Aj keď už Veľká Británia nie je členom EÚ, od zvyšku Európy sa v dopadoch inflácie výrazne nelíši. Vo výške inflácie aj vývoji cien bývania sa pohybuje okolo európskeho priemeru. Optimistickejšie to však na ostrovoch vyzerá pri kurze libry voči doláru. Aj keď je sa dnes kurz libry slabý a blíži sa dlhoročnej zóne podpory, bankári vidia jeho rast pomerne optimisticky.
Britské nehnuteľnosti nezdražujú nijako dramaticky
Podľa najnovších štatistík britského katastra (HM Land Registry HMLR) sa priemerné ceny domov v Spojenom kráľovstve v marci 2022 medziročne zvýšili o 9,8 %. To predstavuje spomalenie z úrovne 11,3 % vo februári 2022. Spomalenie rastu je pri zvyšujúcej sa inflácii dobrou správou pre Britov. Na porovnanie, v Nemecku rástli ceny medziročne o vyše 13 %, nehovoria o Slovensku, kde sa aj za prvý kvartál počíta s číslom okolo 20 %.
Každopádne, britský Úrad pre národnú štatistiku kvôli dozvukom epidémie koronavírusu (COVID-19) očakáva v blízkej budúcnosti väčšie zmeny v publikovaných odhadoch indexu cien domov v Spojenom kráľovstve než je obvyklé.
Rast cien nehnuteľností v Spojenom kráľovstve od roku 2006 (Zdroj: ons.gov.uk)
Energie tlačia infláciu nahor aj v Británii
Zvýšenie limitu na ceny energie pre domácnosti o 54 % sa prejavilo na spotrebiteľskom koši národnej inflácie CPI nárastom z marcových 7 % na aprílových 9 %, čo je najvyššia hodnota od roku 1982. Energie teraz prispievajú k celkovej inflácii tri a pol percentuálnymi bodmi vďaka zmenám cien elektriny a plynu, ako aj nedávnemu tlaku na ceny benzínu.
Príspevky k inflácii CPI v Spojenom kráľovstve, medziročne (zdroj: Macrobond, ING)
Britská centrálna banka zvyšuje sadzby opatrne
Po väčšinu tohto roka je nepravdepodobné, že by inflácia klesla pod 8 %. Ak by sa však zastavil rast nákladov na energie, celková miera inflácie by v apríli 2023 mala podľa odhadov výrazne klesnúť a národná inflácia CPI by do konca roka 2023 pravdepodobne klesla mierne pod cieľom analytikov. Toto hovoria projekcie bánk aj centrálnej Bank of England. Každopádne, trh očakáva v mesiacoch jún až august ďalší nárast inflácie, kým výbor pravdepodobne zastaví sprísňovanie menovej politiky.
Bank of England v rámci boja proti rastúcej inflácii zvýšila úvodom mája úrokové sadzby na najvyššiu úroveň za posledných 13 rokov. V dôsledku rusko-ukrajinského konfliktu a čínskych menových obmedzení banka očakáva, že inflácia v Spojenom kráľovstve v tomto roku vzrastie na úroveň približne 10 %. Upozornila tiež, že mnohých ľudí môže zastihnúť rýchlejší rast cien ako príjmov, čo prinesie do politického života Británii napätie.
Karen Wardová, hlavná trhová strategička JPMorgan Asset Management pre región EMEA, uviedla: „Banka bude musieť pokračovať vo zvyšovaní sadzieb, aby znížila infláciu, ale postupný prístup, ako sa uplatňuje dnes, je vzhľadom na charakter súčasných rizík pochopiteľný.“
Vývoj kurzu menového páru libra/dolár (GBP/USD) za posledných 5 rokov (Zdroj: TradingView.com)
Britská libra má potenciál na posilnenie
Kurz britskej libry a amerického dolára (GBP/USD) sa dnes nachádza blízko zóny viacročnej podpory (modrá farba na grafe vyššie). Ak sa línia podpory udrží a Bank of England a aj americký FED budú pokračovať vo svojej očakávanej politike, libra by sa mohli posilňovať a pár GBP/USD by mohol otestovať zónu rezistencie 1,27-1,30 (pásmo vyznačené na grafe žltou). To by bolo dobrou správou pre obyvateľstvo, keďže ceny importovaného tovaru by mohli klesať alebo minimálne rásť pomalšie.
Britský minfin Rishi Sunak optimizmom nehýri a... ...
Celá debata | RSS tejto debaty