Založ si blog

VW už má aféru Dieselgate dávno za sebou

V roku 2015 vypukol okolo Volkswagenu obrovský škandál s manipuláciou vykazovaných emisií a koncern nebol ďaleko od existenčného ohrozenia. Svetová dvojka vo výrobe áut sa však z problému pozoruhodne „vyhrabala“ a dnes má našliapnuté k rastu.

Vo štvrtok 29. júla 2021 oznámil automobilový koncern Volkswagen svoje výsledky za prvý polrok tohto roka. Napriek pandémii dosiahol prevádzkový zisk rekordnú úroveň 11,4 miliardy eur. Príjmy sú o 10 % vyššie a zisk na akciu je o 30 % vyšší, než sa očakávalo. Výsledky indikujú, že VW definitívne nechal tieň minulosti v podobe emisného škandálu a súdnych sporov za sebou.

Pre ocenenie VW nie sú kľúčové minulé škody, ale aktuálna stratégia a výsledky

Najväčším akcionárom Volkswagenu je spoločnosť Porsche. Tá čelí v USA žalobe kvôli nárokom súvisiacim s emisným škandálom Volkswagenu. Škandál známy ako Dieselgate stál skupinu VW Group doteraz viac ako 32 miliárd eur na pokutách a súdnych trovách. Pohľadávky akcionárov v súvislosti s krízou vo výške 4,1 miliardy eur sú stále nevyriešené, ale vyriešenie sporu môže trvať roky.

  1. júla 2021 schválili akcionári Volkswagenu dohodu o urovnaní žalôb voči štyrom bývalým členom výkonného manažmentu. Výsledkom dohody je odškodné pre Volkswagen vo výške 288 miliónov eur.

Volkswagen v roku 2015 priznal, že podvádzal pri testoch dieselových motorov v USA, čo spôsobilo najväčšiu obchodnú krízu v histórii. Najväčšiu zodpovednosť nesú dvaja manažéri: bývalý generálny riaditeľ VW Martin Winterkorn a bývalý šéf Audi Rupert Stadler.

Winterkorn a Stadler odmietli, že by boli za škandál zodpovední. Bývalý generálny riaditeľ Winterkorn odstúpil týždeň po vypuknutí škandálu. Volkswagen takmer tri roky po škandále vypovedal Stadlerovi zmluvu ako generálnemu riaditeľovi Audi.

Aj napriek dozvukom z minulosti sa zdá, že škandál nemal v posledných rokoch veľký vplyv na hodnotu akcií Volkswagenu – cena sa pohybovala v rozmedzí 100-150 eur za akciu. Zvlášť vďaka vynikajúcim aktuálnym výsledkom nemajú pozostatky minulosti zásadný vplyv na cenu akcií.

VW by v tomto roku mohol prekonať predpandemický rok 2019

Dôvodom nie je len fakt, že ide o pozostatky aféry starej už viac ako šesť rokov. Trhy pozitívne hodnotia okrem obchodných výsledkov najmä to, ako ďaleko sa VW posunul v snahe plniť predpisy a posilniť vnútorné kontroly a ako zásadne mení svoje portfólio so zameraním na budúcnosť. Volkswagen prešiel od aféry zásadnou zmenou a posunul sa od manipulácie so softvérom na zamaskovanie skutočného množstva výfukových plynov až po kompletnú zmenu portfólia a zameranie na elektromobilitu.

VW plánuje do roku 2025 uviesť do predaja 80 nových elektrických a plug-in hybridných modelov. Celá skupina zároveň v nasledujúcich rokoch investuje viac ako 50 miliárd eur do technológie batériových článkov. Do roku 2030 bude mať skupina iba plne elektrické alebo hybridné verzie svojich vozidiel. Tento obrat by mohol byť základom pre pokračovanie predchádzajúcich vynikajúcich predajných výsledkov spoločnosti a ďalší rast hodnoty.

Ako vyplýva z tlačovej správy spoločnosti Volkswagen, koncern znížil svoju prognózu dodávok zákazníkom na základe obchodných výsledkov v prvých šiestich mesiacoch roka 2021. Najväčším dôvodom je pandémia Covid-19. Ak by sa podarilo zabrániť jej opätovnému nárastu, skupina zaznamená ďalší vzostup, hoci cesta k nemu nebude bez prekážok. Celej ekonomike a dodávateľskému reťazcu totiž ešte bude trvať určitý čas, kým sa vrátia k „normálnym podmienkam“.

Skupina očakáva, že tržby z predaja v roku 2021 budú lepšie ako v roku 2020, a to v rozmedzí 6-7,5 %. Inak povedané, výsledky v tomto roku by mali prekonať predpandemický rok 2019. Ak porovnáme výsledky prvých polrokov, tržby z predaja v roku 2019 predstavovali 125,2 mld. eur, v roku 2020 klesli na 96,1 mld. eur, avšak tomto roku stúpli na 129,7 mld. eur. Prevádzkový zisk a marža boli v roku 2019 na úrovni 8,0 %, v roku 2020 na úrovni -0,8 %, avšak tento rok stúpli na 8,8 %. Čistý peňažný tok bol v roku 2019 na úrovni 6,9 miliardy eur, v roku 2020 klesol na 2,3 miliardy eur, avšak v roku 2021 dosiahol 12,3 miliardy eur.

Podľa CNN Business indikuje medián odhadov analytikov pre cenu akcie Volkswagen AG na nasledujúcich 12 mesiacov potenciálny nárast o +32,87 % v porovnaní so záverečnou cenou z 11. augusta 2021. Aktuálne sa zdá, že VW definitívne nechal Dieselgate za sebou.

Skutočná cena brexitu sa bolestivo ukazuje každým dňom. A budúcnosť nevyzerá vôbec dobre

15.08.2022

Ekonomika Veľkej Británie má zásadné problémy posledných 10 rokov. A brexit ich všetky ešte zhoršil. Najhoršie vyhliadky rastu zo všetkých rozvinutých krajín má Veľká Británia. Podľa prognózy OECD zverejnenej minulý mesiac hospodárstvo Spojeného kráľovstva v roku 2022 vôbec neporastie. Ide o najnižšiu prognózu spomedzi všetkých krajín OECD. Takisto to [...]

Česká národná banka po sérii zvyšovania ponechala úrokové sadzby

11.08.2022

Na prvý pohľad prekvapivá „stopka“ dlhého sledu zvyšovania sadzieb prekvapila. ČNB sa snaží príliš nepriškrtiť ekonomiku. Prvýkrát za posledného vyše roka ponechala banková rada českej národnej banky (ČNB) úrokové sadzby nezmenené. Diskontná sadzba v Čechách tak naďalej zostáva na úrovni 6 %, lombardná sadzba na úrovni 8 % a dvojtýždňová repo sadzba na [...]

Chorvátsko zažíva rekordnú infláciu. Zdražovanie budú mnohí pripisovať euru, ktoré krajina prijme od 1. januára

29.07.2022

Aj Chorvátsko trpí vysokou infláciou (12,1 % v júni). Ak pretrvá, budú zdražovanie s odstupom času mnohí prisudzovať prijatiu euru, ktoré je na pláne k 1.1.2023. Chorvátsko je z krajín západného Balkánu Slovákom blízke hneď z viacerých dôvodov. K najpopulárnejšiemu moru pre trávenie dovolenky aktuálne pribudla aj inflácia. Tá v júni medziročne dosiahla [...]

Olexij Reznikov

Reznikov skončil ako ukrajinský minister obrany, nahradil ho Kyrylo Budanov

05.02.2023 21:33

K výmene na kľúčovom ministerskom poste dochádza v kritickom období, keď sa očakáva rozsiahla ruská ofenzíva.

Pápež František

Pápež obvinil kruhy v katolíckej cirkvi zo zneužívania smrti Benedikta XVI.

05.02.2023 21:25

Pápež František tvrdí, že fámy o jeho nezhodách s Benediktom alebo o tom, že Benedikt bol zatrpknutý niektorými rozhodnutiami, ktoré prijal, sú nepravdivé.

Ruský vojak / Russký vojak / Okupant /

Ruská armáda verbuje do vojny na Ukrajine aj odsúdené ženy

05.02.2023 18:38

Medzi už naverbovanými je aj asi 50 žien zo ženského nápravnovýchovného tábora v Ruskom okupovanom meste Snižne v Doneckej oblasti.

Robert Kaliňák

Kaliňák nevylúčil návrat do politiky. Podľa neho ho tam volajú "nezákonné obvinenia"

05.02.2023 17:24

Exminister vnútra a člen predsedníctva Smeru tvrdí, že volebná kampaň sa bude spájať s kriminalizáciou opozície.

Štatistiky blogu

Počet článkov: 67
Celková čítanosť: 105820x
Priemerná čítanosť článkov: 1579x

Autor blogu

Kategórie