Založ si blog

Británia a EÚ obnovili rokovania o brexite. Rozhodne sa už v septembri?

Aká bude finálna podoba partnerstva po odchode Británie z EÚ? Úradníci v Spojenom kráľovstve a Európskej únii majú nasledujúcich sedem týždňov, aby sa dohodli na niečom, čo sa im doposiaľ nepodarilo.

 

Po krátkej letnej prestávke sa tento utorok (18. augusta 2020) v Bruseli obnovili rokovania medzi britským premiérom Borisom Johnsonom, splnomocnencom britskej vlády pre brexit Davidom Frostom a európskym vyjednávačom pre brexit Michelom Barnierom. Veľká Británia a Európska únia chcú dosiahnuť dohodu skôr, ako je naplánovaný deadline rokovania, ktorý je stanovený na 2. október. Lídri oboch strán chcú rokovania urýchliť, avšak žiadna zo strán zatiaľ nenavrhla primerané ústupky. Napriek tomu rokujúci neskrývajú optimizmus. „Myslíme si, že dohodu je možné dosiahnuť ešte v septembri,“ uviedol hovorca britského premiéra Johnsona Jamie Davies.

 

Dvoma kľúčovými bodmi programu sú vyvážená dohoda o rybolove, ktorá zahŕňa prístup rybárov z EÚ do britských vôd, a nastavenie spoločných pravidiel hospodárskej súťaže. Podľa Barniera Londýn požaduje „takmer úplné“ vylúčenie rybárskych lodí EÚ z britských vôd, čo je „neprijateľné“. Dosiahnutím dohody o vyššie uvedených bodoch podmieňuje EÚ akékoľvek širšie obchodné dohody. Obom témam boli pridelené štyri dvojhodinové stretnutia. Diskusia bude pokračovať budúci mesiac po stretnutí úradníkov v Londýne.

 

Ak sa nepodarí dosiahnuť dohodu do konca prechodného obdobia, ktoré končí na konci roku 2020, budú spotrebitelia čeliť návratu ciel, kvótam a bariéram vo výmene tovaru a služieb. Zástupcovia EÚ tvrdia, že október je hraničným termínom pre dosiahnutie dohody v podobe, v ktorej by mohla vstúpiť do platnosti do 31. decembra.

Apple vzbudzuje otázky kvôli novému projektu elektromobility

07.04.2021

Značka Apple je nezmazateľne zapísaná v histórii ako inovátor v segmente počítačov a smartfónov. Dnes sa však zdá, že jej budúcnosť leží viac v oblasti služieb. Hoci biznis okolo iPhone stále prekvitá, tržby spoločnosti klesli. Dôvodom je skutočnosť, že zákazníci dlhšie zotrvávajú pri starších typoch telefónov. To by sa však mohlo zmeniť s novým iPhonom s [...]

Stojíme na začiatku nového komoditného supercyklu?

05.03.2021

Ceny komodít plošne rastú, čo vyvolávala otázku, či stojíme na prahu takzvaného supercyklu. Ten je typický vyše 20-ročnou fázou silného rastu a následného návratu „do normálu“. Reálne sa dnes črtajú hneď 3 možné spúšťače pre takýto supercyklus v najbližšom čase. Iste ste v poslednej dobe zaznamenali rastúce ceny komodít na svetových trhoch. [...]

Cena irídia skokovo narástla o 160 % vďaka dopytu po vodíkovom pohone

22.02.2021

Irídium, vedľajší produkt ťažby platiny a paládia, je životne dôležitý pre mnoho priemyslových odvetví. Môže tiež slúžiť ako katalyzátor pri elektrolýze štiepiacej vodu na kyslík a vodík. Po vodíku je stále vyšší dopyt ako po čistejšom zdroji energie, ktorý by mohol nahradiť fosílne palivá. Ceny irídia sa od 12. decembra 2020 z úrovne 1 685 USD vyšplhali [...]

Ekvádor Guillermo Lasso

V prezidentských voľbách v Ekvádore zvíťazil konzervatívny bankár

12.04.2021 08:59

Guillermo Lasso sa o post hlavy štátu uchádzal už po tretí raz.

mhd štrajk bratislava

V Bratislave a Košiciach štrajkovali vodiči hromadnej dopravy

12.04.2021 08:14, aktualizované: 09:07

Spoje smerujúce k nemocniciam a školám budú jazdiť. Výstražný štrajk by mal trvať do 9.00 hodiny.

škola základná drieňová ZŠ

Škôlky a prvý stupeň základných škôl sú už otvorené pre všetky deti

12.04.2021 07:11

Ďalšie informácie o otváraní škôl bude v pondelok predpoludním prezentovať šéf rezortu školstva na tlačovej konferencii.

Eduard Heger

Heger: Kto sú idioti? Asi koaliční partneri

12.04.2021 07:00

Premiér Eduard Heger (OĽaNO) v relácii TV Markíza pripustil, že Matovič svoju kritiku nemieril na vedcov, ale skôr na koaličných partnerov.

Štatistiky blogu

Počet článkov: 22
Celková čítanosť: 25684x
Priemerná čítanosť článkov: 1167x

Autor blogu

Kategórie