Založ si blog

Aj keď Apple štvrťročnými výsledkami sklamal, cena jeho akcií láme historické rekordy

Apple je fenomén, ktorý investori oceňujú aj v prípade, že nedosahuje očakávané výsledky. Jeho rastová báza je však naďalej silná.

Nový obchodný týždeň sa začal na newyorskej burze optimisticky. Dôvodom bola opätovná nominácia Jeromea Powella do čela Federálneho rezervného systému (FED). Investori tak očakávajú, že menová politika americkej centrálnej banky bude i naďalej pokračovať v zavedenom trende, a nebude tak ohrozovať oživenie najväčšej ekonomiky sveta. To je mimoriadne dobrá správa aj pre najhodnotnejšiu firmu sveta, technologickú spoločnosť Apple.

Jej akcie sa zviezli na celkovom trhovom optimizme a takisto na správach, že kondícia dodávateľského reťazca, ktorý je dôležitý pre dostatočnú produkciu najnovšieho iPhonu 13 sa zlepšuje. Dopyt po ňom je totiž obrovský a zdá sa, že pôjde o jeden z najúspešnejších smartfónov v histórii firmy.

Rekord navzdory výsledkom

Akcie spoločnosti Apple sa v pondelok 22. novembra prvýkrát vo svojej histórii dostali nad hranicu 165 dolárov a v porovnaní s piatkovou uzatváracou cenou spevneli takmer o 3 percentá.  A to pritom výsledky firmy za posledný fiškálny štvrťrok, zverejnený koncom októbra, očakávania investorov sklamali. Tržby spoločnosti za kvartál končiaci 25. septembra dosiahli 83,4 miliardy dolárov. Medziročne síce narástli o 29 percent, ale analytici odhadovali, že výsledok bude až o 1,6 miliardy dolárov lepší. Čistý zisk Applu presiahol 20,5 miliardy dolárov, čo bolo o 62 percent viac ako pred rokom.

Spoločnosť za celý fiškálny rok utŕžila 365,8 miliardy dolárov, čo predstavuje medziročný nárast o tretinu. Čistý zisk potom stúpol o 45,6 percenta na necelých 153 miliárd dolárov. V prepočte na jednu akciu Apple zarobil v štvrtom kvartáli 1,25 dolára, za celý rok potom 5,67 dolára. V oboch prípadoch tak nastal medziročný nárast o približne 70 percent.

Applu sa darilo najviac svoje tržby zvyšovať v Číne, kde došlo k ich nárastu o 70 %, zatiaľ čo v ostatných častiach sveta to bolo podstatne menej. Z hľadiska predaja jednotlivých produktov jednoznačne vedie iPhone, ktorý zaisťuje Applu už vyše 52 percent tržieb. Minulý rok na iPhone pripadal každý druhý utŕžený dolár. Druhým najúspešnejším produktom sú služby, ktoré Apple poskytuje svojim zákazníkom. Ide najmä o streamovacie služby ako Apple TV, Apple Music, alebo služby ponúkajúce skladovanie dát, napríklad známy iCloud.

A čo budúcnosť?

Jedna vec je aktuálna situácia spoločnosti, investorov však oveľa viac zaujíma vývoj v najbližších mesiacoch. Aj napriek tomu, že sa spoločnosti Apple darilo obstáť v stále prebiehajúcej pandémii, môžu na ňu číhať určité riziká. Tým najväčším je hrozba narušenia dodávok dôležitých komponentov, napríklad čipov, ktorých nedostatok sužuje najmä automobilový priemysel, avšak nezriedka sa preleje aj do technologického sektoru.

A isté problémy už veští taktiež jeden z kľúčových dodávateľov Applu, spoločnosť Foxconn. Jej šéf Liu Young-way varoval, že nedostatok čipov na globálnom trhu môže pretrvať až do druhej polovice ďalšieho roku a že tržby Foxconnu kvôli tomu môžu klesnúť o viac ako 15 %, a to vrátane tržieb z predaja komponentov do inteligentných telefónov.

Proti Applu tiež môže do istej miery paradoxne hovoriť postupné slabnutie epidémie. Otázka je, ako veľmi si ľudia zvykli počas koronavírusovej krízy fungovať v online prostredí a do akej miery sa budú chcieť vrátiť do bežného života so všetkým, čo to obnáša, teda aj s nakupovaním v „kamenných“ obchodoch či prácou na svojich pracoviskách. V prípade, že si však z pandémie odnesieme okrem iného, že sa dá celkom obstojne pracovať, študovať alebo nakupovať na diaľku, bude to Applu, poprednému svetovému výrobcovi informačných technológií, hrať do kariet.

Odborníci odporúčajú kúpiť

Aj keď sme sa historického cenového rekordu u akcií Applu dočkali iba pred pár dňami, nová méta je už vraj na dohľad. Myslí si to pomerne veľa analytikov, ktorí sa k akciám Applu vyjadrujú pre rôzne webové portály, ktoré sledujú dianie na akciových trhoch. Napríklad portál FXStreet.com uviedol, že nie je nereálne, aby sa cena akcie Applu vyšplhala v dohľadnej dobe na 200 dolárov.

CapitalPanda-Peric-Apple lame rekordy

Apple láme rekordy

Vývoj ceny akcií Apple za psledných 5 rokov, zdroj: investing.com

To nie je ďaleko od očakávaní analytikov oslovených americkou CNN. Tí najodvážnejší totiž pre najbližších 12 mesiacov tipujú cieľovú cenu na 198 dolárov, pričom mediánový odhad je 170 dolárov. Najväčší pesimisti potom tvrdia, že Apple oslabí na 128 dolárov.

Zo 40 oslovených expertov 25 odporučilo akcie Applu kúpiť, 6 uviedlo, že je rozumné podiel akcií Applu v portfóliu zvyšovať, 8 odporúča držať, a jeden by podiel akcií Applu v portfóliu znižoval. Čo je však pomerne výpovedné, je fakt, že predávať akcie Applu aktuálne neodporúča nikto z nich.

Skutočná cena brexitu sa bolestivo ukazuje každým dňom. A budúcnosť nevyzerá vôbec dobre

15.08.2022

Ekonomika Veľkej Británie má zásadné problémy posledných 10 rokov. A brexit ich všetky ešte zhoršil. Najhoršie vyhliadky rastu zo všetkých rozvinutých krajín má Veľká Británia. Podľa prognózy OECD zverejnenej minulý mesiac hospodárstvo Spojeného kráľovstva v roku 2022 vôbec neporastie. Ide o najnižšiu prognózu spomedzi všetkých krajín OECD. Takisto to [...]

Česká národná banka po sérii zvyšovania ponechala úrokové sadzby

11.08.2022

Na prvý pohľad prekvapivá „stopka“ dlhého sledu zvyšovania sadzieb prekvapila. ČNB sa snaží príliš nepriškrtiť ekonomiku. Prvýkrát za posledného vyše roka ponechala banková rada českej národnej banky (ČNB) úrokové sadzby nezmenené. Diskontná sadzba v Čechách tak naďalej zostáva na úrovni 6 %, lombardná sadzba na úrovni 8 % a dvojtýždňová repo sadzba na [...]

Chorvátsko zažíva rekordnú infláciu. Zdražovanie budú mnohí pripisovať euru, ktoré krajina prijme od 1. januára

29.07.2022

Aj Chorvátsko trpí vysokou infláciou (12,1 % v júni). Ak pretrvá, budú zdražovanie s odstupom času mnohí prisudzovať prijatiu euru, ktoré je na pláne k 1.1.2023. Chorvátsko je z krajín západného Balkánu Slovákom blízke hneď z viacerých dôvodov. K najpopulárnejšiemu moru pre trávenie dovolenky aktuálne pribudla aj inflácia. Tá v júni medziročne dosiahla [...]

Olexij Reznikov

Reznikov skončil ako ukrajinský minister obrany, nahradil ho Kyrylo Budanov

05.02.2023 21:33

K výmene na kľúčovom ministerskom poste dochádza v kritickom období, keď sa očakáva rozsiahla ruská ofenzíva.

Pápež František

Pápež obvinil kruhy v katolíckej cirkvi zo zneužívania smrti Benedikta XVI.

05.02.2023 21:25

Pápež František tvrdí, že fámy o jeho nezhodách s Benediktom alebo o tom, že Benedikt bol zatrpknutý niektorými rozhodnutiami, ktoré prijal, sú nepravdivé.

Ruský vojak / Russký vojak / Okupant /

Ruská armáda verbuje do vojny na Ukrajine aj odsúdené ženy

05.02.2023 18:38

Medzi už naverbovanými je aj asi 50 žien zo ženského nápravnovýchovného tábora v Ruskom okupovanom meste Snižne v Doneckej oblasti.

Robert Kaliňák

Kaliňák nevylúčil návrat do politiky. Podľa neho ho tam volajú "nezákonné obvinenia"

05.02.2023 17:24

Exminister vnútra a člen predsedníctva Smeru tvrdí, že volebná kampaň sa bude spájať s kriminalizáciou opozície.

Štatistiky blogu

Počet článkov: 67
Celková čítanosť: 105801x
Priemerná čítanosť článkov: 1579x

Autor blogu

Kategórie