Založ si blog

Stojíme pred možnou korekciou indexu S&P 500?

Najznámejší akciový index S&P 500 je v pozícii, kedy má vysokú hodnotu a časť akcií je do istej miery nadhodnotených. Táto situácia spolu s ďalšími signálmi z amerického trhu logicky vedie k otázke, či stojíme pred korekciou indexu a aká hlboká bude.

S&P 500 alebo Standard & Poor’s 500 je akciový index 500 najväčších verejne obchodovaných spoločností v USA. Nejde o presný zoznam najvýznamnejších amerických spoločností podľa trhovej kapitalizácie, pretože index zohľadňuje aj iné kritériá. Tento index sa považuje za najlepší ukazovateľ vývoja akcií veľkých spoločností v USA.  S&P a iné indexy vážené trhovou kapitalizáciou sú problematické, keď index prevyšuje hodnotu podkladového aktíva. V situácii, keď majú akcie vysokú hodnotu indexu a zároveň sú nadhodnotené, akcie zvyčajne nafukujú celkovú hodnotu alebo cenu indexu.

Predminulý týždeň predseda Federálneho rezervného systému (FED) Jerome Powell novinárom povedal, že ocenenie niektorých aktív sa zdá byť „prehriate“. Ale zároveň dodal, že nevidí žiadne riziká pre finančný systém. „Celkový obraz finančnej stability je zmiešaný, ale zvládnuteľný.“  Powell uviedol, že optimizmus spojený s prekonaním globálnej pandémie je hlavným hnacím motorom trhu: „Veľmi úzko súvisí s očkovaním a opätovným otvorením ekonomiky. To v posledných mesiacoch skutočne poháňalo trhy.“

Opatrné vyjadrenia k pribrzďovaniu ekonomiky rastom úrokov

Zdá sa, že vďaka komentárom Jeroma Powella sa centrálne banky cítia s agresívne prispôsobivou menovou politikou o niečo bezpečnejšie. Okrem takmer nulových krátkodobých úrokových sadzieb FED mesačne absorbuje 120 miliárd USD amerických štátnych a agentúrnych hypotekárnych záložných listov.

Americká ministerka financií Janet Yellenová však minulý týždeň oznámila, že FED možno bude musieť v niektorom okamihu zvýšiť úrokové sadzby, aby zabrzdil zrýchľujúcu ekonomiku. V rozhovore pre časopis The Atlantic Yellenová povedala: „Je možné, že úrokové sadzby sa budú musieť zvýšiť, aby sa naša ekonomika neprehriala, aj keď dodatočné výdavky sú v porovnaní s veľkosťou ekonomiky relatívne malé.“

A následne pre Wall Street Journal Yellenová dodala: „Ubezpečujem vás, že to nie je nič, čo by som predpovedala alebo odporúčala. Ak si niekto cení nezávislosť FEDu, tak som to ja.“

Diverzifikácia je dnes kľúčová

Rastúca trhová kapitalizácia spoločnosti nie je vždy priamo spojená s podkladovým aktívom spoločnosti, ale môže odrážať rast hodnoty akcionárov, ktorý súvisí s emitovanými akciami. V dôsledku toho sú proporcionálne oceňované indexy čoraz obľúbenejšie a pohyby cien akcií jednotlivých spoločností majú potom rovnaký vplyv na samotný index.

Index S&P 500 ukončil rok 2020 s rekordným rastom 16,26 %. Ešte pred dramatickým výpredajom vo februári a marci dosiahol skvelé výsledky. Niektoré spoločnosti v trhovom indexe mali výrazne silné roky, pričom šesť akciových spoločností vzrástlo o viac ako 100 %. Rast indexu S&P 500 mohol byť ešte vyšší, keby v ňom nový rok začali spoločnosti Tesla a Etsy. Obe spoločnosti však boli do indexu S&P 500 zaradené až v poslednom štvrťroku 2020.

CapitalPanda-Peric-S&P500-caka-pokles

CapitalPanda-Peric-S&P500-caka-pokles

 

Vývoj indexu S&P 500 za 2020/2021 (tradingview.com)

Najväčšiu hrozbu pre kapitál v súčasnosti predstavuje zhodnotenie. Hoci máme vďaka rekordne nízkym nákladom na pôžičky ideálne podmienky na rast, menová politika je neistá. Najmä v prípade amerického trhu ide o voľné stimulačné výdavky Washingtonu. Dôležité je len zhodnotenie.

Investori by mali pozornejšie počúvať vyhlásenia FEDu a sledovať hodnotu na trhoch s americkými dlhopismi. Je dôležité si uvedomiť, že portfóliá musia byť diverzifikované a riziká musia byť kontrolované.

S&P 500 je akciový index 500 najväčších verejne obchodovaných spoločností v Spojených štátoch a slúži ako referenčná hodnota pre mnohých profesionálnych investorov. Podľa indexu S&P Dow Jones sa mnohé podielové fondy a fondy obchodované na burze porovnávajú práve s indexom S&P 500, pričom k decembru 2019 bolo viac ako 11 biliónov USD porovnávaných alebo viazaných na hodnotu tohto indexu.

Komentár hlavného analytika CapitalPanda Joza Perića

Skutočná cena brexitu sa bolestivo ukazuje každým dňom. A budúcnosť nevyzerá vôbec dobre

15.08.2022

Ekonomika Veľkej Británie má zásadné problémy posledných 10 rokov. A brexit ich všetky ešte zhoršil. Najhoršie vyhliadky rastu zo všetkých rozvinutých krajín má Veľká Británia. Podľa prognózy OECD zverejnenej minulý mesiac hospodárstvo Spojeného kráľovstva v roku 2022 vôbec neporastie. Ide o najnižšiu prognózu spomedzi všetkých krajín OECD. Takisto to [...]

Česká národná banka po sérii zvyšovania ponechala úrokové sadzby

11.08.2022

Na prvý pohľad prekvapivá „stopka“ dlhého sledu zvyšovania sadzieb prekvapila. ČNB sa snaží príliš nepriškrtiť ekonomiku. Prvýkrát za posledného vyše roka ponechala banková rada českej národnej banky (ČNB) úrokové sadzby nezmenené. Diskontná sadzba v Čechách tak naďalej zostáva na úrovni 6 %, lombardná sadzba na úrovni 8 % a dvojtýždňová repo sadzba na [...]

Chorvátsko zažíva rekordnú infláciu. Zdražovanie budú mnohí pripisovať euru, ktoré krajina prijme od 1. januára

29.07.2022

Aj Chorvátsko trpí vysokou infláciou (12,1 % v júni). Ak pretrvá, budú zdražovanie s odstupom času mnohí prisudzovať prijatiu euru, ktoré je na pláne k 1.1.2023. Chorvátsko je z krajín západného Balkánu Slovákom blízke hneď z viacerých dôvodov. K najpopulárnejšiemu moru pre trávenie dovolenky aktuálne pribudla aj inflácia. Tá v júni medziročne dosiahla [...]

Olexij Reznikov

Reznikov skončil ako ukrajinský minister obrany, nahradil ho Kyrylo Budanov

05.02.2023 21:33

K výmene na kľúčovom ministerskom poste dochádza v kritickom období, keď sa očakáva rozsiahla ruská ofenzíva.

Pápež František

Pápež obvinil kruhy v katolíckej cirkvi zo zneužívania smrti Benedikta XVI.

05.02.2023 21:25

Pápež František tvrdí, že fámy o jeho nezhodách s Benediktom alebo o tom, že Benedikt bol zatrpknutý niektorými rozhodnutiami, ktoré prijal, sú nepravdivé.

Ruský vojak / Russký vojak / Okupant /

Ruská armáda verbuje do vojny na Ukrajine aj odsúdené ženy

05.02.2023 18:38

Medzi už naverbovanými je aj asi 50 žien zo ženského nápravnovýchovného tábora v Ruskom okupovanom meste Snižne v Doneckej oblasti.

Robert Kaliňák

Kaliňák nevylúčil návrat do politiky. Podľa neho ho tam volajú "nezákonné obvinenia"

05.02.2023 17:24

Exminister vnútra a člen predsedníctva Smeru tvrdí, že volebná kampaň sa bude spájať s kriminalizáciou opozície.

Štatistiky blogu

Počet článkov: 67
Celková čítanosť: 105833x
Priemerná čítanosť článkov: 1580x

Autor blogu

Kategórie