Založ si blog

Chorváti chcú aj napriek pandémii euro. Chorvátsko ho prijme v roku 2023

Koronakríza posunula termín prijatia eura z pôvodného 2022 o niekoľko mesiacov. Podľa všetkého však rok 2023 bude finálnym termínom, kedy sa aj v Chorvátsku bude oficiálne platiť eurom. Chorvátsko sa tak stane 20. členským štátom eurozóny.

Súčasná kríza spôsobená pandémiou COVID-19 pravdepodobne posunie termín prijatia eura v Chorvátsku o niekoľko mesiacov. V súčasnosti je chorvátskou vládou a centrálnou bankou oficiálne uvádzaný termín 1. januára 2023. S rokom 2023 sa pevne počíta aj vďaka silnej podpore verejnosti, ktorá v minulom roku podľa Eurobarometra ešte výrazne vzrástla.

CapitalPanda_Peric_Chorvatsko_prijme_euro_2023

CapitalPanda_Peric_Chorvatsko_prijme_euro_2023

Zdroj: Eurobarometer, HNB – Chorvátska národná banka

 

Pozitívnu náladu obyvateľstva v otázke prijatia eura potvrdil aj najnovší prieskum portálu indeks.hr, ktorý patrí medzi najčítanejšie v Chorvátsku. Z 3 994 ľudí, ktorí v ňom hlasovali, bolo 64 % za prijatie eura, zatiaľ čo proti hlasovalo iba 36 %.

 

Podpora zavedenia eura je významne vyššia než v posledných rokoch. Národná banka to odôvodňuje rastúcim povedomím občanov o rôznych benefitoch členstva v eurozóne. Nezávislí ekonómovia zároveň pripomínajú, že Chorvátsko je mimoriadne „euroizovaná“ krajina, a preto je zavedenie eura ďalší logický krok.

Od polovice šesťdesiatych rokov 20. storočia, keď bolo Chorvátsko súčasťou Juhoslávie, občania zvykli sporiť v nemeckých markách. Dnes si vo väčšine sporia a požičiavajú v eurách. V eurách sa uvádzajú aj prenájmy a nájomné bytov. Takisto väčšina turistov – a tým aj veľká časť príjmov hospodárstva – prichádza z eurozóny. So zavedením eura by tak zmizli prepočty mien a znížili by sa náklady firiem.

 

Predbežný výmenný kurz 7,53 kuny za euro

V piatok 13. júla 2020 sa Chorvátska republika oficiálne zapojila do Európskeho mechanizmu výmenných kurzov II (ERM II), v ktorom má zotrvať minimálne dva roky. Premiér Andrej Plenković však uviedol, že Chorvátsko zostane v mechanizme tri roky a následne očakáva formálne zavedenie eura. (Zdroj: Rokovanie Národného výboru Chorvátskej republiky pre zavedenie eura.)

 

Medzi kritériá, ktoré musí Chorvátsko splniť (tzv. kritériá nominálnej konvergencie, ktoré uvádza Maastrichtská zmluva), patrí stabilita výmenného kurzu, cenová stabilita a stabilita úrokových sadzieb. Okrem týchto kritérií existujú ďalšie dva mimoriadne dôležité ukazovatele, ktoré súvisia s verejnými financiami – rozpočtový deficit a verejný dlh.

Od jesene je Chorvátsko tiež členom bankovej únie, čo znamená, že má jedného zástupcu v centrálnom orgáne na dohľad s rovnakými právami a povinnosťami ako ostatní členovia eurozóny. Vstupuje preto do systému spoločného ozdravenia bánk na európskej úrovni. Pozitívom je aj ďalšie zníženie úrokových sadzieb.

 

Referenčný výmenný kurz pri vstupe do ERM II sa stalo 7,53540 HRK za 1 euro. To, samozrejme, nemusí byť konečný výmenný kurz, keďže v rámci mechanizmu môže mena kolísať 15 % nad a pod týmto kurzom. Výsledok bude v mnohom závisieť od vývoja ekonomiky Chorvátska v ďalších dvoch rokoch, čiže aj tempe zotavenia z aktuálnej koronakrízy.

Skutočná cena brexitu sa bolestivo ukazuje každým dňom. A budúcnosť nevyzerá vôbec dobre

15.08.2022

Ekonomika Veľkej Británie má zásadné problémy posledných 10 rokov. A brexit ich všetky ešte zhoršil. Najhoršie vyhliadky rastu zo všetkých rozvinutých krajín má Veľká Británia. Podľa prognózy OECD zverejnenej minulý mesiac hospodárstvo Spojeného kráľovstva v roku 2022 vôbec neporastie. Ide o najnižšiu prognózu spomedzi všetkých krajín OECD. Takisto to [...]

Česká národná banka po sérii zvyšovania ponechala úrokové sadzby

11.08.2022

Na prvý pohľad prekvapivá „stopka“ dlhého sledu zvyšovania sadzieb prekvapila. ČNB sa snaží príliš nepriškrtiť ekonomiku. Prvýkrát za posledného vyše roka ponechala banková rada českej národnej banky (ČNB) úrokové sadzby nezmenené. Diskontná sadzba v Čechách tak naďalej zostáva na úrovni 6 %, lombardná sadzba na úrovni 8 % a dvojtýždňová repo sadzba na [...]

Chorvátsko zažíva rekordnú infláciu. Zdražovanie budú mnohí pripisovať euru, ktoré krajina prijme od 1. januára

29.07.2022

Aj Chorvátsko trpí vysokou infláciou (12,1 % v júni). Ak pretrvá, budú zdražovanie s odstupom času mnohí prisudzovať prijatiu euru, ktoré je na pláne k 1.1.2023. Chorvátsko je z krajín západného Balkánu Slovákom blízke hneď z viacerých dôvodov. K najpopulárnejšiemu moru pre trávenie dovolenky aktuálne pribudla aj inflácia. Tá v júni medziročne dosiahla [...]

KOŠICE: Podpora Kultúrneho štrajku, protest

FOTO: V Slovenských mestách sa protestovalo proti krokom ministerstva kultúry

19.09.2024 20:18

Výbor Kultúrneho štrajku tvrdí, že na ministerstve kultúry sa protizákonne prepúšťa a zastrašuje.

Jens Stoltenberg

Stoltenbergova rozlúčka: Aliancia je silnejšia ako kedykoľvek predtým, ale budúcnosť NATO stojí pred skúškou

19.09.2024 18:28

Európa a Amerika sú ale silnejšie a bezpečnejšie, keď sú spolu, uviedol Jens Stoltenberg.

Róbert Fico / Zuzana Dolinková /

Dolinková kritizuje konsolidáciu v zdravotníctve. Komora sestier opatrenia vlády odmieta

19.09.2024 18:24

Konsolidácia verejných financií má podľa opozície i komory sestier zobrať zdravotníctvu stovky miliónov eur.

Fluffy

Thajčanku v dome napadol masívny pytón: Zo smrteľného zovretia sa dostala po dvoch hodinách

19.09.2024 17:39

Vo chvíľach, keď pripravovala večeru vo svojom dome, pocítila ostrú bolesť v stehne a keď sa pozrela dolu, zbadala, ako sa jej zmocňuje veľký had.

Štatistiky blogu

Počet článkov: 67
Celková čítanosť: 119743x
Priemerná čítanosť článkov: 1787x

Autor blogu

Kategórie