Ropa je v neistote. Ťažba klesá, počet prípadov COVID-19 rastie

Obchodníci zvažujú masívne obmedzenie ťažby ropy v Mexickom zálive a USA. Dôvodom sú tropické búrky Marco a Laura a nárast počtu prípadov koronavírusu v Ázii a Európe. Momentálna situácia sa premietla aj do cien ropy, ktoré boli celý týždeň neisté.

„Pokles počtu aktívnych vrtov v USA počas posledných dní, za ktorý môžu aj dva hurikány na pobreží Mexického zálivu v USA a zmiešané údaje o ochorení COVID-19 majú tento týždeň tlmený negatívny dopad na ropu,“ uviedol Stephen Innes, hlavný stratég pre globálne trhy v AxiCorp.

Energetické spoločnosti už v pondelok obmedzili ťažbu v rafinériách na pobreží Mexického zálivu, čo malo za následok zastavenie 82 % produkcie ropy v tejto oblasti. Výroba sa znížila o viac ako 1,5 milióna barelov za deň v dôsledku dvoch tropických búrok, ktoré ohrozujú juh Spojených štátov.

Rope nepraje ani zhoršená perspektíva zotavovania európskych ekonomík. V celej Európe vidíme jasný nárast počtu prípadov ochorenia COVID-19. Dokonca v Hongkongu bol zdokumentovaný prvý prípad opakovanej infekcie u človeka, ktorý sa koronavírusom nakazil po približne štyroch mesiacoch od prvej infekcie. To všetko vyvoláva obavu z návratu lockdownu do viacerých krajín, ktorý by pribrzdil postupné oživovanie ekonomík. Je preto málo pravdepodobné, že by cena ropa v blízkom čase ďalej rástla.

Skutočná cena brexitu sa bolestivo ukazuje každým dňom. A budúcnosť nevyzerá vôbec dobre

15.08.2022

Ekonomika Veľkej Británie má zásadné problémy posledných 10 rokov. A brexit ich všetky ešte zhoršil. Najhoršie vyhliadky rastu zo všetkých rozvinutých krajín má Veľká Británia. Podľa prognózy OECD zverejnenej minulý mesiac hospodárstvo Spojeného kráľovstva v roku 2022 vôbec neporastie. Ide o najnižšiu prognózu spomedzi všetkých krajín OECD. Takisto to [...]

Česká národná banka po sérii zvyšovania ponechala úrokové sadzby

11.08.2022

Na prvý pohľad prekvapivá „stopka“ dlhého sledu zvyšovania sadzieb prekvapila. ČNB sa snaží príliš nepriškrtiť ekonomiku. Prvýkrát za posledného vyše roka ponechala banková rada českej národnej banky (ČNB) úrokové sadzby nezmenené. Diskontná sadzba v Čechách tak naďalej zostáva na úrovni 6 %, lombardná sadzba na úrovni 8 % a dvojtýždňová repo sadzba na [...]

Chorvátsko zažíva rekordnú infláciu. Zdražovanie budú mnohí pripisovať euru, ktoré krajina prijme od 1. januára

29.07.2022

Aj Chorvátsko trpí vysokou infláciou (12,1 % v júni). Ak pretrvá, budú zdražovanie s odstupom času mnohí prisudzovať prijatiu euru, ktoré je na pláne k 1.1.2023. Chorvátsko je z krajín západného Balkánu Slovákom blízke hneď z viacerých dôvodov. K najpopulárnejšiemu moru pre trávenie dovolenky aktuálne pribudla aj inflácia. Tá v júni medziročne dosiahla [...]

dážď, dáždnik, búrka, žena, jeseň, počasie

SHMÚ varuje pred búrkami, môžu byť sprevádzané silným lejakom

21.05.2025 23:55

Slovenský hydrometeorologický ústav vydal výstrahy prvého stupňa pred búrkami pre celé územie krajiny.

Eurovízia, Yuval Raphaelová

Manipulácia s hlasmi v Eurovízii? Šesť európskych štátov žiada o ich prerátanie v prípade Izraela

21.05.2025 23:51

Verejnoprávne televízie šiestich európskych štátov vyzvali na prepočítanie hlasov, ktoré v Eurovízii dostali izraelskú speváčku na druhé miesto.

čierna stuha, smrť,

Traja mŕtvi v kanáli. Otec uniesol deti od matky a utopil seba aj ich

21.05.2025 21:50

Dve deti, ktoré v posledných dňoch hľadala nemecká aj holandská polícia, našli kriminalisti mŕtvych.

SR MV MZ Šaško Šutaj Eštok Drogy TK BAX

Statusy ministra vnútra pred voľbou prezidenta podľa rezortu vnútra neboli predvolebnou kampaňou

21.05.2025 21:34

Ministerstvo tvrdí, že prokurátor v odvolaní vyjadruje iba svoj názor, prečo si myslí, že argumenty správneho orgánu nie sú dostatočné.

Štatistiky blogu

Počet článkov: 67
Celková čítanosť: 125848x
Priemerná čítanosť článkov: 1878x

Autor blogu

Kategórie