Založ si blog

Kam vlastne smeruje cena zlata?

Cena zlata sa pravdepodobne bude vyvíjať podľa vývoja kurzu USD/EUR. Ak euro posilní, môže zlato atakovať historické maximá.

 

Ceny zlata ovplyvňuje kombinácia ponuky, dopytu a investičnej aktivity. Zdá sa to byť celkom jednoduché, avšak spôsob, akým sa tieto zložky navzájom ovplyvňujú, je niekedy kontraintuitívny. Mnohí investori napríklad považujú zlato za poistku proti inflácii. To dáva zmysel, pretože papierové peniaze strácajú hodnotu, keď sa ich vytvára viac, ale ponuka zlata je do veľkej miery fixná. Ťažba zlata, ako to už býva, výrazne neprispieva k ponuke zlata z roka na rok. Čo teda v skutočnosti hýbe cenami zlata? Sú to tieto tri najvýznamnejšie premenné: inflácia, ponuka a centrálne banky.

CapitalPanda-Peric-Vývoj páru XAU (Filadelfský index zlata a striebra)  a USD za posledných 5 rokov

Vývoj páru XAU (Filadelfský index zlata a striebra) /USD za posledných päť rokov (Zdroj: tradingview.com)

 

Zlato ako špecifický cenný papier

Podľa Clauda Erba, ekonóma z amerického Národného úradu pre ekonomický výskum, a Campbella Harveyho, profesora na Fuqua School of Business na Duke University, zlato dobre nekorešponduje s infláciou.

Vidíme však, že keď je vyššia inflácia (ako napríklad teraz), aj ceny zlata sú zvýšené. Príčinou by mohol byť strach, ale v skutočnosti to súvisí s niečím, čo sa nazýva „cenová elasticita“. To v skutočnosti znamená, že keď viac jednotlivcov nakupuje zlato, cena rastie spolu s dopytom. Znamená to tiež, že cena zlata nemá žiadne základné „fundamenty“. Ak sa investori začnú hrnúť do zlata, cena stúpa bez ohľadu na stav ekonomiky alebo menovej politiky.

Zlato sa na rozdiel od ropy alebo kávy nespotrebúva a prakticky všetko zlato, ktoré sa kedy vyťažilo, stále existuje a každý deň sa ho vyťaží viac. V takomto prípade by cena zlata mala časom klesať, pretože ho bude k dispozícii stále viac. Neklesá však preto, lebo veľa ľudí so zlatom zaobchádza ako s cenným papierom.

Veľkým hýbateľom trhových cien zlata sú aj centrálne banky. Keď sa ekonomike darí a devízové rezervy sú dostatočne veľké, chcú sa ho zbaviť, pretože je to mŕtve aktívum – neprináša výnos.

 

Rozhodnutie FEDu o úrokových sadzbách

V rámci boja proti súčasnej inflácii v USA Federálny rezervný systém (FED) minulý týždeň zvýšil krátkodobé úrokové sadzby o 0,50 %.

Od mája 2000 bolo rozhodnutie zvýšiť sadzby o 0,50 % najdramatickejším zvýšením uskutočneným počas jedného zasadnutia. Počas predchádzajúcich dvoch desaťročí FED zvyšoval úrokové sadzby len v 0,25-percentných krokoch. Najnovšie rozhodnutie teda jasne zvýraznilo vážnosť súčasnej inflačnej hrozby.

Tento krok sa očakával už po poslednom zvýšení, 16. marca, kedy sa FED. Funds sadzba pohybovala na úrovni 0,12 % – 0,50 %. V posledných dvoch týždňoch sme mohli pozorovať pohyby na páre EUR/USD, kde USD v dôsledku očakávaní posilnil. A to je dôvod, prečo pár XAU (Filadelfský index zlata a striebra) a USD oslaboval – nedochádzalo k stádovitému pohybu , ale vnútorná hodnota zlata bola nižšia z dôvodu, že dolár posilnil.

CapitalPanda-Peric-Vývoj páru XAU (Filadelfský index zlata a striebra)  a USD za posledné 2 mesiace

Vývoj páru XAU/USD za posledné dva mesiace (Zdroj: tradingview.com)

 

Za posledné dva týždne cena zlata klesla o necelých 7 % a po zvýšení úrokových sadzieb sa za menej ako 24 hodín posilnila o 2,2 %. Ak nedôjde k stádovitému pohybu, pravdepodobne by sme mohli vidieť cenovú koreláciu s pohybom EUR/USD.

Vo štvrtok 17. marca prezidentka ECB Christine Lagardeová smutne konštatovala, že ECB sa so zvyšovaním úrokových sadzieb nebude ponáhľať a akýkoľvek krok bude postupný.  V poslednom čase však môžeme vidieť určité náznaky, že k zvýšeniu úrokových sadzieb by mohlo dôjsť v priebehu júla 2022.  Keďže kurz EUR/USD sa od minulého roka upravuje v súlade so zvyšovaním úrokových sadzieb FEDu, je možné, že teraz nastal čas na obrat, ktorý by mohol mať vplyv na pohyb cien zlata.

CapitalPanda-Peric-Euro voči doláru oslabuje

 

Vývoj menového páru EUR/USD za posledných 5 rokov (Zdroj: tradingview.com)

 

Pár EUR/USD sa nachádza na viacročnej línii podpory a zvýšenie úrokových sadzieb by mohlo posunúť EUR/USD nahor, a tým aj cenu zlata na rekordné úrovne.

Veľká Británia zvláda infláciu dobre, nárast cien bývania sa drží na európskom priemere

20.05.2022

Aj keď už Veľká Británia nie je členom EÚ, od zvyšku Európy sa v dopadoch inflácie výrazne nelíši. Vo výške inflácie aj vývoji cien bývania sa pohybuje okolo európskeho priemeru. Optimistickejšie to však na ostrovoch vyzerá pri kurze libry voči doláru. Aj keď je sa dnes kurz libry slabý a blíži sa dlhoročnej zóne podpory, bankári vidia jeho rast pomerne [...]

Japonsko má po 11 rokoch šancu vymaniť sa z pasce nulových až záporných úrokových sadzieb

18.05.2022

Japonsko dlhé roky trpelo defláciou v kombinácii so slabým ekonomickým rastom. Aktuálne sa však zdá, že táto éra by sa mohla čoskoro skončiť. Podľa prieskumu Nikkei medzi odborníkmi sú spotrebiteľské ceny v Japonsku na ceste k tomu, aby tento mesiac prvýkrát od roku 2015 vzrástli o 2 %. Napriek tomu, že Bank of Japan sa odvtedy snaží zabezpečiť stabilnú 2-percentnú [...]

Môže Twitter zničiť spoločnosť Tesla?

11.05.2022

V súvislosti s Muskom sa objavili informácie o shortovaní voči Tesle vo veľkom rozsahu, ktoré ju môže ohroziť. Veľkolepý plán prevzatia Twitteru dostáva prvé rany… Elon Musk pred dvoma týždňami oznámil kúpu sociálnej siete Twitter za 44 miliárd dolárov. Tým získa kontrolu nad mimoriadne silnou sociálnou sieťou, ktorá funguje ako fórum pre politických [...]

kevin spacey

Kevina Spaceyho obvinili zo sexuálneho napadnutia troch mužov

26.05.2022 19:49

Herec už predtým všetky obvinenia z nevhodného správania poprel.

macron

Macron vyzval Erdogana, aby rešpektoval voľbu Fínska a Švédska vstúpiť do NATO

26.05.2022 18:57

Francúzsky prezident telefonoval s tureckým v rámci úsilia zabrániť tomu, aby Ankara vetovala žiadosť týchto dvoch severských krajín o vstup do Severoatlantickej aliancie.

Opičie kiahne

Česko a Španielsko zaznamenali nové prípady opičích kiahní

26.05.2022 17:03, aktualizované: 17:46

Vírus opičích kiahní podľa expertov spôsobuje väčšinou len mierne príznaky.

Ľuboš Blaha

Blahov šéf v SAV Dinuš končí na vlastnú žiadosť vo funkcii

26.05.2022 16:37

Údajným dôvodom je to, že poslancovi Smeru vyšla pod pseudonymom kniha o Leninovi.