Založ si blog

Aj keď segment výletných lodí v pandémii mimoriadne utrpel, trhy mu stále veria

Napriek slabučkým výsledkom v posledných dvoch rokoch analytici segmentu luxusných výletných plavieb naďalej veria. Napríklad pri nórskej spoločnosti Norwegian Cruise Line očakávajú pre najbližších 12 mesiacov takmer 50-percentný rast ceny akcií.

Pandémia po svojom nástupe najtvrdšie dopadla na sektor cestovného ruchu. Zvlášť razantné následky pocítili spoločnosti poskytujúce okružné plavby, ktorých segment sa ešte nestihol úplne pozviechať z „reputačného úderu“ v podobe stroskotania luxusnej lode Costa Concordia v roku 2012. O to zaujímavejšie je vidieť, ako trhy veria potenciálu tohto segmentu už pre tento a najmä budúci rok.

 

Nórska lodiarska výletná spoločnosť so slabými príjmami

Pozrime sa na jedného z lídrov v segmente výletných lodí, spoločnosť Norwegian Cruise Line. Tá nedávno predstavila Norwegian Viva, prvú loď úplne novej triedy Prima. Táto spoločnosť v roku 2020 reportovala veľmi slabé čísla a aj keď sa jej výsledky v minulom roku o niečo zlepšili, stále sú v porovnaní s predpandemickou érou veľmi nízke.  Podobnú výkonnosť trhy čakajú aj tento rok.

Aj keď vyššia úroveň dlhov, riadenie firmy a pretrvávajúce problémy s COVID-19 na výletných lodiach predstavujú výzvy, očakáva sa, že firma sa nakoniec zotaví. Dokladuje to vývoj ceny akcií Norwegian Cruise Line, ktoré od pádu v počiatočnej fáze pandémie do konca roka 2020 strojnásobili svoju hodnotu. Aj keď výsledky roku 2021 boli zásadne pod očakávaniami, akcie spoločnosti za posledný rok klesli len o 13 %. Príjmy firmy za posledných dvanásť mesiacov klesli o dramatických 90 %. Tento prepad spôsobili najmä mimoriadne zlé výsledky na konci roka 2020, začiatkom roka 2021, avšak sklamal aj 3. štvrťrok 2021. V tomto štvrťroku bolo v prevádzke len 40 % flotily spoločnosti NCLH, čo znamená, že 60 % aktív spoločnosti bolo nečinných a nevytváralo žiadne príjmy ani peňažné toky. Firma síce hovorila, že v 4. kvartáli a začiatkom roka 2022 očakáva zvýšené využitie, to však bolo pred rýchlym šírením variantu omikron. Spoločnosť NCLH teda tieto prísľuby pravdepodobne nebola schopná naplniť.

 

Veľké prísľuby od novej triedy luxusu

Podľa prognóz analytikov by spoločnosť NCLH mala v tomto roku dosiahnuť tržby vo výške 6,2 miliardy USD. Najviac si však sľubuje od nasadenia lodí Norwegian Viva v roku 2023. Tie by sa mali plaviť na najatraktívnejších stredomorských trasách od júna 2023 s domovskými prístavmi ako Lisabon, Benátky (Terst), Rím a Atény (Pireus). Nové lode sľubujú hosťom lepšie zážitky vrátane priestrannejšieho interiéru, premysleného dizajnu a výnimočných služieb. V zimnej sezóne 2023 – 2024 spoločnosť plánuje nasadiť lode na trasy v južnom Karibiku a plaviť sa bude z prístavu v portorickom meste San Juan.

Harry Sommer, prezident a výkonný riaditeľ spoločnosti Norwegian Cruise Line, povedal: „Norwegian Viva určuje štandard v prémiovom segmente a ilustruje náš záväzok posúvať hranice v štyroch hlavných oblastiach: široký otvorený priestor, služby, ktoré kladú hostí na prvé miesto, premyslený dizajn a zážitky, ktoré prekonávajú očakávania. Vďaka tejto úplne novej triede lodí navrhnutých s ohľadom na našich hostí sme všetko, čo majú radi, posunuli na vyššiu úroveň.“

 

Analytici veria špičkovým výletným lodiam

A ako vidia perspektívu spoločnosť Norwegian Cruise Line analytici? Konsenzuálna cieľová cena skupiny 17 analytikov sa pri 12-mesačnej predpovedi dostala na 30,78 USD. Najvyššia odhadovaná cena akcie dosiahla 39,00 USD a najnižšia 22,00 USD. Pri porovnaní s predchádzajúcou odhadovanou cenou 21,03 USD indikuje mediánová prognóza možný nárast o +46,4 %. To ukazuje silnú dôveru v to, že segment cestovného ruchu sa z pandemického úderu pomerne rýchlo zotaví a osobitne výletné lode v prémiovom segmente sa opäť vrátia medzi najpopulárnejšie spôsoby trávenia voľného času bonitných klientov.

Skutočná cena brexitu sa bolestivo ukazuje každým dňom. A budúcnosť nevyzerá vôbec dobre

15.08.2022

Ekonomika Veľkej Británie má zásadné problémy posledných 10 rokov. A brexit ich všetky ešte zhoršil. Najhoršie vyhliadky rastu zo všetkých rozvinutých krajín má Veľká Británia. Podľa prognózy OECD zverejnenej minulý mesiac hospodárstvo Spojeného kráľovstva v roku 2022 vôbec neporastie. Ide o najnižšiu prognózu spomedzi všetkých krajín OECD. Takisto to [...]

Česká národná banka po sérii zvyšovania ponechala úrokové sadzby

11.08.2022

Na prvý pohľad prekvapivá „stopka“ dlhého sledu zvyšovania sadzieb prekvapila. ČNB sa snaží príliš nepriškrtiť ekonomiku. Prvýkrát za posledného vyše roka ponechala banková rada českej národnej banky (ČNB) úrokové sadzby nezmenené. Diskontná sadzba v Čechách tak naďalej zostáva na úrovni 6 %, lombardná sadzba na úrovni 8 % a dvojtýždňová repo sadzba na [...]

Chorvátsko zažíva rekordnú infláciu. Zdražovanie budú mnohí pripisovať euru, ktoré krajina prijme od 1. januára

29.07.2022

Aj Chorvátsko trpí vysokou infláciou (12,1 % v júni). Ak pretrvá, budú zdražovanie s odstupom času mnohí prisudzovať prijatiu euru, ktoré je na pláne k 1.1.2023. Chorvátsko je z krajín západného Balkánu Slovákom blízke hneď z viacerých dôvodov. K najpopulárnejšiemu moru pre trávenie dovolenky aktuálne pribudla aj inflácia. Tá v júni medziročne dosiahla [...]

Olexij Reznikov

Reznikov skončil ako ukrajinský minister obrany, nahradil ho Kyrylo Budanov

05.02.2023 21:33

K výmene na kľúčovom ministerskom poste dochádza v kritickom období, keď sa očakáva rozsiahla ruská ofenzíva.

Pápež František

Pápež obvinil kruhy v katolíckej cirkvi zo zneužívania smrti Benedikta XVI.

05.02.2023 21:25

Pápež František tvrdí, že fámy o jeho nezhodách s Benediktom alebo o tom, že Benedikt bol zatrpknutý niektorými rozhodnutiami, ktoré prijal, sú nepravdivé.

Ruský vojak / Russký vojak / Okupant /

Ruská armáda verbuje do vojny na Ukrajine aj odsúdené ženy

05.02.2023 18:38

Medzi už naverbovanými je aj asi 50 žien zo ženského nápravnovýchovného tábora v Ruskom okupovanom meste Snižne v Doneckej oblasti.

Robert Kaliňák

Kaliňák nevylúčil návrat do politiky. Podľa neho ho tam volajú "nezákonné obvinenia"

05.02.2023 17:24

Exminister vnútra a člen predsedníctva Smeru tvrdí, že volebná kampaň sa bude spájať s kriminalizáciou opozície.

Štatistiky blogu

Počet článkov: 67
Celková čítanosť: 105818x
Priemerná čítanosť článkov: 1579x

Autor blogu

Kategórie