Založ si blog

Hewlett Packard síce v cene akcií strmo nerastie, ale má pevné a stabilné miesto na trhu

Veľká americká IT firma je na trhu už desaťročia, ale stále dokáže inovovať a prinášať dobré ekonomické výsledky.

 

Hewlett Packard Enterprise Company je veľká americká firma, ktorá sa sústreďuje na IT systémy pre firmy. Aj keď sa všeobecne segmentu technologických firiem od prepuknutia pandémie nadpriemerne darí, Hewlett Packard to nemá ani zďaleka jednoduché. Napríklad posledné týždne aj napriek uzavretiu veľkého kontraktu a lepším ako očakávaným hospodárskym výsledkom jej akcie presvedčivo nerastú.

 

Výsledky nad očakávania nepriniesli rast akcií

Hewlett Packard (burzová skratka HPE) vykázal 30. novembra štvrťročné zisky, ktoré predčili očakávania. Tržby dosiahli 7,51 miliárd dolárov (analytici očakávali 7,38 mld. USD) a zisk na akciu sa dostal na 0,52 USD, čo je jasne viac než predikovaných 0,4873 na akciu a nárast z úrovne 41 centov v predchádzajúcom štvrťroku. Celkový čistý zisk vo štvrtom kvartáli dosiahol 2,55 miliárd dolárov, čiže 1,91 dolára na akciu. To je diametrálny posun oproti výsledkom za rovnaký kvartál pred rokom (157 miliónov dolárov a 12 centov na akciu). Tieto čísla podporil aj rast tržieb o 2 % na 7,35 miliardy dolárov.

 

Aj napriek týmto lepším ako očakávaným výsledkom akcie spoločnosti Hewlett Packard Enterprise Co. v deň ich vyhlásenia 30. novembra oslabili v popoludňajšom obchodovaní o 2 %. Pritom HPE mal za sebou len nedávno veľkú správu, keď 1. septembra publikoval informáciu o uzavretí zmluvy na 10 rokov na počítačové služby pre americkú Národnú bezpečnostnú agentúru (NSA) v hodnote 2 miliardy dolárov.

 

HPE, HPC a NSA

Pozrime sa na tento dôležitý kontrakt bližšie. HPE má počas 10 rokov dodať NSA technológie vysoko výkonného počítania (HPC) ako služby prostredníctvom platformy HPE GreenLake vo finančnom objeme 2 miliardy dolárov. Vďaka tomu bude NSA schopná efektívnejšie zvládať rýchlo rastúce požiadavky na umelú inteligenciu a dáta a efektívnejšie zhromažďovať poznatky a pripravovať predpovede a analýzy s optimálnym výkonom. NSA bude ťažiť z agilnej, adaptabilnej a zabezpečenej platformy na riešenie požiadaviek na správu dát využitím riešení HPC spoločnosti HPE prostredníctvom platformy HPE GreenLake. Tá umožňuje kompletnú správu cloudových služieb pri plnom zabezpečení.

 

V tejto súvislosti sa vyjadril senior viceprezident a generálny manažér HPE a Mission Critical Solutions Justin Hotard: „Implementácia umelej inteligencie, strojového učenia a analytických schopností do masívnych súborov dát stále viac vyžaduje systémy High Performance Computing. Zákazníci požadujú možnosti HPC pre svoje najnáročnejšie dátové projekty v kombinácii s jednoduchým a agilným spravovaním. Využitím platformy HPE GreenLake, ktorá poskytuje zabezpečené lokálne riešenia ako službu, získava Národná bezpečnostná agentúra špičkové riešenia mnohých zložitých dátových potrieb, a to vo flexibilnej forme služby.“

CapitalPanda-Peric-akcie Hewlett Packard

Akcie Hewlett Packard

Vývoj cien akcií HPE za posledných 5 rokov (zdroj: Investing.com)

 

Odporúčanie držať akcie

Priemerná cieľová cena pre Hewlett Packard Enterprise Co medzi 20 analytikmi z portálu money.cnn.com na najbližších 12 mesiacov, predstavuje 18,00 dolárov. Najväčší optimisti vidia nárast ceny na 21,00 USD, pesimisti naopak možný pokles  na 13,00 USD. Z predchádzajúcej odhadovanej ceny 14,99 „kreslí“ konsenzuálna projekcia nárast +20,08 percenta.

 

Výsledkom je odporúčanie analytikov držať v portfóliu akcie spoločnosti Hewlett Packard Enterprise Co. Na tom sa zhodlo všetkých 24 oslovených finančných analytikov. Toto hodnotenie je stabilné už od novembra. Aj keď teda Hewlett Packard nepatrí medzi „skokanov“ v technologickom sektore, je to stabilná, veľká firma, ktorá vo svojom segmente sleduje trendy a dokáže ponúkať nové služby.

 

Skutočná cena brexitu sa bolestivo ukazuje každým dňom. A budúcnosť nevyzerá vôbec dobre

15.08.2022

Ekonomika Veľkej Británie má zásadné problémy posledných 10 rokov. A brexit ich všetky ešte zhoršil. Najhoršie vyhliadky rastu zo všetkých rozvinutých krajín má Veľká Británia. Podľa prognózy OECD zverejnenej minulý mesiac hospodárstvo Spojeného kráľovstva v roku 2022 vôbec neporastie. Ide o najnižšiu prognózu spomedzi všetkých krajín OECD. Takisto to [...]

Česká národná banka po sérii zvyšovania ponechala úrokové sadzby

11.08.2022

Na prvý pohľad prekvapivá „stopka“ dlhého sledu zvyšovania sadzieb prekvapila. ČNB sa snaží príliš nepriškrtiť ekonomiku. Prvýkrát za posledného vyše roka ponechala banková rada českej národnej banky (ČNB) úrokové sadzby nezmenené. Diskontná sadzba v Čechách tak naďalej zostáva na úrovni 6 %, lombardná sadzba na úrovni 8 % a dvojtýždňová repo sadzba na [...]

Chorvátsko zažíva rekordnú infláciu. Zdražovanie budú mnohí pripisovať euru, ktoré krajina prijme od 1. januára

29.07.2022

Aj Chorvátsko trpí vysokou infláciou (12,1 % v júni). Ak pretrvá, budú zdražovanie s odstupom času mnohí prisudzovať prijatiu euru, ktoré je na pláne k 1.1.2023. Chorvátsko je z krajín západného Balkánu Slovákom blízke hneď z viacerých dôvodov. K najpopulárnejšiemu moru pre trávenie dovolenky aktuálne pribudla aj inflácia. Tá v júni medziročne dosiahla [...]

Olexij Reznikov

Reznikov skončil ako ukrajinský minister obrany, nahradil ho Kyrylo Budanov

05.02.2023 21:33

K výmene na kľúčovom ministerskom poste dochádza v kritickom období, keď sa očakáva rozsiahla ruská ofenzíva.

Pápež František

Pápež obvinil kruhy v katolíckej cirkvi zo zneužívania smrti Benedikta XVI.

05.02.2023 21:25

Pápež František tvrdí, že fámy o jeho nezhodách s Benediktom alebo o tom, že Benedikt bol zatrpknutý niektorými rozhodnutiami, ktoré prijal, sú nepravdivé.

Ruský vojak / Russký vojak / Okupant /

Ruská armáda verbuje do vojny na Ukrajine aj odsúdené ženy

05.02.2023 18:38

Medzi už naverbovanými je aj asi 50 žien zo ženského nápravnovýchovného tábora v Ruskom okupovanom meste Snižne v Doneckej oblasti.

Robert Kaliňák

Kaliňák nevylúčil návrat do politiky. Podľa neho ho tam volajú "nezákonné obvinenia"

05.02.2023 17:24

Exminister vnútra a člen predsedníctva Smeru tvrdí, že volebná kampaň sa bude spájať s kriminalizáciou opozície.

Štatistiky blogu

Počet článkov: 67
Celková čítanosť: 105845x
Priemerná čítanosť článkov: 1580x

Autor blogu

Kategórie