Založ si blog

Očakávaný rast trhu elektromobilov sa nemusí automaticky preniesť do rastu akcií kľúčových výrobcov

Dopyt po elektromobiloch stúpa, čo „ťahá“ aj suroviny pre výrobu batérií. Rast cien akcií či surovín však nie je lineárny, ohrozuje ho všeobecná neistota na trhu aj to, či sa dočkáme opätovných prekážok v obchode v dôsledku 3. vlny.

Keďže situácia s koronavírusom sa najmä vďaka očkovaniu zlepšuje, dopyt po elektromobiloch sa pomaly obnovuje a blíži sa k úrovni spred pandémie. S rastúcim dopytom po elektromobiloch však rastie aj dopyt po surovinách potrebných na výrobu batérií. Očakávaným efektom je rast ich ceny, avšak vývoj nie je zďaleka tak priamočiary.

Signály pre rast dopytu aj ceny

Lítium je hlavný materiál používaný na výrobu lítium-iónových batérií, ktoré zohrávajú mimoriadne dôležitú úlohu pri výrobe elektrických vozidiel a skladovaní energie z obnoviteľných zdrojov. V prvom štvrťroku tohto roka došlo k nárastu ceny tejto suroviny, keďže jej dodávky na celom svete sú naďalej problematické. George Miller zo spoločnosti Benchmark Mineral Intelligence pre Investing News Network uviedol: „Ceny lítiových chemikálií a surovín sa v druhom štvrťroku naďalej vyvíjali dobre po sprísňujúcich sa základoch ponuky a dopytu, ktoré v prvom štvrťroku 2021 posunuli trh do prostredia rastúcich cien.“

Súčasný trend zvyšovania cien surovín je pravdepodobne spôsobený mimoriadne vysokým dopytom, nestabilnou ponukou a neistotou v súvislosti s bojom proti novým mutáciám vírusu. Najväčší výrobcovia lítia signalizujú nárast dopytu.  Najväčší rast zaznamenala čílska spoločnosť SQM – za 1. štvrťrok 2021 vykázala 180 % objemu predaja lítia. Ako sa však trhový vývoj prejavuje na cenách akcií spoločností úzko prepojených s trhom elektromobility?

Pozrime sa na akcie spoločnosti Albermale Corp, najväčšieho dodávateľa lítia. Vzhľadom na obrovský nárast ceny v roku 2020 väčšina analytikov očakávala veľký pokles hodnoty tejto akcie v 1. štvrťroku 2021. Ako však ukazuje graf, došlo k zdravému spätnému nárastu, aby sa opätovne otestovala predchádzajúca podpora, a cena pokračovala v raste.

Predikcia ceny akcie spoločnosti Albemarle Corp od dvadsiatky opýtaných investičných analytikov ukazuje medián 180,00 USD. Toto číslo predstavuje pokles o 7,44 % oproti záverečnej cene z 28. júla 2021. Ak však s dodávkami lítia bude menej problémov, môže dôjsť k väčšiemu poklesu.

CapitalPanda-Peric-Albermale

CapitalPanda-Peric-Albermale

Denný vývoj ceny akcií ALB za posledných 5 rokov (Zdroj: www.tradingview.com)

 

General Motors profituje z elektromobility

Podľa analytikov na money.cnn.com sa očakávalo, že hodnota akcií automobilky General Motors (GM) sa bude v nasledujúcich 12 mesiacoch pohybovať v rozmedzí 52 – 72 USD, čo znamenalo potenciálny nárast hodnoty o 44,1 % v tomto období. Táto hodnota bola dosiahnutá už za menej ako 6 mesiacov.

Bolo to viac, ako sa očakávalo, keďže GM stabilizoval svoje podnikanie a rozhodol sa modernizovať a prejsť na infraštruktúru s plne elektrickým pohonom. Teraz je prognóza ešte vyššia: nové rozpätie je 64-90 USD, čo znamená potenciálny nárast hodnoty akcií na +62,2 %.

CapitalPanda-Peric-GeneralMotors

CapitalPanda-Peric-GeneralMotors

Denný vývoj ceny akcií GM za posledných 5 rokov (Zdroj: www.tradingview.com)

Realistickejšie očakávania pre čínskeho výrobcu

Ak sa pozrieme na čínskeho výrobcu elektromobilov NIO, naposledy mali analytici na money.cnn.com naozaj optimistické očakávania. Najnižšia očakávaná hodnota akcií za 12 mesiacov bola 98,10 USD (+74,5 %), priemerná očakávaná cena je 374,07 USD (+565,4 %), zatiaľ čo maximálna očakávaná cena neuveriteľných 645,75 USD (+1048,6 %). Po šiestich mesiacoch majú analytici realistickejšie očakávania.

CapitalPanda-Peric-NIO

CapitalPanda-Peric-NIO

Denný vývoj ceny akcií NIO za posledných 5 rokov (Zdroj: www.tradingview.com)

Keďže cena surovín môže výrazne ovplyvniť cenu batérií, ktoré sú najdrahšou súčasťou každého elektromobilu, aj rozsah možných hodnôt tejto akcie je obrovský. Aktuálne nové rozpätie siaha od 18,86 do 91,55 USD. To znamená, že cena v nasledujúcich 12 mesiacoch sa môže pohybovať od mínus 54,9 % až do  plus 118,9 % voči hodnote z 28. júla (ktorá bola 41,83 USD).

Blízka budúcnosť bude bezpochyby ovplyvnená kombináciou vývoja dopytu a obmedzovania ekonomiky v súvislosti s delta variantom (či ďalšími variantami) koronavírusu. Bude zaujímavé sledovať, ako na situáciu budú reagovať producenti elektromobilov a kľúčových surovín pre výrobu batérií.

Skutočná cena brexitu sa bolestivo ukazuje každým dňom. A budúcnosť nevyzerá vôbec dobre

15.08.2022

Ekonomika Veľkej Británie má zásadné problémy posledných 10 rokov. A brexit ich všetky ešte zhoršil. Najhoršie vyhliadky rastu zo všetkých rozvinutých krajín má Veľká Británia. Podľa prognózy OECD zverejnenej minulý mesiac hospodárstvo Spojeného kráľovstva v roku 2022 vôbec neporastie. Ide o najnižšiu prognózu spomedzi všetkých krajín OECD. Takisto to [...]

Česká národná banka po sérii zvyšovania ponechala úrokové sadzby

11.08.2022

Na prvý pohľad prekvapivá „stopka“ dlhého sledu zvyšovania sadzieb prekvapila. ČNB sa snaží príliš nepriškrtiť ekonomiku. Prvýkrát za posledného vyše roka ponechala banková rada českej národnej banky (ČNB) úrokové sadzby nezmenené. Diskontná sadzba v Čechách tak naďalej zostáva na úrovni 6 %, lombardná sadzba na úrovni 8 % a dvojtýždňová repo sadzba na [...]

Chorvátsko zažíva rekordnú infláciu. Zdražovanie budú mnohí pripisovať euru, ktoré krajina prijme od 1. januára

29.07.2022

Aj Chorvátsko trpí vysokou infláciou (12,1 % v júni). Ak pretrvá, budú zdražovanie s odstupom času mnohí prisudzovať prijatiu euru, ktoré je na pláne k 1.1.2023. Chorvátsko je z krajín západného Balkánu Slovákom blízke hneď z viacerých dôvodov. K najpopulárnejšiemu moru pre trávenie dovolenky aktuálne pribudla aj inflácia. Tá v júni medziročne dosiahla [...]

Olexij Reznikov

Reznikov skončil ako ukrajinský minister obrany, nahradil ho Kyrylo Budanov

05.02.2023 21:33

K výmene na kľúčovom ministerskom poste dochádza v kritickom období, keď sa očakáva rozsiahla ruská ofenzíva.

Pápež František

Pápež obvinil kruhy v katolíckej cirkvi zo zneužívania smrti Benedikta XVI.

05.02.2023 21:25

Pápež František tvrdí, že fámy o jeho nezhodách s Benediktom alebo o tom, že Benedikt bol zatrpknutý niektorými rozhodnutiami, ktoré prijal, sú nepravdivé.

Ruský vojak / Russký vojak / Okupant /

Ruská armáda verbuje do vojny na Ukrajine aj odsúdené ženy

05.02.2023 18:38

Medzi už naverbovanými je aj asi 50 žien zo ženského nápravnovýchovného tábora v Ruskom okupovanom meste Snižne v Doneckej oblasti.

Robert Kaliňák

Kaliňák nevylúčil návrat do politiky. Podľa neho ho tam volajú "nezákonné obvinenia"

05.02.2023 17:24

Exminister vnútra a člen predsedníctva Smeru tvrdí, že volebná kampaň sa bude spájať s kriminalizáciou opozície.

Štatistiky blogu

Počet článkov: 67
Celková čítanosť: 105830x
Priemerná čítanosť článkov: 1580x

Autor blogu

Kategórie