Založ si blog

Veľká Británia zvláda infláciu dobre, nárast cien bývania sa drží na európskom priemere

Aj keď už Veľká Británia nie je členom EÚ, od zvyšku Európy sa v dopadoch inflácie výrazne nelíši. Vo výške inflácie aj vývoji cien bývania sa pohybuje okolo európskeho priemeru. Optimistickejšie to však na ostrovoch vyzerá pri kurze libry voči doláru. Aj keď je sa dnes kurz libry slabý a blíži sa dlhoročnej zóne podpory, bankári vidia jeho rast pomerne optimisticky.

 

Britské nehnuteľnosti nezdražujú nijako dramaticky

Podľa najnovších štatistík britského katastra (HM Land Registry HMLR) sa priemerné ceny domov v Spojenom kráľovstve v marci 2022 medziročne zvýšili o 9,8 %. To predstavuje spomalenie z úrovne 11,3 % vo februári 2022. Spomalenie rastu je pri zvyšujúcej sa inflácii dobrou správou pre Britov. Na porovnanie, v Nemecku rástli ceny medziročne o vyše 13 %, nehovoria o Slovensku, kde sa aj za prvý kvartál počíta s číslom okolo 20 %.

Každopádne, britský Úrad pre národnú štatistiku kvôli dozvukom epidémie koronavírusu (COVID-19) očakáva v blízkej budúcnosti väčšie zmeny v publikovaných odhadoch indexu cien domov v Spojenom kráľovstve než je obvyklé.

CapitalPanda-Peric-Bývanie v Británii zdraželo o 10 percent

 

Rast cien nehnuteľností v Spojenom kráľovstve od roku 2006 (Zdroj: ons.gov.uk)

 

Energie tlačia infláciu nahor aj v Británii

Zvýšenie limitu na ceny energie pre domácnosti o 54 % sa prejavilo na spotrebiteľskom koši národnej inflácie CPI nárastom z marcových 7 % na aprílových 9 %, čo je najvyššia hodnota od roku 1982. Energie teraz prispievajú k celkovej inflácii tri a pol percentuálnymi bodmi vďaka zmenám cien elektriny a plynu, ako aj nedávnemu tlaku na ceny benzínu.

CapitalPanda-Peric-Energie výrazne zvyšujú infláciu aj v Británii

Príspevky k inflácii CPI v Spojenom kráľovstve, medziročne (zdroj: Macrobond, ING)

 

Britská centrálna banka zvyšuje sadzby opatrne

Po väčšinu tohto roka je nepravdepodobné, že by inflácia klesla pod 8 %. Ak by sa však zastavil rast nákladov na energie, celková miera inflácie by v apríli 2023 mala podľa odhadov výrazne klesnúť a národná inflácia CPI by do konca roka 2023 pravdepodobne klesla mierne pod cieľom analytikov. Toto hovoria projekcie bánk aj centrálnej Bank of England. Každopádne, trh očakáva v mesiacoch jún až august ďalší nárast inflácie, kým výbor pravdepodobne zastaví sprísňovanie menovej politiky.

Bank of England v rámci boja proti rastúcej inflácii zvýšila úvodom mája úrokové sadzby na najvyššiu úroveň za posledných 13 rokov. V dôsledku rusko-ukrajinského konfliktu a čínskych menových obmedzení banka očakáva, že inflácia v Spojenom kráľovstve v tomto roku vzrastie na úroveň približne 10 %. Upozornila tiež, že mnohých ľudí môže zastihnúť rýchlejší rast cien ako príjmov, čo prinesie do politického života Británii napätie.

Karen Wardová, hlavná trhová strategička JPMorgan Asset Management pre región EMEA, uviedla: „Banka bude musieť pokračovať vo zvyšovaní sadzieb, aby znížila infláciu, ale postupný prístup, ako sa uplatňuje dnes, je vzhľadom na charakter súčasných rizík pochopiteľný.“

CapitalPanda-Peric-Libra voči doláru oslabuje

 

Vývoj kurzu menového páru libra/dolár (GBP/USD) za posledných 5 rokov (Zdroj: TradingView.com)

 

Britská libra má potenciál na posilnenie

Kurz britskej libry a amerického dolára (GBP/USD) sa dnes nachádza blízko zóny viacročnej podpory (modrá farba na grafe vyššie). Ak sa línia podpory udrží a Bank of England a aj americký FED budú pokračovať vo svojej očakávanej politike, libra by sa mohli posilňovať a pár GBP/USD by mohol otestovať zónu rezistencie 1,27-1,30 (pásmo vyznačené na grafe žltou). To by bolo dobrou správou pre obyvateľstvo, keďže ceny importovaného tovaru by mohli klesať alebo minimálne rásť pomalšie.

Pokles cien ropy sa blíži

01.07.2022

Redukcia sankcií voči veľkému producentovi ropy – Venezuele – by mohla priniesť výraznejšie zníženie cien ropy. Spojené štáty vyškrtli zo sankčného zoznamu príbuzného venezuelského prezidenta Nicolása Madura. Bývalý štátny pokladník Carlos Erik Malpica Flores bol v roku 2017 zaradený na čierny zoznam z dôvodu rozvracania demokracie. Podľa agentúry [...]

Švajčiarsku sa problémy vyhýbajú: za nízku infláciu vďačí silnému franku

22.06.2022

Krajina pod Alpami zvláda turbulentné časy veľmi dobre. Inflácia zostáva nízka a rast ekonomiky solídny. Švajčiarska národná banka SNB prvýkrát po pätnástich rokoch zvýšila svoju úrokovú sadzbu z -0,75 % na -0,25 %. Týmto krokom sa pripojila k ostatným centrálnym bankám, ktoré sprísňujú svoje úrokové sadzby s cieľom obmedziť infláciu. Každopádne je na tom [...]

Ceny ropy majú otvorenú cestu k ďalšiemu rastu

08.06.2022

Ani silnejšie navýšenie ťažby ropy, ktorú nedávno schválil OPEC+, pravdepodobne nezastaví zdražovanie ceny ropy. Aj keď vyspelé štáty smerujú k uhlíkovo neutrálnej ekonomike, a tým pádom výraznej redukcii až vyradeniu fosílnych palív, ropa je dnes vzhľadom na jej široké využitie v každodennom živote stále energetickým zdrojom. Okrem palív a vykurovania sa [...]

Jaroslav Naď

Naď pripustil navyšovanie obranného rozpočtu ešte tento rok

07.07.2022 16:35

Viaceré štáty v reakcii na vojnu na Ukrajine ohlásili mimoriadne navyšovanie výdavkov na obranu.

Medveď / Arthur /

Nad Banskou Štiavnicou strhol medveď dobytok, ľudia by mali byť opatrní

07.07.2022 16:13

V lesoch nad mestom došlo v uplynulých dňoch k strhnutiu piatich kusov hovädzieho dobytka medveďom.

Christine Lambrechtová

Nemecko Ukrajine obrnené transportéry nedodá, nemôžeme drancovať Bundeswehr

07.07.2022 15:54

Len deň pred vyhlásením ministerky obrany oznámil kancelár Olaf Scholz ďalšie dodávky zbraní pre Kyjev.

Igor Matovič

OĽaNO naďalej stojí za Matovičom, odmieta jeho odstúpenie

07.07.2022 15:53

OĽANO vopred komunikovalo, že nepristúpi na akékoľvek ultimatívne požiadavky strany SaS a Igor Matovič zostane ministrom financií.