Založ si blog

Rozmach 5G porovnateľný s fenoménom internetu v 90. rokoch

V čase všeobecného rastu hodnoty aktív sa investori logicky obzerajú po hodnotových aktívach. Medzi ne v súčasnosti môžeme zaradiť aj IT firmy, ktoré sú silné pri výstavbe 5G sietí. Tento segment má veľkú perspektívu bez ohľadu na stav pandémie.

Celosvetový trh so sieťami 5G bol v roku 2020 ocenený na 41 miliárd USD a očakáva sa, že v rokoch 2021 až 2028 narastie až o 50 %.  Len v USA by sa mohlo vytvoriť až 16 miliónov pracovných miest v mnohých odvetviach hospodárstva.  Podľa analýzy tímu analytikov CapitalPanda by táto nová revolúcia a implementácia sietí 5G mohla priniesť ekonomický impulz podobný rozvoju internetu na začiatku 90. rokov.

Mobilné siete piatej generácie, označované aj ako siete 5G, ponúkajú nízku mieru latencie a až 100-krát vyššiu rýchlosť sťahovania v porovnaní so sieťami 4G. Vzhľadom na potenciál tohto nového segmentu ekonomiky sa aj malí investori logicky pýtajú,  do čoho investovať.

Prvou možnosťou pre investorov je využiť služby, ktoré ponúkajú spoločnosti T-Mobile, AT&T a Verizon. Kto však hľadá nižšiu expozíciu, môže investovať do spoločností, ktoré ponúkajú infraštruktúru, zariadenia alebo technológie pre siete 5G.

Spoločnosť Xilinx (NASDAQ:XLNX) je lídrom vo výrobe čipov pre programovateľné hradlové polia. Čipy sú v ponuke v mnohých vyhotoveniach a zákazníci ich môžu upravovať a konfigurovať aj po ich zostavení. Spoločnosť Xilinx najnovšie patrí pod AMD.  Ziskové marže spoločnosti Xilinx sú oveľa vyššie ako pri tradičných čipoch AMD.

Siete 5G zvládajú vyššiu prevádzku a sieťové signály tam, kde sú najviac potrebné. Na túto úlohu sú potrebné grafické procesory a telekomunikačné spoločnosti a výrobcovia zariadení používajú procesory NVIDIA. NVIDIA je veľká spoločnosť, ktorej by nové odvetvie mohlo ďalej zvýšiť jej vplyv na trhu.

Siete 5G však nie sú len o samotných jednoduchých čipoch, zaujímavým segmentom sú aj výrobcovia potrebného hardvéru vo všeobecnosti.

Napríklad spoločnosť Ciena (NYSE: CIEN) je malá, ale rýchlo rastúca spoločnosť, ktorá predáva optické zariadenia a projektové služby komunikačným spoločnostiam. Spoločnosť profituje z rozvoja sietí 5G, pretože môže zvýšiť svoje hotovostné rezervy.

Corning (NYSE: GLW) je ďalšou zaujímavou spoločnosťou, ktorá dodáva komunikačným spoločnostiam nové rádiové veže, sklo a keramiku. Je hlavným dodávateľom väčšiny telekomunikačných spoločností. Corning spolupracuje s firmou Qualcomm na dodávkach sieťového vybavenia a aktuálne expanduje svoju pôsobnosť aj do oblasti základných súčastí systému 5G, do malých bunkových antén.

Skutočná cena brexitu sa bolestivo ukazuje každým dňom. A budúcnosť nevyzerá vôbec dobre

15.08.2022

Ekonomika Veľkej Británie má zásadné problémy posledných 10 rokov. A brexit ich všetky ešte zhoršil. Najhoršie vyhliadky rastu zo všetkých rozvinutých krajín má Veľká Británia. Podľa prognózy OECD zverejnenej minulý mesiac hospodárstvo Spojeného kráľovstva v roku 2022 vôbec neporastie. Ide o najnižšiu prognózu spomedzi všetkých krajín OECD. Takisto to [...]

Česká národná banka po sérii zvyšovania ponechala úrokové sadzby

11.08.2022

Na prvý pohľad prekvapivá „stopka“ dlhého sledu zvyšovania sadzieb prekvapila. ČNB sa snaží príliš nepriškrtiť ekonomiku. Prvýkrát za posledného vyše roka ponechala banková rada českej národnej banky (ČNB) úrokové sadzby nezmenené. Diskontná sadzba v Čechách tak naďalej zostáva na úrovni 6 %, lombardná sadzba na úrovni 8 % a dvojtýždňová repo sadzba na [...]

Chorvátsko zažíva rekordnú infláciu. Zdražovanie budú mnohí pripisovať euru, ktoré krajina prijme od 1. januára

29.07.2022

Aj Chorvátsko trpí vysokou infláciou (12,1 % v júni). Ak pretrvá, budú zdražovanie s odstupom času mnohí prisudzovať prijatiu euru, ktoré je na pláne k 1.1.2023. Chorvátsko je z krajín západného Balkánu Slovákom blízke hneď z viacerých dôvodov. K najpopulárnejšiemu moru pre trávenie dovolenky aktuálne pribudla aj inflácia. Tá v júni medziročne dosiahla [...]

irán, izrael, útok

Irán nainštaloval nové centrifúgy v stredisku na spracovanie uránu

13.06.2024 21:14

Západné krajiny Irán dlhodobo podozrievajú, že má v úmysle vyrobiť jadrovú zbraň.

Emmanuel Macron

Zacharovová: Francúzsko sa príliš angažuje v konflikte na Ukrajine, hrozí mu stret s Ruskom

13.06.2024 18:15

Podľa hovorkyne ruskej diplomacie je načase, aby sa ľudia vo Francúzsku prebudili a uvedomili si, do čoho sú zaťahovaní.

Putin Gold

Veľká sedmička prinúti úspory Moskvy pracovať pre Kyjev

13.06.2024 18:04, aktualizované: 22:27

Šéf Kremľa s nimi kedysi sedel za jedným stolom. Z niekdajšej Veľkej osmičky je ale dnes Veľká sedmička, a jej lídri na summite G7 v Taliansku chystajú veľké zúčtovanie s Vladimirom Putinom za jeho agresiu proti Ukrajine.

Emmanuel Macron

Macron hrá po prehre v eurovoľbách vabank. Ako môže jeho pád ovplyvniť úniu?

13.06.2024 18:00

Vráti sa Smer po eurovoľbách do rodiny európskych socialistov? Analytici sú skeptickí.

Štatistiky blogu

Počet článkov: 67
Celková čítanosť: 116420x
Priemerná čítanosť článkov: 1738x

Autor blogu

Kategórie