Založ si blog

Stojíme na začiatku nového komoditného supercyklu?

Ceny komodít plošne rastú, čo vyvolávala otázku, či stojíme na prahu takzvaného supercyklu. Ten je typický vyše 20-ročnou fázou silného rastu a následného návratu „do normálu“. Reálne sa dnes črtajú hneď 3 možné spúšťače pre takýto supercyklus v najbližšom čase.

Iste ste v poslednej dobe zaznamenali rastúce ceny komodít na svetových trhoch. Nezáleží na tom, či ide o kukuricu, bavlnu, ropu, zemný plyn, striebro, platinu alebo priemyselné kovy, ako sú cín alebo ródium. Každý komoditný sektor v súčasnej dobe ponúka rast. Je teda možné, že stojíme na prahu ďalšieho mnohoročného komoditného supercyklu? A ako vôbec taký jav definovať?

Tri supercykly za posledné storočie

Supercykly sú definované ich relatívne nízkou frekvenciou a dlhou dobou trvania. Nie každý pokles hospodárskeho cyklu sa zmení na depresiu a, podobne, nie každý vzostup cien komodít sa stane supercyklom. Vo väčšine prípadov cyklické správanie jednotlivých cien iba poukazuje na obmedzenú synchronizáciu naprieč komoditnými trhmi. Pojem supercyklus je teda vyhradený pre najväčšie kolísanie cien a najdlhšie cykly, ktoré zvyčajne trvajú dlhšie ako 20 rokov od minima po vrchol a späť a zahŕňajú neobvykle široké spektrum komodít.

Predchádzajúce supercykly poháňala industrializácia a urbanizácia Spojených štátov a prvá svetová vojna, následne reindustrializácia Európy a Japonska po druhej svetovej vojne a tretí cupercyklus sa niesol v znamení industrializácie a urbanizácie Číny v roku 2000.

CapitalPanda-Peric-Komodity-Supercyklus

CapitalPanda-Peric-Komodity-Supercyklus

Išlo vždy o epizódy založené na dopyte v úzkom prepojení s historickými udalosťami masovej industrializácie a urbanizácie, ktoré interagovali s akútnymi kapacitnými obmedzeniami v mnohých kategóriách produktov, a to najmä v energetických komoditách, kovoch a mineráloch.

Akonáhle sa však takýto dopytový šok objaví, dôjde zvyčajne k vyrovnávacej reakcii na ponuku. Skôr neaktívne prieskumné a ťažobné spoločnosti začínajú sa začínajú aktivizovať a nastáva indukovaná technologická zmena. S uvoľňovaním kapacitných obmedzení sa následne ceny komodít vracajú späť a pod hladinu trendu.

Obrovské zvýšenie spotreby odlišuje viacročné supercykly od rutinnejšieho rastu a poklesu cien. Kritickou otázkou teda je, či je pravdepodobné, že v najbližších niekoľkých rokoch dôjde k porovnateľnému nárastu spotreby, ktorý by mohol vyvolať rast a pokles cien v dostatočne veľkých a dlhých intervaloch, aby sa kvalifikoval ako supercyklus.

Stojíme pred ďalším obrovským nárastom spotreby?

A tým sa dostávame do súčasnosti a blízkej budúcnosti. V priebehu nasledujúcich 5-10 rokov existuje niekoľko potenciálnych spúšťačov pre väčší rozmach cyklu, ako je obvyklé. To by mohlo viesť k začiatku skutočného supercyklu.

Ekonomikou, ktorá sa pravdepodobne bude v blízkej dobe mohutne industrializovať a urbanizovať, je India. Je to dostatočne veľká ekonomika na to, aby spustila supercyklus, aj keď nie je jasné, či k tomu bezprostredne dôjde.

Výstavba novej energetickej infraštruktúry potrebnej na podporu cieľov v oblasti klímy, ktoré si mnoho štátov stanovilo, môže byť tiež dostatočne veľká, aby spustila supercyklus, pokiaľ k nej dôjde dostatočne rýchlo a v dostatočne veľkom meradle.

A konečne, k spusteniu supercyklu by mohol postačovať rozsiahly fiškálny stimul po pandémii, aj keď zatiaľ nie je jasné, ako by sa stimul dal líšiť od bežných cyklických vládnych výdavkov.

Každá z popísaných udalostí – indická industrializácia, energetická transformácia aj séria rozsiahlych vládnych výdavkov – by mohla samostatne vyvolať supercyklus. Pravdepodobnosť jeho vzniku by sa však výrazne zvýšila, keby došlo ku kombinácii dvoch či troch udalostí v rovnaký čas.

Zatiaľ ide vo všetkých prípadoch len o potenciálne spúšťače a existuje iba malá možnosť, že by supercyklus už prebiehal alebo že by v najbližších niekoľkých rokoch vyvolal väčší a dlhší vzostup cien komodít než je obvyklé.

Prípad Coinbase ilustruje príliv inštitucionálnych investorov do kryptomien

03.05.2021

Kryptomeny sa snažia vytvoriť nový, digitálny finančný systém, ktorý by svojou flexibilitou nahradil ten starý, „uzavretý“ v národných rámcoch. Túto víziu v poslednom čase podporujú inštitucionálni investori. Za rastúcim dopytom kryptomien a cenných papierov pre ich infraštruktúru sú inštitucionálni investori. O procese sa dá podľa môjho názoru hovoriť [...]

Apple vzbudzuje otázky kvôli novému projektu elektromobility

07.04.2021

Značka Apple je nezmazateľne zapísaná v histórii ako inovátor v segmente počítačov a smartfónov. Dnes sa však zdá, že jej budúcnosť leží viac v oblasti služieb. Hoci biznis okolo iPhone stále prekvitá, tržby spoločnosti klesli. Dôvodom je skutočnosť, že zákazníci dlhšie zotrvávajú pri starších typoch telefónov. To by sa však mohlo zmeniť s novým iPhonom s [...]

Cena irídia skokovo narástla o 160 % vďaka dopytu po vodíkovom pohone

22.02.2021

Irídium, vedľajší produkt ťažby platiny a paládia, je životne dôležitý pre mnoho priemyslových odvetví. Môže tiež slúžiť ako katalyzátor pri elektrolýze štiepiacej vodu na kyslík a vodík. Po vodíku je stále vyšší dopyt ako po čistejšom zdroji energie, ktorý by mohol nahradiť fosílne palivá. Ceny irídia sa od 12. decembra 2020 z úrovne 1 685 USD vyšplhali [...]

kajetán kičura

Hmotné rezervy za čias Kičuru rekonštruovali bleskozvody protizákonne

11.05.2021 12:57

ÚVO uložil SŠHR zníženú pokutu 15 572,24 eura.

Medveď / Arthur /

Európska komisia preskúma zabitie najväčšieho medveďa v Rumunsku lichtenštajnským princom

11.05.2021 12:50

Rumunské environmentálne organizácie obvinili princa Emanuela, že v chránenej oblasti Karpát zastrelil najväčšieho medveďa a porušil tým zákaz tzv. trofejového lovu veľkých šeliem.

sudca molnár

Žilinka podobne ako pri Kolcunovi zrušil časť obvinení voči sudcovi Molnárovi

11.05.2021 12:43

Dôvodom je nekonkrétnosť a až „úplná abstraktnosť stíhaných skutkov“.

Dušan Kováčik, zadržanie, NAKA

Dostane sa Dušan Kováčik na slobodu?

11.05.2021 12:19

Sudkyňa Pamela Záleská ukončila výsluch bývalého špeciálneho prokurátora.

Štatistiky blogu

Počet článkov: 23
Celková čítanosť: 26972x
Priemerná čítanosť článkov: 1173x

Autor blogu

Kategórie