú zdražovanie s odstupom času mnohí prisudzovať prijatiu euru, ktoré je na pláne k 1.1.2023. Chorvátsko je z krajín západného Balkánu Slovákom blízke hneď z viacerých dôvodov. K najpopulárnejšiemu moru pre trávenie dovolenky aktuálne pribudla aj inflácia. Tá v júni medziročne dosiahla [...]

Olexij Reznikov

Reznikov skončil ako ukrajinský minister obrany, nahradil ho Kyrylo Budanov

05.02.2023 21:33

K výmene na kľúčovom ministerskom poste dochádza v kritickom období, keď sa očakáva rozsiahla ruská ofenzíva.

Pápež František

Pápež obvinil kruhy v katolíckej cirkvi zo zneužívania smrti Benedikta XVI.

05.02.2023 21:25

Pápež František tvrdí, že fámy o jeho nezhodách s Benediktom alebo o tom, že Benedikt bol zatrpknutý niektorými rozhodnutiami, ktoré prijal, sú nepravdivé.

Ruský vojak / Russký vojak / Okupant /

Ruská armáda verbuje do vojny na Ukrajine aj odsúdené ženy

05.02.2023 18:38

Medzi už naverbovanými je aj asi 50 žien zo ženského nápravnovýchovného tábora v Ruskom okupovanom meste Snižne v Doneckej oblasti.

Robert Kaliňák

Kaliňák nevylúčil návrat do politiky. Podľa neho ho tam volajú "nezákonné obvinenia"

05.02.2023 17:24

Exminister vnútra a člen predsedníctva Smeru tvrdí, že volebná kampaň sa bude spájať s kriminalizáciou opozície.

Štatistiky blogu

Počet článkov: 67
Celková čítanosť: 105850x
Priemerná čítanosť článkov: 1580x

Autor blogu

Kategórie