Založ si blog

Tesla prekonala kvartálne očakávania a Musk „rozvíril vody“ rozhodnutím o predaji časti svojich akcií

Elon Musk, najbohatší človek planéty, cez uplynulý víkend diskutoval na svojom twitterovom profile s 62,7 miliónmi twitterových followerov, či by mal predať časť svojich akcií automobilky TESLA. Tým na seba upútal pozornosť americkej SEC, ktorá sa už takmer 100 rokov stará o ochranu finančného trhu pred pokusmi o manipuláciu. Práve Musk má s vyšetrovaním SEC viaceré skúseností, keďže svojimi vyjadreniami na sociálnych sieťach a ďalšími krokmi neraz „testoval“ pomyselnú červenú čiaru.

 

Musk a príbeh Twitteru

Musk je najbohatší človek na svete s čistým majetkom odhadovaným Forbesom na 304 miliárd USD. Zároveň je CEO spoločnosti Tesla, ktorá je jeho najväčším podnikateľským úspechom. Posledné kvartálne výsledky firmy Tesla ukázali tržby vo výške 13,76 miliárd USD. Na rozdiel od iných výrobcov automobilov tržby Tesly behom 3. kvartálu 2021 vzrástli a vytvorili s čistým ziskom na akciu vo výške 1,86 USD nový firemný rekord. To bol omnoho lepší výsledok, než sa očakávalo.

 

Aké sú dôsledky twitterovej ankety

Twitterová anketa Elona Musa s otázkou, či predať 10 % svojich akcií spoločnosti, vyšla pozitívne. Výsledok bol pomerne jasný– 57,9 % z viac než 3,5 miliónov hlasujúcich povedalo, že by to mal spraviť. Výsledkom tohto hlasovania bol pokles hodnoty Tesly pred uvedením na trh v pondelok 8. novembra, konkrétne o 7,5 %.

 

Jedným z hlavných dôvodov je Muskov kompenzačný plán. V roku 2012 obdržal opcie na 22,8 miliónov akcií za cenu 6,24 USD za akciu. Vzhľadom k tomu, že akcie Tesly majú hodnotu viac než 1 200 dolárov za akciu, značí to, že jeho celkový zisk je okolo 28 miliárd USD.

 

Musk je vlastníkom 23 % podielu v Tesle. Firma v svojom hodnotení výsledkov za tretí kvartál napísala: „Pokiaľ by cena našich kmeňových akcií výrazne klesla, pán Musk môže byť prinútený jednou alebo viacerými bankovými inštitúciami predať podiely kmeňových akcií Tesly, aby uspokojil svoje úverové záväzky, pokiaľ by tak nemohol učiniť inými prostriedkami. Akékoľvek také predaje by mohli spôsobiť ďalší pokles ceny našich kmeňových akcií.“

 

Opcie vypršia v auguste budúceho roku. Aby ich však Musk mohol uplatniť, musí zo zisku zaplatiť daň z príjmu. To znamená, že pokiaľ ich chce predať, musí tiež zaplatiť štátnu a federálnu daňovú sadzbu, čo by dohromady činilo asi 15 miliárd dolárov.

 

Finančné výsledky prekonali očakávania

Agentúra Reuters zverejnila rekordný výsledok Tesly za tretí kvartál, ktorý bol ťahaný vyššími maržami, konkrétne 30,5 % z automobilového segmentu firmy a 26,6 %, čo je celková hrubá zisková marža celej firmy. To sú rekordné hodnoty za najmenej  posledných päť kvartálov.

 

Z finančného hľadiska výsledky Tesly prekonali očakávania. Zisk na akciu vo výške 1,86 USD bol výrazne vyšší ako čakal trh, podobne tržby 13,76 mld. USD prekonali očakávaný výsledok 13,63 mld. USD. Pôsobivé sú príjmy z energetického biznisu – 806 miliónov USD – ktorý kombinuje ak solárne produkty, ako aj produkty pre skladovanie energie.

 

Aké je perspektíva výsledkov Tesly?

Priemer predikovanej ceny akcie od skupiny 35 analytikov na money.cnn.com pre najbližších 12 mesiacov dosahuje 860 USD s najvyššou odhadovanou cenou 1 591 USD a najnižšou 67 USD. Posledný Muskov krok vyvolal logicky istý okamžitý pokles ceny, avšak mohol by spustiť aj horší proces: rozpredávanie akcií Tesly, a to najmä preto, že investori nemajú radi neistotu a akúkoľvek manipuláciu. Jedinou otázkou ostáva, ako na prípadný pokles hodnoty zareagujú verní fanúšikovia. Budú nakupovať neoblomne ako pri poslednom poklese ceny, alebo sa do predaja zapoja tiež?

Skutočná cena brexitu sa bolestivo ukazuje každým dňom. A budúcnosť nevyzerá vôbec dobre

15.08.2022

Ekonomika Veľkej Británie má zásadné problémy posledných 10 rokov. A brexit ich všetky ešte zhoršil. Najhoršie vyhliadky rastu zo všetkých rozvinutých krajín má Veľká Británia. Podľa prognózy OECD zverejnenej minulý mesiac hospodárstvo Spojeného kráľovstva v roku 2022 vôbec neporastie. Ide o najnižšiu prognózu spomedzi všetkých krajín OECD. Takisto to [...]

Česká národná banka po sérii zvyšovania ponechala úrokové sadzby

11.08.2022

Na prvý pohľad prekvapivá „stopka“ dlhého sledu zvyšovania sadzieb prekvapila. ČNB sa snaží príliš nepriškrtiť ekonomiku. Prvýkrát za posledného vyše roka ponechala banková rada českej národnej banky (ČNB) úrokové sadzby nezmenené. Diskontná sadzba v Čechách tak naďalej zostáva na úrovni 6 %, lombardná sadzba na úrovni 8 % a dvojtýždňová repo sadzba na [...]

Chorvátsko zažíva rekordnú infláciu. Zdražovanie budú mnohí pripisovať euru, ktoré krajina prijme od 1. januára

29.07.2022

Aj Chorvátsko trpí vysokou infláciou (12,1 % v júni). Ak pretrvá, budú zdražovanie s odstupom času mnohí prisudzovať prijatiu euru, ktoré je na pláne k 1.1.2023. Chorvátsko je z krajín západného Balkánu Slovákom blízke hneď z viacerých dôvodov. K najpopulárnejšiemu moru pre trávenie dovolenky aktuálne pribudla aj inflácia. Tá v júni medziročne dosiahla [...]

žralok

Žralok ľudožrút sa správal abnormálne. Zviera teraz skúmajú. Čo viedlo k útoku v Hurgade?

09.06.2023 13:05

Predátora chytili potom, ako zaútočil na ruského občana v letovisku Hurgada na pobreží Červeného mora.

Joseph Wu, minister zahraničných veci Taiwanu

Čína pohrozila Európe pre Taiwan. Minister Wu mieri do Prahy, s českým prezidentom sa zrejme nestretne

09.06.2023 13:00

Taiwan, ktorý Čína považuje za súčasť svojho územia, nemá formálne diplomatické vzťahy so žiadnou európskou krajinou s výnimkou Vatikánu.

Sopka / Mayon /

Indonézska sopka Anak Krakatoa vychrlila popol do výšky troch kilometrov

09.06.2023 12:31

Indonézia leží na tzv. Ohnivom kruhu, teda v oblasti, kde stret litosferických dosiek spôsobuje intenzívnu sopečnú aktivitu a časté zemetrasenia.

Ukrajina, vojna

Je to ofenzíva? Nie je to ofenzíva? Odpovedáme, čo sa deje na fronte

09.06.2023 12:18

Čo vieme o situácii na fronte, keď sa stále intenzívnejšie hovorí, že hlavná časť ukrajinskej protiofenzívy sa začala?

Štatistiky blogu

Počet článkov: 67
Celková čítanosť: 108733x
Priemerná čítanosť článkov: 1623x

Autor blogu

Kategórie