Založ si blog

Môže sa čínsky pokles v roku 2022 zvrátiť?

Podvod v jednom čínskom kávovom reťazci spustil lavínu legislatívnych zmien, ktoré vytláčajú čínske firmy z amerických búrz. Výsledkom je zásadný pokles kapitalizácie a nejasná perspektíva.

Kávová spoločnosť Luckin Coffee 2. apríla oznámila, že interné vyšetrovanie ukázalo, že bývalý prevádzkový riaditeľ Jian Liu nafúkol tržby za rok 2019 o približne 2,2 miliardy jüanov (310 miliónov USD). Čisté tržby za prvých deväť mesiacov roka 2019 boli podľa reťazca 2,9 miliardy jüanov (413 miliónov USD). Šesť ďalších pracovníkov bolo suspendovaných alebo umiestnených na dovolenku, pretože sa buď podieľali na podvode, alebo o ňom vedeli.

To bol východiskový bod pre následnú reguláciu zo strany Americkej komisia pre cenné papiere a burzy (SEC) a hlavný dôvod, prečo došlo k výraznému poklesu ocenenia čínskych akcií. Hoci väčšina z nich mala lepšie výsledky, ako sa očakávalo, investori spanikárili a začali predávať v obave z možného budúceho stiahnutia akcií z burzy.

SEC schválila vo štvrtok 2. 12. 2021 finálne úpravy na dokončenie nariadení na vykonávanie zákona o zodpovednosti zahraničných spoločností (HFCAA). Tento zákon bol prijatý v roku 2020 po tom, ako čínski predstavitelia neustále odmietali žiadosti Rady pre dohľad nad účtovníctvom verejných spoločností (tzv. Public Company Accounting Oversight Board – PCAOB), ktorá bola zriadená v roku 2002 na monitorovanie auditov verejných spoločností, o kontrolu auditov čínskych spoločností.

Podľa Americko-čínskej komisie pre ekonomické a bezpečnostné hodnotenie (US-China Economic and Security Review Commission) bolo v máji 2021 na amerických trhoch kótovaných 248 čínskych podnikov s celkovou trhovou kapitalizáciou 2,1 bilióna USD. Toto ocenenie kleslo na približne 1,5 bilióna USD, čo predstavuje zníženie o 600 miliárd USD.

Mnohí americkí investori držali čínske aktíva v nádeji na oživenie alebo ako potenciálne straty na vyrovnanie iných zdaniteľných ziskov v prípade ich predaja v roku 2021. Zdá sa však, že trh s čínskymi akciami v Spojených štátoch vybuchol a vďaka novému americkému zákonu môže prísť ešte viac bolesti.

Čínska komisia pre reguláciu cenných papierov (CSRC) v polovici decembra uviedla, že rokuje s americkými orgánmi o spolupráci pri auditoch čínskych spoločností kótovaných na burze v USA a že sa v tejto oblasti dosiahol pokrok.

Čo bude nasledovať? Kótovanie v Hong Kongu?

Jesse Fried, profesor práva na Harvardovej univerzite, pochybuje, že vedúci predstavitelia umožnia PCAOB kontrolovať audítorov so sídlom v Číne, a ako príklad uvádza prípad spoločnosti Didi.

„Ak sú takí paranoidní z toho, že sa citlivé informácie dostanú do rúk Američanov, pretože spoločnosti sú kótované v USA, zdá sa nepravdepodobné, že Čína pustí PCAOB do krajiny na kontrolu auditov. A to znamená, že konečnou hrou podľa HFCAA bude nútené vyradenie týchto spoločností z búrz, a to aj v prípade, ak ich Čína nebude nútiť vrátiť sa domov.“

Ak retailoví a individuálni investori nebudú pripravení, proces vyradenia z obchodovania na burze ich poškodí najviac. Pokiaľ ide o ich vlastníctvo, spoločnosti, ktoré nemajú duálny listing a nespĺňajú podmienky na prevod svojich akcií na hongkonskú burzu, budú v budúcnosti najrizikovejšie.

Spoločnosti, ktoré chcú byť kótované na hongkonskom trhu, musia spĺňať prísny súbor kritérií. Podľa nedávnej analýzy spoločnosti Morgan Stanley o HCFAA a jej dôsledkoch musí mať firma okrem iných požiadaviek trhovú hodnotu aspoň 2 miliardy HKD v čase kótovania a nedávny ročný obrat aspoň 500 miliónov HKD. Aby sa kvalifikovali, musia mať aj trojročný súhrnný prevádzkový peňažný tok vo výške 100 miliónov HKD alebo vyšší.

 

Tencent Music Entertainment má veľký potenciál

Tencent Music Entertainment je sociálnej sieť s inteligentným obchodným plánom. TME má 80 % podiel na čínskom trhu a 841 miliónov aktívnych používateľov mesačne. TME má tiež veľkú šancu využiť svoj sociálny hudobný ekosystém v metaverse, ako aj veľký nevyužitý potenciál na speňaženie svojho súčasného podnikania.

Akcie TME klesli od svojho historického maxima v marci 2021 o viac ako 77 %. Pri súčasnej predajnej cene sa spoločnosť Tencent Music javí ako výrazne podhodnotená. Na základe ocenenia DCF je vypočítaná realistická cieľová cena 12,15 USD za akciu, čo predstavuje 71-percentný potenciál rastu.

Hlavným rizikom pre akcie TME je určite pokračujúci tlak čínskej vlády. Toto nebezpečenstvo súvisí s vyššie uvedenými regulačnými problémami.

Podľa viacerých komentátorov sa čínsky sektor hudobnej zábavy v nasledujúcich rokoch stane konkurencieschopnejším. Po prvé, noví účastníci sa snažia preniknúť do tohto odvetvia a po druhé, čínska vláda odobrala spoločnosti Tencent Music exkluzívne práva na obsah.

CapitalPanda Perić Akcie Tencent Music sú výrazne podhodnotené

Výkonnosť TME od IPO v roku 2018 (zdroj: tradingview.com)

JD.com so spoluprácou na predaj amerického tovaru v Číne

Spoločnosť JD.com, podobne ako všetky ostatné významné čínske online spoločnosti, bola v minulom roku brzdená prísnymi vládnymi pravidlami. Avšak čínskym akciám škodia nielen obmedzenia. Hospodárske zmeny, narušenie dodávateľského reťazca, pandémia, znížený spotrebiteľský dopyt a zvýšené ceny surovín, to všetko zaťažilo toto odvetvie v nedávnej minulosti.

Medzi obchodné aktivity spoločnosti JD patria strategické dohody so spoločnosťami Shopify (SHOP), Walmart (WMT) a Alphabet (GOOGL), ktoré vlastní spoločnosť Google.

Najnovšou je spolupráca so spoločnosťou Shopify s cieľom uľahčiť americkým podnikom predaj spotrebného tovaru v Číne. Obchodníci siete Shopify budú môcť uvádzať tovar na webových stránkach spoločnosti JD.com. Distribúciu bude zabezpečovať čínska e-commerce odnož JD.com.

Brendan Ahearn, investičný riaditeľ spoločnosti KraneShares, poskytovateľa burzovo obchodovaných fondov zameraných na Čínu, vyhlásil: „Trhy neznášajú neistotu a zavedenie týchto internetových nariadení jej vytvorilo prebytok. Mnohí inštitucionálni investori zostávajú na vedľajšej koľaji, kým sa nevyjasní konečný stav regulácie.“

CapitalPanda Perić JD.com otvára dvere americkému tovaru na čínsky trh

Výkonnosť spoločnosti JD.com od IPO v roku 2018 (zdroj: tradingview.com)

Moment pre výrazné investovanie do čínskych aktív ešte nenastal

Napriek historicky najhoršiemu poklesu relatívnej výkonnosti Číny v porovnaní s inými rozvíjajúcimi sa trhmi v roku 2021 stále vidíme určité reziduálne obavy smerujúce k zvýšenej volatilite alebo ďalšiemu poklesu v krátkej budúcnosti. Stále pretrváva pocit, že ešte nenastal pozitívny moment pre celý široký index čínskych aktív.
Keďže trh sa však odráža od výraznej korekcie a prechádza do fázy „nádeje“, keď by nárast pomeru trhovej ceny akcie k čistému zisku mohol prekonať slabý základný rast a generovať robustné akciové zisky, dá sa očakávať, že čínske akcie by mohli zažiť silnejší rok 2022.

Skutočná cena brexitu sa bolestivo ukazuje každým dňom. A budúcnosť nevyzerá vôbec dobre

15.08.2022

Ekonomika Veľkej Británie má zásadné problémy posledných 10 rokov. A brexit ich všetky ešte zhoršil. Najhoršie vyhliadky rastu zo všetkých rozvinutých krajín má Veľká Británia. Podľa prognózy OECD zverejnenej minulý mesiac hospodárstvo Spojeného kráľovstva v roku 2022 vôbec neporastie. Ide o najnižšiu prognózu spomedzi všetkých krajín OECD. Takisto to [...]

Česká národná banka po sérii zvyšovania ponechala úrokové sadzby

11.08.2022

Na prvý pohľad prekvapivá „stopka“ dlhého sledu zvyšovania sadzieb prekvapila. ČNB sa snaží príliš nepriškrtiť ekonomiku. Prvýkrát za posledného vyše roka ponechala banková rada českej národnej banky (ČNB) úrokové sadzby nezmenené. Diskontná sadzba v Čechách tak naďalej zostáva na úrovni 6 %, lombardná sadzba na úrovni 8 % a dvojtýždňová repo sadzba na [...]

Chorvátsko zažíva rekordnú infláciu. Zdražovanie budú mnohí pripisovať euru, ktoré krajina prijme od 1. januára

29.07.2022

Aj Chorvátsko trpí vysokou infláciou (12,1 % v júni). Ak pretrvá, budú zdražovanie s odstupom času mnohí prisudzovať prijatiu euru, ktoré je na pláne k 1.1.2023. Chorvátsko je z krajín západného Balkánu Slovákom blízke hneď z viacerých dôvodov. K najpopulárnejšiemu moru pre trávenie dovolenky aktuálne pribudla aj inflácia. Tá v júni medziročne dosiahla [...]

Russia Ukraine Moscow Mood

Moskva láka svojich mužov na front. Za akú odmenu ich chce vidieť bojovať proti Ukrajincom?

24.07.2024 19:00

Rusko má zjavne problém s náborom mužov, ktorí sú ochotní zapojiť sa do invázie. Moskovský starosta oznámil, že mesto im ponúka vysokú prémiu.

Taraba, dúhová vlajka, lgbti

Dúhová vlajka so štátnym znakom? Taraba podal trestné oznámenie za hanobenie zástavy. Odborník: Taký trestný čin neexistuje

24.07.2024 19:00

Prípravu zákona v tejto súvislosti už avizoval aj predseda SNS Andrej Danko.

rokovanie vlády, Robert Fico,

Fico: Odporúčania EK nezohľadňujú mnohé opatrenia prijaté koalíciou. Susko: Správa je nevyvážená až zavádzajúca

24.07.2024 18:13, aktualizované: 20:51

Vo svojom stanovisku Fico zdôraznil, že príslušné rezorty budú s EK viesť ďalší dialóg.

Christopher Wray

Pri vyšetrovaní atentátu na Trumpa obrátime každý kameň, uviedla FBI

24.07.2024 18:11

Wrayova výpoveď predstavovala jeho doteraz najpodrobnejšie vyjadrenie k streľbe.

Štatistiky blogu

Počet článkov: 67
Celková čítanosť: 118019x
Priemerná čítanosť článkov: 1761x

Autor blogu

Kategórie