Založ si blog

Google sa vezie na vlne výborných výsledkov. V Európskej únii však zostáva pod tlakom

Celosvetový gigant Google má množstvo dôvodov na optimizmus. Náladu mu nekazí ani rekordná, pol miliardová pokuta od Francúzska a protimonopolné spory s EÚ.

Francúzsky úrad pre hospodársku súťaž udelil 13. júna 2021 spoločnosti Google pokutu vo výške pol miliardy eur za nedodržanie stanovených predpisov. Ide síce o vysokú sumu, ale v porovnaní s celkovými číslami firmy pomerne zanedbateľnú. Veď len v prvom štvrťroku 2021 sa tržby Alphabet, materskej spoločnosti Google, zvýšili o 34 % na 55,31 miliardy USD a čistý zisk vzrástol zo 6,84 miliardy USD až na 17,93 miliardy USD.

Google má podľa hodnotenia väčšiny z oslovených 39 analytikov pre CNN Business našliapnuté k ďalšiemu rastu.  Analytici predpovedajú mediánovú cenu počas nasledujúcich 12 mesiacov vo výške 2 800 USD, pričom najvyšší odhad je až 3 127 USD a najnižší 2 480 USD. K 12. júnu 2021 predstavovala záverečná cena 2 611,27 USD.

 

Google čelí v EÚ tlaku na viacerých frontoch

Tlak na Google v Európskej únii nepoľavuje. Vydavatelia APIG, SEPM a AFP obvinili spoločnosť Google, že s nimi v dobrej viere nerokovala o honorároch za prevzatie ich obsahu a nedodržiava uzavreté dohody, ako sa uvádza v článku Euronews. Cieľom je zistiť, či spoločnosť Google porušila dočasné nariadenia stanovené protimonopolným úradom. Do troch mesiacov sa malo uskutočniť stretnutie s každým vydavateľom, ktorý o to americkú firmu požiadal.

Spoločnosť Google musí do dvoch mesiacov predložiť vydavateľom a tlačovým agentúram návrh kompenzácie za používanie ich obsahu. Ak tak neurobí, bude musieť každý deň zaplatiť pokutu až do výšky 900 000 EUR.

V troch predchádzajúcich prípadoch Európska únia uložila spoločnosti Google pokutu vo výške viac ako 8,2 miliardy EUR. Najnovšia pokuta bola spoločnosti uložená len 24 hodín po tom, ako sa objavili informácie, že Google zvažuje právne kroky v súvislosti s pokutou uloženou za zneužívanie dominantného postavenia svojho operačného systému Android.

 

Protimonopolné spory v EÚ

Európska komisia začala 22. júna 2021 vyšetrovanie spoločnosti Google s cieľom zistiť, či firma porušuje protimonopolné pravidlá Európskej únie. EÚ musí posúdiť, či spoločnosť Google porušila pravidlá hospodárskej súťaže tým, že zabránila tretím stranám v prístupe k údajom používateľov na účely reklamy.

Komisárka Margrethe Vestagerová, zodpovedná za politiku hospodárskej súťaže, sa k začatiu vyšetrovania vyjadrila takto: „Online reklamné služby sú základom toho, ako spoločnosť Google a ďalší vydavatelia zarábajú na svojich online službách. Spoločnosť Google zhromažďuje údaje, ktoré využíva na cielenie reklamy, predaj reklamného priestoru a pôsobí aj ako sprostredkovateľ online reklamy. Google je tak prítomný na všetkých úrovniach dodávateľského reťazca online reklamy. Obávame sa, že spoločnosť Google sťažuje ostatným spoločnostiam konkurenciu v oblasti tzv. tech-stack. Rovnaké podmienky pre všetkých v dodávateľskom reťazci sú nevyhnutné. Spravodlivá hospodárska súťaž je dôležitá pre inzerentov, aby mohli osloviť spotrebiteľov na stránkach vydavateľov, a pre vydavateľov, aby mohli predávať priestor inzerentom a získavať tak príjmy potrebné na tvorbu obsahu. Preskúmame aj interné pravidlá spoločnosti Google týkajúce sa sledovania používateľov, aby sme sa uistili, že sú v súlade s pravidlami spravodlivej hospodárskej súťaže.“

 

CapitalPanda-Jozo Peric-Google sa mimoriadne dari

CapitalPanda-Jozo Peric-Google sa mimoriadne dari

 

Vývoj akcií Alphabet za posledných 5 rokov (www.tradingview.com)

 

Výsledky za 1. štvrťrok 2021

V prvom štvrťroku boli výsledky Google presvedčivé. Tržby narástli o 34 % na 55,31 miliardy EUR a čistý príjem sa zvýšil zo 6,84 miliardy eur na 17,93 miliardy eur. Ďalším dôležitým dátumom bude 29. júl, keď budú zverejnené výsledky za druhý štvrťrok. Stredný odhad dopadu výsledkov na cenu akcií hovorí o možnom zvýšení ceny o 7,23 % oproti záverečnej cene z 12. júla, najnižší odhad zase predikuje zníženie ceny o 5,02 %. Ak budú výsledky za druhý štvrťrok rovnaké alebo lepšie, ako sa očakávalo, akcie by poľahky mohli dosiahnuť stredný odhad.

Mastercard sa úspešne pustil do inovácií vo finančnom sektore

13.09.2021

Aj vyše polstoročná firma pôsobiaca v oblasti financií dokáže byť inovatívna. Mastercard, ktorý vznikol ešte v roku 1966, sa snaží neustále inovovať. Výsledky ukazujú, že sa mu to skutočne darí. Nové technológie stavajú „starých hráčov“ vo finančnom sektore pred náročné výzvy. Zdá sa však, že firma Mastercard ich zvláda na výbornú. Potvrdzujú to nielen [...]

VW už má aféru Dieselgate dávno za sebou

26.08.2021

V roku 2015 vypukol okolo Volkswagenu obrovský škandál s manipuláciou vykazovaných emisií a koncern nebol ďaleko od existenčného ohrozenia. Svetová dvojka vo výrobe áut sa však z problému pozoruhodne „vyhrabala“ a dnes má našliapnuté k rastu. Vo štvrtok 29. júla 2021 oznámil automobilový koncern Volkswagen svoje výsledky za prvý polrok tohto roka. Napriek [...]

Akcie firmy za populárnou investičnou Robinhood sú po IPO ako na hojdačke

13.08.2021

Zdá sa, že špekulatívne investície tento rok zažívajú „zlaté obdobie“. Aktuálnym príkladom sú akcie firmy Robinhood, ktoré rastú extrémnym tempom, ale zároveň zostávajú veľmi nestabilné. Platforma, ktorá umožnila jednoduchý prístup na finančné trhy pre milióny retailových investorov, absolvovala 29. júla 2021 vstup na burzu, tzv. IPO. Hoci obchodovanie s akciami [...]

Maďarsko ČR Orbán Babiš hranice Srbsko Afganci

Orbán s Babišom si pozreli zabezpečenie srbskej hranice a skritizovali EÚ

22.09.2021 22:14

Slabým článkom je Brusel, uviedol maďarský premiér.

Chalíf Haftar

Líbyjský maršal Haftar odstúpil z funkcie, zrejme kvôli prezidentským voľbám

22.09.2021 21:38

Parlamentné a prezidentské voľby sa majú konať 24. decembra.

Joe Biden

Macron a Biden telefonovali po prvý raz od vypuknutia sporu o ponorky

22.09.2021 20:22

Cieľom rozhovoru bolo zmierniť napätie medzi oboma krajinami.

šport, kulturistika, anaboliká, doping, zakázané prostriedky, injekcia, žila

Neoprávnené zaobchádzanie s anabolikami sa sprísni

22.09.2021 19:36

Poslanci odklepli novelu Trestného poriadku.

Štatistiky blogu

Počet článkov: 33
Celková čítanosť: 37421x
Priemerná čítanosť článkov: 1134x

Autor blogu

Kategórie