Založ si blog

Vstúpi populárny Robinhood na burzu vo veľkom štýle?

Najväčším úspechom firmy bolo prakticky zrušenie poplatkov pre maloobchodných predajcov. Spoločnosť Robinhood tiež zmenila vekovú základňu svojich používateľov, pričom sa zvýšil počet používateľov vo veku od 45 do 65 rokov. To sa podarilo najmä vďaka používateľsky prívetivému rozhraniu spoločnosti a jednoduchým a (do istej miery aj) zábavným vzdelávacím materiálom.

Od rekordného úspechu k  rekordnej pokute

Po takomto úspechu je logickým krokom vstup na burzu. O ten spoločnosť Robinhood požiadala už 23. marca 2021 s tým, že v júni chce odštartovať samotný vstup na burzu. Tento proces sa však zasekol na vyšetrovaní Americkej komisie pre cenné papiere a burzy (SEC) a preverovaní  platformy Robinhood zo strany amerického Úradu pre reguláciu finančného priemyslu FINRA. Ten udelil platforme Robinhood historicky rekordnú pokutu 70 miliónov dolárov, ktorú musí uhradiť. IPO sa teda možno (aspoň načas) odsúva.

Prečo je tento broker taký obľúbený?

Robinhood je bezplatná online aplikácia na obchodovanie s akciami, opciami, ETFS a kryptomenami. To je základ úspechu, lebo – buďme úprimní – každý má rád veci zadarmo. Okrem toho spoločnosť Robinhood zaviedla čiastkové akcie, ktoré umožňujú investovať len 1 dolár do akcie v hodnote 100 dolárov. Jednoducho povedané, táto možnosť pomáha investorom vytvoriť si diverzifikované portfólio. Nemusíte mať desiatky tisíc eur, aby ste sa mohli zapojiť do investovania.

Spoločnosť Robinhood sa zameriava na priemerného používateľa smartfónu. Registrácia a vytvorenie účtu je jednoduché a podľa spoločnosti trvá schválenie nového zákazníka menej ako hodinu. Okamžite po schválení účtu môže zákazník zvýšiť sumu peňazí na svojom účte.

Aj Robinhood má nevýhody 

Otázky o spoľahlivosti a dôveryhodnosti spoločnosti pretrvávajú, keďže spoločnosť bola a aj je predmetom závažných sťažností a niekoľkých súdnych sporov.

V januári a februári 2021 mala spoločnosť Robinhood problém s vysokou volatilitou súvisiacou s mániou okolo akcií spoločností GameStop, AMC a ďalších. Na vyriešenie svojich problémov spoločnosť získala od investorov 1 miliardu dolárov na pokrytie svojich požiadaviek na hotovosť. To kvôli vyššie uvedeným okolnostiam ostro kritizovali zákonodarcovia a iná časť investorov.

17. decembra 2020 Americká komisia pre cenné papiere a burzy (SEC) obvinila spoločnosť Robinhood zo zavádzania zákazníkov a z toho, že nevykonávala činnosť podľa svojich najlepších schopností. Stephanie Avakianová, riaditeľka odboru SEC pre presadzovanie práva v tlačovej správe uviedla, že spoločnosť Robinhood poskytovala svojim používateľom zavádzajúce informácie o skutočných obchodných cenách. Dodala, že maklérske spoločnosti nemôžu zavádzať svojich zákazníkov o kvalite vykonávania pokynov.

Výsledok obvinení zo systematického zavádzania klientov prišiel 30. júna. Výsledkom je najvyššia pokuta, akú kedy úrad FINRA udelil. Firma zaplatí pokutu 56 miliónov dolárov a klientov odškodní sumou 12,6 milióna. Regulátor FINRA uviedol, že ide o postih za systematické klamanie spotrebiteľov a ich vystavenie príliš riskantným operáciám, napr. opciám.

Podľa článku CNBC je Robinhood jednou z najhodnotnejších súkromných spoločností v Silicon Valley a hodnota IPO tejto fintech spoločnosti by mohla presiahnuť 30 miliárd USD. Spoločnosť Robinhood začala revolúciu v retailovom investovaní a IPO tejto spoločnosti by mohlo prilákať nových investorov. Otázkou však zostáva, do akej miery ovplyvní hodnotu akcií spoločnosti Robinhood doterajšie prešľapy a obvinenia zo strany regulačných orgánov.

Skutočná cena brexitu sa bolestivo ukazuje každým dňom. A budúcnosť nevyzerá vôbec dobre

15.08.2022

Ekonomika Veľkej Británie má zásadné problémy posledných 10 rokov. A brexit ich všetky ešte zhoršil. Najhoršie vyhliadky rastu zo všetkých rozvinutých krajín má Veľká Británia. Podľa prognózy OECD zverejnenej minulý mesiac hospodárstvo Spojeného kráľovstva v roku 2022 vôbec neporastie. Ide o najnižšiu prognózu spomedzi všetkých krajín OECD. Takisto to [...]

Česká národná banka po sérii zvyšovania ponechala úrokové sadzby

11.08.2022

Na prvý pohľad prekvapivá „stopka“ dlhého sledu zvyšovania sadzieb prekvapila. ČNB sa snaží príliš nepriškrtiť ekonomiku. Prvýkrát za posledného vyše roka ponechala banková rada českej národnej banky (ČNB) úrokové sadzby nezmenené. Diskontná sadzba v Čechách tak naďalej zostáva na úrovni 6 %, lombardná sadzba na úrovni 8 % a dvojtýždňová repo sadzba na [...]

Chorvátsko zažíva rekordnú infláciu. Zdražovanie budú mnohí pripisovať euru, ktoré krajina prijme od 1. januára

29.07.2022

Aj Chorvátsko trpí vysokou infláciou (12,1 % v júni). Ak pretrvá, budú zdražovanie s odstupom času mnohí prisudzovať prijatiu euru, ktoré je na pláne k 1.1.2023. Chorvátsko je z krajín západného Balkánu Slovákom blízke hneď z viacerých dôvodov. K najpopulárnejšiemu moru pre trávenie dovolenky aktuálne pribudla aj inflácia. Tá v júni medziročne dosiahla [...]

Olexij Reznikov

Reznikov skončil ako ukrajinský minister obrany, nahradil ho Kyrylo Budanov

05.02.2023 21:33

K výmene na kľúčovom ministerskom poste dochádza v kritickom období, keď sa očakáva rozsiahla ruská ofenzíva.

Pápež František

Pápež obvinil kruhy v katolíckej cirkvi zo zneužívania smrti Benedikta XVI.

05.02.2023 21:25

Pápež František tvrdí, že fámy o jeho nezhodách s Benediktom alebo o tom, že Benedikt bol zatrpknutý niektorými rozhodnutiami, ktoré prijal, sú nepravdivé.

Ruský vojak / Russký vojak / Okupant /

Ruská armáda verbuje do vojny na Ukrajine aj odsúdené ženy

05.02.2023 18:38

Medzi už naverbovanými je aj asi 50 žien zo ženského nápravnovýchovného tábora v Ruskom okupovanom meste Snižne v Doneckej oblasti.

Robert Kaliňák

Kaliňák nevylúčil návrat do politiky. Podľa neho ho tam volajú "nezákonné obvinenia"

05.02.2023 17:24

Exminister vnútra a člen predsedníctva Smeru tvrdí, že volebná kampaň sa bude spájať s kriminalizáciou opozície.

Štatistiky blogu

Počet článkov: 67
Celková čítanosť: 105797x
Priemerná čítanosť článkov: 1579x

Autor blogu

Kategórie