Turecko a Grécko sa dohodli na zahájení rokovaní, ktoré budú zamerané na deeskaláciu napätia vo východnej časti Stredozemného mora. Uviedol to minulý štvrtok (3. 9.) šéf Severoatlantickej aliancie Jens Stoltenberg.
Atény však vzápätí popreli, že by s rokovaniami, ktoré avizovalo NATO, súhlasili. Grécko zároveň spochybnilo aktivity Turecka zamerané na prieskum energetických zdrojov vo východnej oblasti Stredozemného mora.
Turci sa snažia zabrať nové časti pobrežných vôd v oblastiach, kde predpokladajú bohaté náleziská zemného plynu. Ankara tvrdí, že energetické zdroje neďaleko Cypru je potrebné spravodlivo rozdeliť medzi Severocyperskú tureckú republiku a grécku Cyperskú republiku na juhu ostrova. Severný Cyprus je pritom už desiatky rokov zo strany svetového spoločenstva neuznaný štát po tom, čo vznikol vďaka obsadeniu tureckou armádou v roku 1974.
Severný Cyprus vydal tureckej štátnej ropnej spoločnosti Turkish Petroleum (TPAO) povolenie na prieskum. Za posledných sedem mesiacov tohto roku bolo v Turecku zahájených približne 1 174 investícií v hodnote 19,5 miliardy tureckých lír s podporou tureckej vlády. Vyplýva to z údajov tureckého ministerstva priemyslu a technológií, ktoré tiež ukázali, že v roku 2019 získalo v Turecku investičné stimuly 5 696 projektov v celkovej hodnote 134,14 miliárd tureckých lír. Časť z týchto investícií pravdepodobne smeruje do energetickej infraštruktúry, ktorú sa Ankara snaží posilňovať. Každopádne, turecké kroky vedú k postupnému oslabovaniu líry, ktorá za posledný rok stratila takmer polovicu svojej hodnoty (z 5,77 líry za dolár v septembri 2019 na 7,48 v stredu 9.9.2020).
Celá debata | RSS tejto debaty