Založ si blog

Energetika, financie a cestovný ruch sú v strednej a východnej Európe stabilné odvetvia, vhodné na investíciu

Vybrali sme pre vás po jednom blue-chip akciovom titule z krajín strednej Európy a Balkánu ako možné tipy na investovanie

 

Keďže dopyt po rôznych retailových investíciách na finančných a kapitálových trhoch neustále rastie, skúsil som sa pozrieť na top blue-chip investície v krajinách strednej Európy a Balkánu. Vybral som si zo Slovenska, Českej republiky, Maďarska, Chorvátska a Slovinska po jednej spoločnosti a analyzoval ich investičný potenciál pre investorov.

 

Akcie TMR môžu byť dobrou dlhou investíciou

Začnime Slovenskom. Spoločnosť Tatry mountain resorts a. s. (TMR) je u nás spolu so svojimi dcérskymi spoločnosťami najväčší poskytovateľom služieb cestovného ruchu. Keď sa pozrieme na cenu jej akcií, vidíme za posledné tri mesiace pomerne veľký volatilitu (výkyvy). Pri investícii do TMR treba zvážiť, že podľa jej finančnej správy má finančnú rezervu na menej ako rok. To znamená, že v prípade ďalšej dlhodobej výluky môže mať problémy s pokrytím prevádzkových nákladov.

 

Minuloročné zisky TMR sú v porovnaní s výsledkom spred piatich rokov nižšie o 82,1 %. To všetko vďaka kríze COVID-19. Vzhľadom na dlhú a pomerne prísnu výluku na Slovensku považujú niektorí investori TMR za dobrú príležitosť na dlhodobú investíciu, keďže hodnota jej akcií je aktuálne nízka. To znamená, že investori kupujúci akcie TMR v tomto momente vsádzajú skôr na potlačenie pandémie (a postupný návrat cestovného ruchu do starých koľají) ako na dobrú zimnú lyžiarsku sezónu.

 

ČEZ je jasná voľba pre dividendových investorov

ČEZ a.s. je česká energetická spoločnosť, ktorej väčšinovým akcionárom je vláda Českej republiky. Väčšina odborníkov sa zhoduje, že ČEZ patrí medzi príklady, ako riadiť spoločnosti národného významu.

 

ČEZ je najväčšou kótovanou spoločnosťou v strednej a východnej Európe s aktivitami v Českej republike, Nemecku, na Slovensku, vo Francúzsku a v Taliansku. Okrem expanzie mimo ČR je ČEZ veľmi zaujímavý, pretože má výrazne diverzifikované portfólio výroby energie: jadrová energia a obnoviteľné zdroje energie tvoria spolu 54,8 % jeho výroby energie, zvyšok sa vyrába najmä spaľovaním hnedého uhlia. Náklady spoločnosti na palivá sú nízke, nie sú závislé od cien komodít, hoci emisné kvóty sú pre spoločnosť stále dôležitou nákladovou položkou. Avšak v prípade vyšších cien elektriny zisk ČEZ rastie.

ČEZ dnes vyzerá solídne a dividenda vo výške 52,00 CZK (cena akcie je približne 800 CZK) za rok 2020 dokazuje, že je to voľba pre investorov zameraných na dividendy.

CapitalPanda-Peric-CEZ dobra volba pre dividendovych investorov

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Vývoj ceny akcií ČEZ za posledných 5 rokov, zdroj: investing.com

Chorvátsko: Príležitosť na akcionársky vstup do poisťovníctva a cestovného ruchu

Veľká závislosť od cestovného ruchu spôsobuje Chorvátsku ťažkosti, ktoré sa najviac prejavili počas pandémie. V roku 2020 klesol chorvátsky HDP medziročne o 8,4 %, čo bol jeden z najvyšších prepadov v EÚ a Európe. Hospodárska aktivita sa koncom roka 2020 naďalej oživovala, ale v dôsledku opatrení pre zachovanie sociálneho odstupu bola pomalá. Vládna fiškálna podpora pomohla oživeniu, ale spolu s nižšou hospodárskou aktivitou viedla k nárastu verejného dlhu na 87,2 % HDP. Medzinárodný menový fond (MMF) však uviedol, že v roku 2021 očakáva rast chorvátskeho hospodárstva o 5,4 % a v roku 2022 o 5,8 % – vďaka možnému oživeniu služieb cestovného ruchu a investícií.

 

Zatiaľ čo čakáme na IPO spoločností InfoBip (prvý chorvátsky unicorn) a Rimac Automobil, objavuje sa zaujímavá spoločnosť na výrobu a predaj tabaku a tabakových výrobkov, ktorá predala svoju hlavnú činnosť spoločnosti British-American Tobacco a stiahla sa z tohto sektora – Adris Grupa d.d.

 

Súčasťou Adris Grupa d.d. (ADRS) je chorvátska Osiguranje (najväčšia a najstaršia poisťovňa v Chorvátsku), Cromaris, Adria Resort. S aktuálnou cenou akcie 466 HRK a dividendou 12,50 HRK za rok 2021 nie je pre investorov do dividend až tak atraktívna.  Spoločnosť je však jednou z najlepších možností pre dlhodobých investorov, ktorí chcú zachovať hodnotu svojich peňazí a získať expozíciu v chorvátskom sektore cestovného ruchu a poisťovníctva.

CapitalPanda-Peric-Adris vstupna brana do chorvatskeho cestovneho ruchu

Vývoj ceny akcií Adris Grupa za posledných 5 rokov, zdroj: investing.com

 

Maďarská OTP banka s vysokou ziskovosťou

Na maďarskú, exportne orientovanú ekonomiku mala pandémia jasný negatívny vplyv. Stabilný rast v rokoch 2016-2019 ktorý znížil mieru nezamestnanosti na 30-ročné minimá, skončil. Krátkodobé riziko bude pretrvávať, kým sa nevyrieši globálny nedostatok polovodičov, ktorý ovplyvňuje maďarskú výrobu automobilov. Rastie aj ďalší problém – starnúca a zmenšujúca sa pracovná sila si vyžaduje zvýšenie produktivity práce.

 

Hoci maďarské hospodárstvo počas krízy utrpelo, niektorým spoločnostiam sa darilo. Jednou z nich je banková skupina OTP Bank Nyrt. Za posledných 5 rokov zaznamenala OTP historický ročný rast 12,6 %, pričom aktuálna čistá zisková marža je 34 % (v porovnaní s 32,9 % v minulom roku). Pri aktuálnej cene 17 500 HUF nie je ročná dividenda 1,42 % pre investorov príliš atraktívna. Vzhľadom na vysokú ziskovú maržu tejto banky a atraktívny ročný rast napriek kríze by však táto spoločnosť mohla byť atraktívna pre investorov, ktorí investujú bezpečne.

CapitalPanda-Peric-OTP boduje vysokou ziskovostou

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Vývoj ceny akcií OTP za posledných 5 rokov, zdroj: investing.com

 

Slovinsko

V Slovinsku došlo počas pandémie k výraznému poklesu všetkých zložiek okrem vládnej spotreby. Nezamestnanosť počas pandémie stúpla len minimálne (zo 4,4 % v roku 2019 na 5,1 % v roku 2020) a iba 14,4 % populácie je ohrozených chudobou, čo je hlboko pod priemerom EU (21,1 %).

 

Jednou z dobre vyzerajúcich spoločností je Petrol d.d., obchodník s ropou a ďalšími energetickými produktmi v Slovinsku a na medzinárodnej úrovni. Za posledných 5 rokov dosiahla firma ročný rast zisku len 2,9 %, najmä v súvislosti s ropnou krízou v polovici 2020. Obežný a dlhodobý majetok spoločnosti je väčší ako jej záväzky a nemala by mať problémy s pokrytím prevádzkových nákladov. Pomer dlhu k vlastnému kapitálu je 33,8 %.

Odbyt pohonných látok vyzerá nateraz stabilne a firma má v súčasnosti atraktívnu dividendu – podľa ceny akcií niečo vyše 5 % ročne. S oživením dopytu po rope má cena akcií väčší priestor na rast a pri porovnaní stability a možnosti rastu na najbližších 5 rokov by to mohla byť jedna z najlepších volieb na slovinskom trhu.

Skutočná cena brexitu sa bolestivo ukazuje každým dňom. A budúcnosť nevyzerá vôbec dobre

15.08.2022

Ekonomika Veľkej Británie má zásadné problémy posledných 10 rokov. A brexit ich všetky ešte zhoršil. Najhoršie vyhliadky rastu zo všetkých rozvinutých krajín má Veľká Británia. Podľa prognózy OECD zverejnenej minulý mesiac hospodárstvo Spojeného kráľovstva v roku 2022 vôbec neporastie. Ide o najnižšiu prognózu spomedzi všetkých krajín OECD. Takisto to [...]

Česká národná banka po sérii zvyšovania ponechala úrokové sadzby

11.08.2022

Na prvý pohľad prekvapivá „stopka“ dlhého sledu zvyšovania sadzieb prekvapila. ČNB sa snaží príliš nepriškrtiť ekonomiku. Prvýkrát za posledného vyše roka ponechala banková rada českej národnej banky (ČNB) úrokové sadzby nezmenené. Diskontná sadzba v Čechách tak naďalej zostáva na úrovni 6 %, lombardná sadzba na úrovni 8 % a dvojtýždňová repo sadzba na [...]

Chorvátsko zažíva rekordnú infláciu. Zdražovanie budú mnohí pripisovať euru, ktoré krajina prijme od 1. januára

29.07.2022

Aj Chorvátsko trpí vysokou infláciou (12,1 % v júni). Ak pretrvá, budú zdražovanie s odstupom času mnohí prisudzovať prijatiu euru, ktoré je na pláne k 1.1.2023. Chorvátsko je z krajín západného Balkánu Slovákom blízke hneď z viacerých dôvodov. K najpopulárnejšiemu moru pre trávenie dovolenky aktuálne pribudla aj inflácia. Tá v júni medziročne dosiahla [...]

Olexij Reznikov

Reznikov skončil ako ukrajinský minister obrany, nahradil ho Kyrylo Budanov

05.02.2023 21:33

K výmene na kľúčovom ministerskom poste dochádza v kritickom období, keď sa očakáva rozsiahla ruská ofenzíva.

Pápež František

Pápež obvinil kruhy v katolíckej cirkvi zo zneužívania smrti Benedikta XVI.

05.02.2023 21:25

Pápež František tvrdí, že fámy o jeho nezhodách s Benediktom alebo o tom, že Benedikt bol zatrpknutý niektorými rozhodnutiami, ktoré prijal, sú nepravdivé.

Ruský vojak / Russký vojak / Okupant /

Ruská armáda verbuje do vojny na Ukrajine aj odsúdené ženy

05.02.2023 18:38

Medzi už naverbovanými je aj asi 50 žien zo ženského nápravnovýchovného tábora v Ruskom okupovanom meste Snižne v Doneckej oblasti.

Robert Kaliňák

Kaliňák nevylúčil návrat do politiky. Podľa neho ho tam volajú "nezákonné obvinenia"

05.02.2023 17:24

Exminister vnútra a člen predsedníctva Smeru tvrdí, že volebná kampaň sa bude spájať s kriminalizáciou opozície.

Štatistiky blogu

Počet článkov: 67
Celková čítanosť: 105828x
Priemerná čítanosť článkov: 1580x

Autor blogu

Kategórie