Založ si blog

Kam vlastne smeruje cena zlata?

Cena zlata sa pravdepodobne bude vyvíjať podľa vývoja kurzu USD/EUR. Ak euro posilní, môže zlato atakovať historické maximá.

 

Ceny zlata ovplyvňuje kombinácia ponuky, dopytu a investičnej aktivity. Zdá sa to byť celkom jednoduché, avšak spôsob, akým sa tieto zložky navzájom ovplyvňujú, je niekedy kontraintuitívny. Mnohí investori napríklad považujú zlato za poistku proti inflácii. To dáva zmysel, pretože papierové peniaze strácajú hodnotu, keď sa ich vytvára viac, ale ponuka zlata je do veľkej miery fixná. Ťažba zlata, ako to už býva, výrazne neprispieva k ponuke zlata z roka na rok. Čo teda v skutočnosti hýbe cenami zlata? Sú to tieto tri najvýznamnejšie premenné: inflácia, ponuka a centrálne banky.

CapitalPanda-Peric-Vývoj páru XAU (Filadelfský index zlata a striebra)  a USD za posledných 5 rokov

Vývoj páru XAU (Filadelfský index zlata a striebra) /USD za posledných päť rokov (Zdroj: tradingview.com)

 

Zlato ako špecifický cenný papier

Podľa Clauda Erba, ekonóma z amerického Národného úradu pre ekonomický výskum, a Campbella Harveyho, profesora na Fuqua School of Business na Duke University, zlato dobre nekorešponduje s infláciou.

Vidíme však, že keď je vyššia inflácia (ako napríklad teraz), aj ceny zlata sú zvýšené. Príčinou by mohol byť strach, ale v skutočnosti to súvisí s niečím, čo sa nazýva „cenová elasticita“. To v skutočnosti znamená, že keď viac jednotlivcov nakupuje zlato, cena rastie spolu s dopytom. Znamená to tiež, že cena zlata nemá žiadne základné „fundamenty“. Ak sa investori začnú hrnúť do zlata, cena stúpa bez ohľadu na stav ekonomiky alebo menovej politiky.

Zlato sa na rozdiel od ropy alebo kávy nespotrebúva a prakticky všetko zlato, ktoré sa kedy vyťažilo, stále existuje a každý deň sa ho vyťaží viac. V takomto prípade by cena zlata mala časom klesať, pretože ho bude k dispozícii stále viac. Neklesá však preto, lebo veľa ľudí so zlatom zaobchádza ako s cenným papierom.

Veľkým hýbateľom trhových cien zlata sú aj centrálne banky. Keď sa ekonomike darí a devízové rezervy sú dostatočne veľké, chcú sa ho zbaviť, pretože je to mŕtve aktívum – neprináša výnos.

 

Rozhodnutie FEDu o úrokových sadzbách

V rámci boja proti súčasnej inflácii v USA Federálny rezervný systém (FED) minulý týždeň zvýšil krátkodobé úrokové sadzby o 0,50 %.

Od mája 2000 bolo rozhodnutie zvýšiť sadzby o 0,50 % najdramatickejším zvýšením uskutočneným počas jedného zasadnutia. Počas predchádzajúcich dvoch desaťročí FED zvyšoval úrokové sadzby len v 0,25-percentných krokoch. Najnovšie rozhodnutie teda jasne zvýraznilo vážnosť súčasnej inflačnej hrozby.

Tento krok sa očakával už po poslednom zvýšení, 16. marca, kedy sa FED. Funds sadzba pohybovala na úrovni 0,12 % – 0,50 %. V posledných dvoch týždňoch sme mohli pozorovať pohyby na páre EUR/USD, kde USD v dôsledku očakávaní posilnil. A to je dôvod, prečo pár XAU (Filadelfský index zlata a striebra) a USD oslaboval – nedochádzalo k stádovitému pohybu , ale vnútorná hodnota zlata bola nižšia z dôvodu, že dolár posilnil.

CapitalPanda-Peric-Vývoj páru XAU (Filadelfský index zlata a striebra)  a USD za posledné 2 mesiace

Vývoj páru XAU/USD za posledné dva mesiace (Zdroj: tradingview.com)

 

Za posledné dva týždne cena zlata klesla o necelých 7 % a po zvýšení úrokových sadzieb sa za menej ako 24 hodín posilnila o 2,2 %. Ak nedôjde k stádovitému pohybu, pravdepodobne by sme mohli vidieť cenovú koreláciu s pohybom EUR/USD.

Vo štvrtok 17. marca prezidentka ECB Christine Lagardeová smutne konštatovala, že ECB sa so zvyšovaním úrokových sadzieb nebude ponáhľať a akýkoľvek krok bude postupný.  V poslednom čase však môžeme vidieť určité náznaky, že k zvýšeniu úrokových sadzieb by mohlo dôjsť v priebehu júla 2022.  Keďže kurz EUR/USD sa od minulého roka upravuje v súlade so zvyšovaním úrokových sadzieb FEDu, je možné, že teraz nastal čas na obrat, ktorý by mohol mať vplyv na pohyb cien zlata.

CapitalPanda-Peric-Euro voči doláru oslabuje

 

Vývoj menového páru EUR/USD za posledných 5 rokov (Zdroj: tradingview.com)

 

Pár EUR/USD sa nachádza na viacročnej línii podpory a zvýšenie úrokových sadzieb by mohlo posunúť EUR/USD nahor, a tým aj cenu zlata na rekordné úrovne.

Skutočná cena brexitu sa bolestivo ukazuje každým dňom. A budúcnosť nevyzerá vôbec dobre

15.08.2022

Ekonomika Veľkej Británie má zásadné problémy posledných 10 rokov. A brexit ich všetky ešte zhoršil. Najhoršie vyhliadky rastu zo všetkých rozvinutých krajín má Veľká Británia. Podľa prognózy OECD zverejnenej minulý mesiac hospodárstvo Spojeného kráľovstva v roku 2022 vôbec neporastie. Ide o najnižšiu prognózu spomedzi všetkých krajín OECD. Takisto to [...]

Česká národná banka po sérii zvyšovania ponechala úrokové sadzby

11.08.2022

Na prvý pohľad prekvapivá „stopka“ dlhého sledu zvyšovania sadzieb prekvapila. ČNB sa snaží príliš nepriškrtiť ekonomiku. Prvýkrát za posledného vyše roka ponechala banková rada českej národnej banky (ČNB) úrokové sadzby nezmenené. Diskontná sadzba v Čechách tak naďalej zostáva na úrovni 6 %, lombardná sadzba na úrovni 8 % a dvojtýždňová repo sadzba na [...]

Chorvátsko zažíva rekordnú infláciu. Zdražovanie budú mnohí pripisovať euru, ktoré krajina prijme od 1. januára

29.07.2022

Aj Chorvátsko trpí vysokou infláciou (12,1 % v júni). Ak pretrvá, budú zdražovanie s odstupom času mnohí prisudzovať prijatiu euru, ktoré je na pláne k 1.1.2023. Chorvátsko je z krajín západného Balkánu Slovákom blízke hneď z viacerých dôvodov. K najpopulárnejšiemu moru pre trávenie dovolenky aktuálne pribudla aj inflácia. Tá v júni medziročne dosiahla [...]

Olexij Reznikov

Reznikov skončil ako ukrajinský minister obrany, nahradil ho Kyrylo Budanov

05.02.2023 21:33

K výmene na kľúčovom ministerskom poste dochádza v kritickom období, keď sa očakáva rozsiahla ruská ofenzíva.

Pápež František

Pápež obvinil kruhy v katolíckej cirkvi zo zneužívania smrti Benedikta XVI.

05.02.2023 21:25

Pápež František tvrdí, že fámy o jeho nezhodách s Benediktom alebo o tom, že Benedikt bol zatrpknutý niektorými rozhodnutiami, ktoré prijal, sú nepravdivé.

Ruský vojak / Russký vojak / Okupant /

Ruská armáda verbuje do vojny na Ukrajine aj odsúdené ženy

05.02.2023 18:38

Medzi už naverbovanými je aj asi 50 žien zo ženského nápravnovýchovného tábora v Ruskom okupovanom meste Snižne v Doneckej oblasti.

Robert Kaliňák

Kaliňák nevylúčil návrat do politiky. Podľa neho ho tam volajú "nezákonné obvinenia"

05.02.2023 17:24

Exminister vnútra a člen predsedníctva Smeru tvrdí, že volebná kampaň sa bude spájať s kriminalizáciou opozície.

Štatistiky blogu

Počet článkov: 67
Celková čítanosť: 105841x
Priemerná čítanosť článkov: 1580x

Autor blogu

Kategórie