Založ si blog

Akcie spoločnosti AMD dosiahli nové maximá. Ťažia z novej spolupráce

22. októbra akcie výrobcu mikroprocesorov a integrovaných obvodov AMD (Advanced Micro Devices) poskočili po tom, čo konkurenčná spoločnosť Nvidia oznámila, že nová cloudová služba na streamovanie videohier bude poháňaná procesormi AMD. Počas pondelkového obchodného dňa spoločnosť AMD ďalej zvyšovala svoje zisky na burze a jej akcie dosiahli historické maximum 123,46 USD.

CapitalPanda-Peric-Akcie AMD su na rekordnych urovniach

Akcie AMD su na rekordnych urovniach

Vývoj akcií AMD od roku 1981 (Zdroj: Google Finance)

 

Spoločnosť Nvidia uviedla, že nová ponuka cloudového streamovania videohier Nvidia bude poháňaná procesormi AMD Ryzen Threadripper PRO. Predobjednávky členstva GeForce NW RTX 3080 budú pre všetkých hráčov k dispozícii koncom tohto týždňa. Phil Eisler, viceprezident a generálny riaditeľ divízie GeForce NOW v spoločnosti Nvidia, na margo verejného oznámenia uviedol: „Procesory AMD poskytujú v tejto generácii najlepší výkon pre naše CPU, pamäť a herné I/O pracovné zaťaženie, čím pomáhajú urobiť obrovský skok vpred.“

 

Nedostatok čipov

Hlavnou činnosťou spoločnosti AMD je predaj procesorov a grafických čipov pre osobné počítače, herné konzoly a servery. Od začiatku pandémie COVID-19 v roku 2020 sa predaj počítačov zvýšil, pretože spotrebitelia si do svojich domácností kúpili nové počítače, aby sa ich deti mohli zúčastňovať na dištančnom vzdelávaní.

 

Dopyt však zostal vysoký aj po opätovnom otvorení ekonomík a nedostatok sa prenáša aj do iných odvetví, najmä do automobilového priemyslu. V dôsledku toho akcie spoločnosti AMD od začiatku minulého roka poskočili o 120 %.

 

Minulý mesiac na konferencii Code v Beverly Hills vyjadrila Lisa Su, generálna riaditeľka spoločnosti AMD, obavy, že prvá polovica roka 2022 bude „pravdepodobne napätá“, ale nedostatok čipov by sa mal pravdepodobne skončiť do konca roka.

 

„Vždy sme prechádzali cyklami vzostupov a poklesov, keď dopyt prevyšoval ponuku alebo naopak. Tentoraz je to iné,“ povedala Lisa.

 

21-násobný skok v trhovej hodnote za 5 rokov

Za posledných niekoľko rokov sa dopyt po polovodičoch na celom svete výrazne zvýšil. Čipy sa používajú v rôznych priemyselných odvetviach. V roku 2020 vzrástol celosvetový dopyt po polovodičoch o viac ako 10 % a tento rok by sme mohli zaznamenať nárast o viac ako 17 %.

 

Jedným z najväčších príjemcov je spoločnosť AMD, ktorej trhová kapitalizácia sa za posledných päť rokov zvýšila viac ako 21-krát.

 

Jedným z dôvodov je neustály nárast trhového podielu serverových procesorov, ktorý firma prevzala od spoločnosti Intel. Podľa technologickej výskumnej spoločnosti Omdia predstavoval podiel spoločnosti AMD v 2. štvrťroku 2021 16 %.

 

Analytik spoločnosti Bank of America Vivek Arya odhaduje, že podiel spoločnosti AMD na trhu so servermi by mohol v roku 2022 dosiahnuť 25 %.

 

Podľa analytikov portálu chartmill.com je cenové rozpätie pre akcie AMD v nasledujúcich 12 mesiacoch od 90,90 USD do 180,60 USD za akciu. 7 z 24 odporúča „držať“ akcie, 2 z 24 odporúčajú „kúpiť“ a 15 z 24 odporúča „výrazne kúpiť“.

Skutočná cena brexitu sa bolestivo ukazuje každým dňom. A budúcnosť nevyzerá vôbec dobre

15.08.2022

Ekonomika Veľkej Británie má zásadné problémy posledných 10 rokov. A brexit ich všetky ešte zhoršil. Najhoršie vyhliadky rastu zo všetkých rozvinutých krajín má Veľká Británia. Podľa prognózy OECD zverejnenej minulý mesiac hospodárstvo Spojeného kráľovstva v roku 2022 vôbec neporastie. Ide o najnižšiu prognózu spomedzi všetkých krajín OECD. Takisto to [...]

Česká národná banka po sérii zvyšovania ponechala úrokové sadzby

11.08.2022

Na prvý pohľad prekvapivá „stopka“ dlhého sledu zvyšovania sadzieb prekvapila. ČNB sa snaží príliš nepriškrtiť ekonomiku. Prvýkrát za posledného vyše roka ponechala banková rada českej národnej banky (ČNB) úrokové sadzby nezmenené. Diskontná sadzba v Čechách tak naďalej zostáva na úrovni 6 %, lombardná sadzba na úrovni 8 % a dvojtýždňová repo sadzba na [...]

Chorvátsko zažíva rekordnú infláciu. Zdražovanie budú mnohí pripisovať euru, ktoré krajina prijme od 1. januára

29.07.2022

Aj Chorvátsko trpí vysokou infláciou (12,1 % v júni). Ak pretrvá, budú zdražovanie s odstupom času mnohí prisudzovať prijatiu euru, ktoré je na pláne k 1.1.2023. Chorvátsko je z krajín západného Balkánu Slovákom blízke hneď z viacerých dôvodov. K najpopulárnejšiemu moru pre trávenie dovolenky aktuálne pribudla aj inflácia. Tá v júni medziročne dosiahla [...]

Olexij Reznikov

Reznikov skončil ako ukrajinský minister obrany, nahradil ho Kyrylo Budanov

05.02.2023 21:33

K výmene na kľúčovom ministerskom poste dochádza v kritickom období, keď sa očakáva rozsiahla ruská ofenzíva.

Pápež František

Pápež obvinil kruhy v katolíckej cirkvi zo zneužívania smrti Benedikta XVI.

05.02.2023 21:25

Pápež František tvrdí, že fámy o jeho nezhodách s Benediktom alebo o tom, že Benedikt bol zatrpknutý niektorými rozhodnutiami, ktoré prijal, sú nepravdivé.

Ruský vojak / Russký vojak / Okupant /

Ruská armáda verbuje do vojny na Ukrajine aj odsúdené ženy

05.02.2023 18:38

Medzi už naverbovanými je aj asi 50 žien zo ženského nápravnovýchovného tábora v Ruskom okupovanom meste Snižne v Doneckej oblasti.

Robert Kaliňák

Kaliňák nevylúčil návrat do politiky. Podľa neho ho tam volajú "nezákonné obvinenia"

05.02.2023 17:24

Exminister vnútra a člen predsedníctva Smeru tvrdí, že volebná kampaň sa bude spájať s kriminalizáciou opozície.

Štatistiky blogu

Počet článkov: 67
Celková čítanosť: 105819x
Priemerná čítanosť článkov: 1579x

Autor blogu

Kategórie