Založ si blog

Európska ekonomika jasne spomaľuje, od ECB závisí, ako sa bude ďalej vyvíjať kurz eura

Vysoké ceny komodít posilnili infláciu a tá spolu s vojnou stlačí ekonomický rast EÚ výrazne nadol.

Európska komisia zverejnila minulý týždeň jarnú ekonomickú prognózu, zostavenú na základe situácie v Európskej únii ku koncu apríla. Závery vychádzajúce zo súboru technických parametrov vrátane menových kurzov, úrokových sadzieb a ceny komodít ukazuje výrazné spomalenie rastu hospodárstva. Odborníci však indikujú, že v momente, keď by sa ECB rozhodla zvýšiť centrálne sadzby, by sa situácia mohla zmeniť pre kurz eura.

 

Od výrazného len k miernemu rastu

Pred začiatkom vojny na Ukrajine sa očakávalo, že hospodárstvo EÚ zaznamená po odznení pandémie dlhotrvajúci a silný rast. Ruská invázia na Ukrajinu vyvolala výraznú, hoci vo väčšine prípadov krátku reakciu trhu. Začiatkom roka 2022 trhy zaznamenali v iste miere precenenie na globálnych akciových a dlhopisových trhoch, keďže sa pripravovali na dobrý rast, prechodný nárast inflácie a relatívne mierne sprísnenie politík. Avšak po začatí konfliktu sa prudko zvýšila volatilita trhov, rozšírili sa úverové spready a akciové indexy klesli, čo otvorilo možnosť ešte vyššej inflácie a slabšieho rastu.

Presne o tomto vývoji hovorí aj jarná prognóza Európskej komisie. Predpokladá reálny rast HDP v EÚ na úrovni 2,7 % v roku 2022 a 2,3 % v roku 2023. Pritom ešte v zimnej prognóze sa predpokladal rast o bolo 4,0 % resp. 2,8 % (2,7 % v eurozóne). Zníženie na rok 2022 je potrebné vnímať v kontexte jarnej a letnej dynamiky rastu ekonomiky, ktorá k ročnej miere rastu na tento rok pridáva približne 2 percentuálne body. Medziročná miera rastu sa znížila z 2,1 % na 0,8 %.

CapitalPanda-Peric-Predpoved ekonomickeho rastu sa vyrazne zmenila

Zvýšený šok v oblasti cien komodít a energií zvýšil riziká vyššej inflácie a slabšieho rastu v eurozóne. (Zdroj: ecb.eu)

 

Inflácia v Európe by mala vrcholiť v týchto týždňoch

Od začiatku tohto roka inflácia výrazne rastie. Zvýšila sa zo 4,6 % v poslednom štvrťroku 2021 na 6,1 % v prvom štvrťroku 2022. V apríli dokonca dosiahla celková inflácia v eurozóne 7,5 %, čo je najvyššia úroveň v histórii menovej únie.

ECB očakáva, že inflácia v eurozóne dosiahne v roku 2022 priemernú úroveň 6,1 % a v roku 2023 klesne na 2,7 %. V porovnaní s priebežnou zimnou prognózou na rok 2022 ide o výrazne vyššiu predikciu (pôvodne 3,5 %). Inflácia by mala vyvrcholiť v aktuálnom, druhom štvrťroku na úrovni 6,9 % a potom postupne klesať. V celej EÚ sú čísla o niečo vyššie: z úrovne 2,9 % v roku 2021 sa čaká nárast na 6,8 % v tomto roku a potom pokles na 3,2 % v roku 2023. V EÚ aj v eurozóne sa odborníci zhodujú na tom, že priemerná jadrová inflácia v tomto a budúcom roku prekročí 3 %.

 

ECB by mohla zvyšovať sadzby v júli

Robert Holzmann, člen Rady guvernérov Európskej centrálnej banky, odkázal finančným trhom a firmám veľmi jasne, že sa majú pripraviť na rozlúčku so zápornými úrokovými sadzbami v eurozóne.

Holzmann pre magazín POLITICO uviedol: „Keďže inflácia je vyššia, ako sme pred niekoľkými mesiacmi očakávali, myslím si, že v tomto roku budú možné tri zvýšenia centrálnej sadzby.“ Holzmann, ktorý stojí aj na čele rakúskej centrálnej banky, hovorí, že toto zvýšenie by eurozóne umožnilo prejsť do roku 2023 už s kladnou depozitnou sadzbou.

Zatiaľ čo prezidentka ECB Christine Lagardeová stále považuje zvýšenie úrokových sadzieb v roku 2022 za „veľmi pochybné“, iní predstavitelia sa vyslovili za ich zvýšenie už v lete. Argumentom je skutočne extrémna inflácia na pomery eurozóny, ktorá je s aprílovou hodnotou 7,5 % viac ako trikrát vyššia ako cieľ ECB na úrovni 2 %.

Holzmann, ktorý sa pokladá za jastraba v menovej politike, tieto údaje naznačujú, že „je veľmi dôležité začať niečo robiť s infláciou čo najskôr“. Pripustil však, že väčšina tvorcov menovej politiky by bola proti zvýšeniu sadzieb v júni. Namiesto toho naznačil, že v júni by sa mohlo rozhodnúť o praktickom záväzku zvýšiť úrokové sadzby ECB prvýkrát za viac ako desať rokov v priebehu júla.

CapitalPanda-Peric-Euro sa oslabilo az k hranici podpory

Týždenný vývoj kurzu EUR/USD od roku 2015  (zdroj: Tradingview)

 

Euro je rekordne nízko, zvýšenie sadzby ECB ho však môže rýchlo vystreliť nahor

Ako stojí v tejto situácii euro voči doláru? Ako je vidieť na grafe, kurz európskej meny voči doláru sa nachádza v zóne viacročnej podpory. Ak sa pozriete na čísla detailnejšie, je vidno, že kurz eura sa odrazil od dna a smeruje opatrne nahor. Ak by posilňovanie eura pokračovalo v tejto trajektórii z posledných niekoľkých týždňov, mohlo by sa euro dostať k zóne rezistencie, ktorú naznačuje ďalší graf.

CapitalPanda-Peric-Euro ma potencial posilnit az na 1,20

Týždenný vývoj kurzu EUR/USD od roku 2015  (zdroj: Tradingview)

 

Pri akomkoľvek signáli alebo vyššej pravdepodobnosti, že by ECB mohla zvýšiť úrokovú sadzbu, by sme pravdepodobne mohli vidieť rast kurzu eura nielen do oblasti zóny rezistencie, ale prípadne aj j rekordným úrovniam  1,20-1,22 z roku 2021.

Pokles cien ropy sa blíži

01.07.2022

Redukcia sankcií voči veľkému producentovi ropy – Venezuele – by mohla priniesť výraznejšie zníženie cien ropy. Spojené štáty vyškrtli zo sankčného zoznamu príbuzného venezuelského prezidenta Nicolása Madura. Bývalý štátny pokladník Carlos Erik Malpica Flores bol v roku 2017 zaradený na čierny zoznam z dôvodu rozvracania demokracie. Podľa agentúry [...]

Švajčiarsku sa problémy vyhýbajú: za nízku infláciu vďačí silnému franku

22.06.2022

Krajina pod Alpami zvláda turbulentné časy veľmi dobre. Inflácia zostáva nízka a rast ekonomiky solídny. Švajčiarska národná banka SNB prvýkrát po pätnástich rokoch zvýšila svoju úrokovú sadzbu z -0,75 % na -0,25 %. Týmto krokom sa pripojila k ostatným centrálnym bankám, ktoré sprísňujú svoje úrokové sadzby s cieľom obmedziť infláciu. Každopádne je na tom [...]

Ceny ropy majú otvorenú cestu k ďalšiemu rastu

08.06.2022

Ani silnejšie navýšenie ťažby ropy, ktorú nedávno schválil OPEC+, pravdepodobne nezastaví zdražovanie ceny ropy. Aj keď vyspelé štáty smerujú k uhlíkovo neutrálnej ekonomike, a tým pádom výraznej redukcii až vyradeniu fosílnych palív, ropa je dnes vzhľadom na jej široké využitie v každodennom živote stále energetickým zdrojom. Okrem palív a vykurovania sa [...]

Jaroslav Naď

Naď pripustil navyšovanie obranného rozpočtu ešte tento rok

07.07.2022 16:35

Viaceré štáty v reakcii na vojnu na Ukrajine ohlásili mimoriadne navyšovanie výdavkov na obranu.

Medveď / Arthur /

Nad Banskou Štiavnicou strhol medveď dobytok, ľudia by mali byť opatrní

07.07.2022 16:13

V lesoch nad mestom došlo v uplynulých dňoch k strhnutiu piatich kusov hovädzieho dobytka medveďom.

Christine Lambrechtová

Nemecko Ukrajine obrnené transportéry nedodá, nemôžeme drancovať Bundeswehr

07.07.2022 15:54

Len deň pred vyhlásením ministerky obrany oznámil kancelár Olaf Scholz ďalšie dodávky zbraní pre Kyjev.

Igor Matovič

OĽaNO naďalej stojí za Matovičom, odmieta jeho odstúpenie

07.07.2022 15:53

OĽANO vopred komunikovalo, že nepristúpi na akékoľvek ultimatívne požiadavky strany SaS a Igor Matovič zostane ministrom financií.