Založ si blog

Apple vzbudzuje otázky kvôli novému projektu elektromobility

Značka Apple je nezmazateľne zapísaná v histórii ako inovátor v segmente počítačov a smartfónov. Dnes sa však zdá, že jej budúcnosť leží viac v oblasti služieb.

Hoci biznis okolo iPhone stále prekvitá, tržby spoločnosti klesli. Dôvodom je skutočnosť, že zákazníci dlhšie zotrvávajú pri starších typoch telefónov. To by sa však mohlo zmeniť s novým iPhonom s podporou 5G siete.

Investori sa každopádne snažia zistiť, čo bude novým hnacím motorom. Nedávno ovplyvnili predaj spoločnosti dve nové odvetvia – služby a nositeľná elektronika. Vo štvrtom štvrťroku 2020 vzrástli výnosy zo služieb o 25 % na 15,8 miliardy USD. Medzi tieto služby patrili App Store, AppleCare, iCloud, Apple Pay, Apple Music, Apple TV +, Apple Arcade a ďalšie. V Európe a USA ale Apple čelí antimonopolnému dohľadu kvôli zásadám aplikácie App Store, ktorých súčasťou je 30 % poplatok za sprostredkovanie. Následne 18. novembra spoločnosť znížila poplatky pre malých vývojárov na 15 %. Pravdepodobne preto, aby upokojila regulátorov. Od tej doby akcie klesajú. Súčasne však v štvrtom štvrťroku 2020 vzrástol predaj nositeľnej elektroniky (wearables) a domácich doplnkov o 30 % na takmer 13 miliárd USD.

Špekuluje sa o tom, že Apple zvažuje výrobu vlastného elektromobilu. Tieto špekulácie zosilneli v januári, keď Hyundai oznámil, že s Applom jedná o možnom partnerstve.

Projekt Titan

Od roku 2014 sa Apple v rámci projektu Titan snaží o vývoj vlastného elektromobilu. Po vytvorení prvého návrhu vozidla sa Apple rozhodol zmeniť svoje plány a zameral sa na vývoj softvéru.

Na trhu je však v súčasnosti mnoho konkurentov, ktorí sa vývojom osobného vozidla pre masový trh zaoberajú, príkladom môže byť projekt Waymo spoločnosti Alphabet a jeho Robo-taxi. Hlavným cieľom stratégie Apple je vytvoriť nový dizajn batérie, ktorá by dramaticky znížila cenu batérií a zvýšila by možný dojazd vozidiel. Apple odmietol komentovať svoje plány alebo sa vyjadriť k budúcim produktom.

Ming-Chi Kuo, analytik spoločnosti Apple z KGI Securities v Taiwane, uviedol, že podvozok vozidla by mohol vychádzať z platformy BEV (E-GMP Electric Vehicle) spoločnosti Hyundai. Dodal, že Apple by na nasledujúcich modeloch alebo na iných trhoch mohol spolupracovať s General Motors a európskou skupinou PSA.

Tri vlny, ktoré vyniesli Apple na piedestál

Značku Apple asi netreba detailnejšie predstavovať. Pre posúdenie aktuálnej situácie e však vhodné pripomenúť si niektoré míľniky a prístup spoločnosti. Tieto totiž rozhodli o tom, že dnes patrí medzi najhodnotnejšie firmy sveta. Apple dnes vyvíja, vyrába a predáva smartfóny, osobné počítače, tablety, nositeľnú elektroniku a doplnky. Do portfólia značky Apple patrí rad chytrých telefónov iPhone, rad osobných počítačov Mac, rad viacúčelových tabletov iPad, nositeľná elektronika a domáce doplnky, medzi ktoré patria AirPods. Stále väčšiu rolu však zohrávajú služby ako Apple TV a servisná podpora AppleCare. Apple sa snaží ponúkať majiteľom svojich produktov komplexný obsah od hudby, video hier, aplikácií až po spravodajstvo a magazíny Apple News + či Apple TV +. V portfóliu nechýba ani kreditná karta Apple Card alebo bezkontaktný platobný servis Apple Pay.

Spoločnosť Apple sa opakovane stala príkladom splneného amerického sna. Začalo to počítačovou revolúciou v 70. rokoch 20. storočia, kedy Apple vytvoril svoj Apple II. V 80. rokoch potom spoločnosť prišla s novou verziou počítača – Macintosh. Keď sa v roku 1977 vrátil Steve Jobs, spoločnosť odštartovala celý rad inovácií, medzi ktoré patril iMac, iPod, iTunes, iPhone, iPad a App Store. Hnacím motorom tretej vlny bol bezpochyby iPhone od roku 2007. Dnes sa však zdá, že potenciál tejto tretej vlny sa pomaly vyčerpáva, preto sa Apple opäť snaží rozšíriť portfólio.

Prípad Coinbase ilustruje príliv inštitucionálnych investorov do kryptomien

03.05.2021

Kryptomeny sa snažia vytvoriť nový, digitálny finančný systém, ktorý by svojou flexibilitou nahradil ten starý, „uzavretý“ v národných rámcoch. Túto víziu v poslednom čase podporujú inštitucionálni investori. Za rastúcim dopytom kryptomien a cenných papierov pre ich infraštruktúru sú inštitucionálni investori. O procese sa dá podľa môjho názoru hovoriť [...]

Stojíme na začiatku nového komoditného supercyklu?

05.03.2021

Ceny komodít plošne rastú, čo vyvolávala otázku, či stojíme na prahu takzvaného supercyklu. Ten je typický vyše 20-ročnou fázou silného rastu a následného návratu „do normálu“. Reálne sa dnes črtajú hneď 3 možné spúšťače pre takýto supercyklus v najbližšom čase. Iste ste v poslednej dobe zaznamenali rastúce ceny komodít na svetových trhoch. [...]

Cena irídia skokovo narástla o 160 % vďaka dopytu po vodíkovom pohone

22.02.2021

Irídium, vedľajší produkt ťažby platiny a paládia, je životne dôležitý pre mnoho priemyslových odvetví. Môže tiež slúžiť ako katalyzátor pri elektrolýze štiepiacej vodu na kyslík a vodík. Po vodíku je stále vyšší dopyt ako po čistejšom zdroji energie, ktorý by mohol nahradiť fosílne palivá. Ceny irídia sa od 12. decembra 2020 z úrovne 1 685 USD vyšplhali [...]

raši, pelle

Raši: Zlyhania Matovičovej vlády pripravili o život viac ako 15-tisíc ľudí

11.05.2021 11:56

Poslanec pôsobiaci v strane Hlas poukázal na pokles preventívnych prehliadok a diagnostických vyšetrení.

Dánsko SR prezidentka Čaputová návšteva

Čaputová spolu s vedcami navštívila sérologický ústav v Kodani

11.05.2021 11:43

Prezidentka sa má stretnúť aj s dánskou premiérkou Mette Frederiksenovou.

Viera Tomanová  Výbor pre ľudské práva

Poslanci nevzali na vedomie správu komisárky pre deti za rok 2020

11.05.2021 11:32

Za prijatie reportu úradu Viery Tomanovej hlasovalo len 44 poslancov.

SR koronavírus uvoľňovanie divadlá SND otvorenie BAX

Počet hospitalizovaných opäť stúpol, PCR testy zachytili 350 nakazených

11.05.2021 10:06, aktualizované: 10:39

Počet obetí ochorenia COVID-19 stúpol o 26 na 12 077.

Štatistiky blogu

Počet článkov: 23
Celková čítanosť: 26967x
Priemerná čítanosť článkov: 1172x

Autor blogu

Kategórie