Založ si blog

Je Alibaba vhodný titul na kúpu?

Spoločnosť Alibaba Group Holding Limited zverejnila 13. mája 2021 svoje výsledky za prvý štvrťrok 2021. V porovnaní s minulým rokom zaznamenala nárast tržieb až o 64 %. Zároveň v úvodných mesiacoch tohto roka presiahla métu miliardy aktívnych používateľov ročne, vrátane 891 miliónov používateľov na čínskom maloobchodnom trhu.

„Alibaba dosiahla historický míľnik jednej miliardy aktívnych používateľov na celom svete vo fiškálnom roku, ktorý sa končí v marci 2021,“ povedal generálny riaditeľ spoločnosti Daniel Zhang a dodal:  „Naďalej sa budeme zameriavať na zákaznícku skúsenosť a vytváranie hodnoty prostredníctvom inovácií. Snažíme sa uľahčiť podnikanie odkiaľkoľvek v digitálnom veku.“

Alibaba vo fiškálnom roku 2021 prekonala ročný výhľad tržieb vďaka silnému organickému rastu tržieb o 32 %, a to bez nedávno získanej spoločnosti Sun Art. Alibaba rástla vo svojich hlavných činnostiach, ako aj v projekte Alibaba Cloud. Alibaba s obratom zvýšila aj zisk, konkrétne EBITDA pred odpismi a amortizáciou sa medziročne zvýšila o 25 %. Súbežne vedenie firmy Alibaba hovorí, že zvýšilo investície do nových obchodných odvetví a kľúčových strategických oblastí.

Čo tieto čísla znamenajú pre investorov? Podľa CNN Business 54 analytikov predpovedá mediánovú cenu (počas nasledujúcich 12 mesiacov) akcie Alibaba na úrovni 287,43 USD, čo môže predstavovať 43,8 % nárast oproti záverečnej cene z 9. júna 2021. Najvyšší odhad medzi analytikmi dokonca hovorí o cene 351,44 USD, by predstavovalo potenciálny rast o 75,8 %.

Všetko sa začalo v roku 2000

V roku 2000, keď bola Alibaba na trhu iba jeden rok, bolo na internete iba 1,8 % Číňanov. V súčasnosti je viac ako 50 % populácie krajiny online.

Do roku 2007 neexistovala v Číne žiadna regulácia, ale potom čínska vláda rozhodla, že všetky platformy s audiovizuálnym obsahom musia byť regulované. Toto rozhodnutie viedlo k dominantnému postaveniu spoločností Baidu, Alibaba a Tencent na trhu. Rozhodnutie o regulácii bolo reakciou na medzinárodný tlak, ktorý vychádzal najmä zo strany Americkej filmovej asociácie (Motion Picture Association).

Alibaba a čínska vláda

Čínsky protimonopolný úrad 10. apríla 2021 sprísnil podmienky regulácie pre veľké technologické firmy a uložil niekoľko pokút. Spoločnosť Alibaba dostala rekordnú pokutu vo výške 18,2 miliardy jüanov (viac ako 2,8 miliardy USD) za údajné zneužívanie dominantného postavenia na trhu.

V októbri minulého roka viaceré zdroje zverejnili správu, že zakladateľ spoločnosti Alibaba Jack Ma verejne kritizoval čínsky regulačný systém a následne bol nútený zúčastniť sa stretnutí s regulačnými orgánmi.

Prvý spor sa odohral minulý rok, keď čínsky Štátny úrad pre reguláciu trhu obvinil Ant Group, dcérsku spoločnosť Alibaby, z protisúťažného správania. Šéf Alibaby vtedy povedal, že čínske banky fungujú skôr ako záložne.

Aj keď tieto kroky proti Alibabe a jej obchodnému modelu vyvolali medzi investormi zneistenie a obavu, že by Alibaba mohla stratiť svoju pozíciu na čínskom trhu, v súčasnosti sa zdá, že sa situácia vyriešila. Alibaba akceptovala zmeny od regulátora a je otázka, ako sa to prejaví na ďalších výsledkoch. Vyhliadky zatiaľ vyzerajú dobre.

Skutočná cena brexitu sa bolestivo ukazuje každým dňom. A budúcnosť nevyzerá vôbec dobre

15.08.2022

Ekonomika Veľkej Británie má zásadné problémy posledných 10 rokov. A brexit ich všetky ešte zhoršil. Najhoršie vyhliadky rastu zo všetkých rozvinutých krajín má Veľká Británia. Podľa prognózy OECD zverejnenej minulý mesiac hospodárstvo Spojeného kráľovstva v roku 2022 vôbec neporastie. Ide o najnižšiu prognózu spomedzi všetkých krajín OECD. Takisto to [...]

Česká národná banka po sérii zvyšovania ponechala úrokové sadzby

11.08.2022

Na prvý pohľad prekvapivá „stopka“ dlhého sledu zvyšovania sadzieb prekvapila. ČNB sa snaží príliš nepriškrtiť ekonomiku. Prvýkrát za posledného vyše roka ponechala banková rada českej národnej banky (ČNB) úrokové sadzby nezmenené. Diskontná sadzba v Čechách tak naďalej zostáva na úrovni 6 %, lombardná sadzba na úrovni 8 % a dvojtýždňová repo sadzba na [...]

Chorvátsko zažíva rekordnú infláciu. Zdražovanie budú mnohí pripisovať euru, ktoré krajina prijme od 1. januára

29.07.2022

Aj Chorvátsko trpí vysokou infláciou (12,1 % v júni). Ak pretrvá, budú zdražovanie s odstupom času mnohí prisudzovať prijatiu euru, ktoré je na pláne k 1.1.2023. Chorvátsko je z krajín západného Balkánu Slovákom blízke hneď z viacerých dôvodov. K najpopulárnejšiemu moru pre trávenie dovolenky aktuálne pribudla aj inflácia. Tá v júni medziročne dosiahla [...]

Poľsko interrupcie liberalizácia protest

Odporcovia liberalizácie interrupcií v Poľsku vyšli do ulíc Varšavy

14.04.2024 20:10

Poľský parlament totiž v piatok odhlasoval pokračovanie prác na návrhoch, ktoré by uvoľnili tieto prísne interrupčné pravidlá.

Korcok a Pellegrini

Aká kampaň, taký prezident? Čo rozhodlo prezidentské voľby?

14.04.2024 19:00

Víťaz prezidentských volieb je jasný, spoločenský pokoj zas v nedohľadne. Čo podľa vás rozhodlo voľby?

Olexandr Syrskyj

Syrskyj: Ukrajinci sa zahryzli do krajiny, no Rusov je násobne viac. Putin chce ovládnuť Časiv Jar do osláv 9. mája

14.04.2024 16:40

Časiv Jar, ktorý leží neďaleko od už ovládnutej Avdijivky, je pod neustálou paľbou.

Štatistiky blogu

Počet článkov: 67
Celková čítanosť: 114238x
Priemerná čítanosť článkov: 1705x

Autor blogu

Kategórie