Založ si blog

Má spoločnosť Nikola Corp. pred sebou svetlú budúcnosť?

Posledné roky sa firma Nikola pravidelne skloňovala ako konkurent už preslávenej Tesly. Jej prednosťou mal byť ophon postavená na palivových článkoch a zelenom vodíku. Nad firmou Nikola Budúcnosť však visia viaceré otázniky.

Spoločnosť Nikola Copr. (NASD: NKLA) bola založená v roku 2015 v Salt Lake City, Utah, USA. Vo svojich začiatkoch sa spoločnosť zamerala na výrobu ťažkých nákladných vozidiel s využitím technológie vodíkových palivových článkov, vďaka ktorej mali byť vozidlá úplne bez emisií.

Vyšetrovanie spoločnosti Nikola Corp.

  1. augusta 2020 spoločnosť Hindenburg Research uverejnila správu založenú na dôkazoch, v ktorej sa uvádza, že spoločnosť Nikola Corp. je „podvod postavený na mnohých lžiach“. V správe sa uvádza, že bývalý generálny riaditeľ Trevor Milton skreslil informácie o technológii spoločnosti. Jednou z najväčších lží bolo tvrdenie, že spoločnosť dokáže vyrábať vodík s nákladmi o 81 % nižšími ako ostatní výrobcovia. V skutočnosti však spoločnosť Nikola Corp. v tom čase žiadny vodík nevyrábala, čo Milton neskôr pod tlakom médií priznal.

Vďaka vyšetrovaniu sa zakladateľ spoločnosti Nikola Corp. Trevor Milton odstúpil dva týždne po zverejnení správy.

CapitalPanda-Peric-Nikola-ako-druha-Tesla?

CapitalPanda-Peric-Nikola-ako-druha-Tesla?

Vývoj akcií Nikola Corp. (www.tradingview.com)

Vďaka výhodám svojich nákladných vozidiel uzavrela spoločnosť Nikola Corp. mnoho zmlúv. Spoločnosť Anheuser-Busch si v roku 2018 objednala viac ako 800 vozidiel, ktorých dodanie je naplánované na koniec tohto roka.

WealthDaily informoval, že Nikola Inc. tento rok podpísala zmluvu s firmou Republic Services, ktorá sa zaoberá odpadovým hospodárstvom, o dodávke elektrických smetiarskych vozidiel. Tento krok pomohol zvýšiť hodnotu akcií spoločnosti o viac ako 300 % za jediný rok.

Výsledky hospodárenia za 1. štvrťrok 2021

  1. mája 2021 spoločnosť Nikola Corp. oznámila menšiu stratu, než sa očakávalo. Deň pred zverejnením výsledkov spoločnosť Nikola Inc. podpísala dohodu o spoločnom podniku so spoločnosťou Total Transportation Services (TTSI), poskytovateľom prístavnej dopravy v Južnej Karolíne. Spoločnosť TTSI požiadala o skúšobné vozidlo, z ktorého si následne objednala 100 kusov. Tieto bezemisné nákladné vozidlá by potom premávali v prístave Long Beach.

Zatiaľ čo v roku 2020 sa spoločnosť Nikola Corp. dokázala obchodovať za takmer 100 USD, v súčasnosti je hodnota jednej akcie len niečo vyše 11 USD.

Niektorí odborníci tvrdia, že súčasná hodnota akcií spoločnosti Nikola Corp., konkrétne pokles o 2,49 % a 3,21 % za posledných 12 mesiacov, je porovnateľná so spoločnosťou Tesla Inc., ktorá počas poslednej obchodnej seansy zaznamenala pokles ceny o 3,95 %. Hodnota akcií spoločnosti Tesla však celkovo za posledných 12 mesiacov vzrástla o 415,73 %.

Sedem analytikov, ktorí vypracovali 12-mesačnú cenovú prognózu pre spoločnosť Nikola Corp., má mediánovú cieľovú hodnotu 20 USD. Mediánový odhad predstavuje potenciálny nárast o 69,20 % z uzatváracej ceny 11,82 USD z 11. mája 2021.

Podľa expertov z Wall Street akcie Nikola Corp vo vlastníctve inštitucionálnych investorov koncom apríla prudko vzrástli, keďže 143 inštitucionálnych vlastníkov zvýšilo svoje pozície v Nikola Corp o 43 521 019 akcií.

Výkonnosť spoločnosti možno merať rastom zisku na akciu (EPS), hoci analytici Wall Street sa v tomto prípade zamerali na päťročný rast zisku na akciu spoločnosti. Z hodnotového hľadiska analytici spoločnosti očakávajú päťročný rast zisku na akciu približne o 20,59 %. Bude zaujímavé sledovať, do akej miery sa ich predikcie budú napĺňať. Stále je tu totiž otvorená možnosť, že z firmy Nikola sa stane „biely trpaslík“, teda firma, ktorá nachvíľu zahviezdila, avšak následne skončila na smetisku dejín.

Skutočná cena brexitu sa bolestivo ukazuje každým dňom. A budúcnosť nevyzerá vôbec dobre

15.08.2022

Ekonomika Veľkej Británie má zásadné problémy posledných 10 rokov. A brexit ich všetky ešte zhoršil. Najhoršie vyhliadky rastu zo všetkých rozvinutých krajín má Veľká Británia. Podľa prognózy OECD zverejnenej minulý mesiac hospodárstvo Spojeného kráľovstva v roku 2022 vôbec neporastie. Ide o najnižšiu prognózu spomedzi všetkých krajín OECD. Takisto to [...]

Česká národná banka po sérii zvyšovania ponechala úrokové sadzby

11.08.2022

Na prvý pohľad prekvapivá „stopka“ dlhého sledu zvyšovania sadzieb prekvapila. ČNB sa snaží príliš nepriškrtiť ekonomiku. Prvýkrát za posledného vyše roka ponechala banková rada českej národnej banky (ČNB) úrokové sadzby nezmenené. Diskontná sadzba v Čechách tak naďalej zostáva na úrovni 6 %, lombardná sadzba na úrovni 8 % a dvojtýždňová repo sadzba na [...]

Chorvátsko zažíva rekordnú infláciu. Zdražovanie budú mnohí pripisovať euru, ktoré krajina prijme od 1. januára

29.07.2022

Aj Chorvátsko trpí vysokou infláciou (12,1 % v júni). Ak pretrvá, budú zdražovanie s odstupom času mnohí prisudzovať prijatiu euru, ktoré je na pláne k 1.1.2023. Chorvátsko je z krajín západného Balkánu Slovákom blízke hneď z viacerých dôvodov. K najpopulárnejšiemu moru pre trávenie dovolenky aktuálne pribudla aj inflácia. Tá v júni medziročne dosiahla [...]

Olexij Reznikov

Reznikov skončil ako ukrajinský minister obrany, nahradil ho Kyrylo Budanov

05.02.2023 21:33

K výmene na kľúčovom ministerskom poste dochádza v kritickom období, keď sa očakáva rozsiahla ruská ofenzíva.

Pápež František

Pápež obvinil kruhy v katolíckej cirkvi zo zneužívania smrti Benedikta XVI.

05.02.2023 21:25

Pápež František tvrdí, že fámy o jeho nezhodách s Benediktom alebo o tom, že Benedikt bol zatrpknutý niektorými rozhodnutiami, ktoré prijal, sú nepravdivé.

Ruský vojak / Russký vojak / Okupant /

Ruská armáda verbuje do vojny na Ukrajine aj odsúdené ženy

05.02.2023 18:38

Medzi už naverbovanými je aj asi 50 žien zo ženského nápravnovýchovného tábora v Ruskom okupovanom meste Snižne v Doneckej oblasti.

Robert Kaliňák

Kaliňák nevylúčil návrat do politiky. Podľa neho ho tam volajú "nezákonné obvinenia"

05.02.2023 17:24

Exminister vnútra a člen predsedníctva Smeru tvrdí, že volebná kampaň sa bude spájať s kriminalizáciou opozície.

Štatistiky blogu

Počet článkov: 67
Celková čítanosť: 105848x
Priemerná čítanosť článkov: 1580x

Autor blogu

Kategórie