Založ si blog

Ceny ropy majú otvorenú cestu k ďalšiemu rastu

Ani silnejšie navýšenie ťažby ropy, ktorú nedávno schválil OPEC+, pravdepodobne nezastaví zdražovanie ceny ropy.

 

Aj keď vyspelé štáty smerujú k uhlíkovo neutrálnej ekonomike, a tým pádom výraznej redukcii až vyradeniu fosílnych palív, ropa je dnes vzhľadom na jej široké využitie v každodennom živote stále energetickým zdrojom. Okrem palív a vykurovania sa využíva vo voskoch, mazadlách, asfalte a iných petrochemikáliách, ktoré sa potom používajú pri výrobe predmetov dennej spotreby ako plasty či oblečenie.

Ceny ropy ovplyvňuje  päť najväčších krajín: USA, Rusko, Saudská Arábia, Kanada a Irak. Tieto krajiny sa podieľajú približne na polovici svetovej dennej produkcie, ktorá predstavuje 92,65 milióna barelov denne. Bez ohľadu na to, aké množstvá ropy produkujú krajiny mimo prvej päťky, ich dopad na základnú cenu ropy Brent alebo WTI je minimálny. A práve politika Organizácie štátov vyvážajúcich ropu (OPEC) vo formáte OPEC+ (s Ruskom) je priamo podpísaná pod tým, že cena ropy v posledných mesiacoch kontinuálne rastie. A podľa pravdepodobného vývoja v ďalšom období v raste bude pokračovať.

CapitalPanda-Perić-5 krajín ktoré najviac ovplyvňujú cenu ropy

5 najväčších producentov ropy (zdroj:BCM / worldpopulationreview.com)

 

Rusko-ukrajinská vojna a vplyv na ceny ropy

Fakt, že ruský útok na Ukrajinu prekvapil ekonómov, dokumentuje vyjadrenie Macieja Kolaczkowského, manažéra pre ropný a plynárenský priemysel z platformy Svetového ekonomického fóra pre energetiku, materiály a infraštruktúru. Ten v polovici februára 2022, v čase, keď sa cena ropy blížila k 100 USD, na otázku o kľúčových faktoroch určujúcich cenu ropy uviedol, že „nikto nemá krištáľovú guľu“.

Ceny ropy v dôsledku udalostí na Ukrajine prudko narástli a začiatkom marca cena ropy Brent prekročila 130 USD za barel. V USA vtedy dosiahla priemerná cena benzínu nové historické maximum 4,331 USD za galón, čo bol medzimesačne nárast o plus 15 %. V Európe rovnako ceny lámu rekordy.

CapitalPanda-Perić-Cena ropy narástla v roku 2022 už o 30 percent

Výkonnosť ropy WTI v roku 2022 (zdroj: Trading View)

 

OPEC nechce osobitne zvýšiť ťažbu

Formát OPEC+ sa stretol úvodom júna a aj keď pôvodne nechcel meniť doterajšiu stratégiu mesačného zvyšovania ťažby len o 432-tisíc barelov denne, nakoniec sa má do júla zvýšiť denná  produkcia o 2,1 milióna barelov. Skupina tak síce zvyšuje ťažbu, ale stále nedostatočne. Nehovoriac o tom, že prepad predaja ruskej ťažby z úrovne pred inváziou na Ukrajinu viedol k výraznému zhoršeniu situácie na svetových trhoch s ropou.

Dovoz ropy z Ruska sa v priebehu nasledujúcich šiestich mesiacov postupne zastaví. Kým ropa prepravovaná ropovodmi zatiaľ ostáva bez sankcií, aby Maďarsko vôbec podporilo 6. sankčný balík EÚ, ostatné krajiny EÚ s vysokým nákupom ruskej ropy budú musieť výrazne meniť zdroje. Všetky oči sa teraz sústreďujú na dohodu, ktorú by Maďarsko a Slovensko mali dosiahnuť s Chorvátskom o preprave ropy z neruských zdrojov cez svoj ropovod. Celkovo do konca roka EÚ postupne ukončí 90 % nákupov ruskej ropy, čím zasadí ruskému energetickému priemyslu zničujúci úder.

 

Ceny budú rásť, a to aj v dôsledku možného oslabenia dolára

Ako vidíme na grafe s výkonnosťou ropy WTI v tomto roku, ceny ropy sa dostali nad zónu odolnosti a smerujú k 120 USD za barel. Pod obvyklú vysokú volatilitu cien ropy WTI sa podpísal konflikt medzi Ruskom a Ukrajinou, ako aj stále viditeľné dôsledky pandémie COVID-19. Riešenia globálnych problémov alebo aspoň náznaky riešení by mohli podporiť zníženie volatility a následne spomalenie rastu cien ropy.

Dovtedy budú podľa našej technickej analýzy ceny pravdepodobne pokračovať v raste. Silný dolár zrejme nebude môcť posilňovať donekonečna a jeho oslabenie v dôsledku prísnejšej menovej politiky ECB by mohlo cenu ropy posunúť ešte viac nad 120 až 130 USD za barel.

CapitalPanda-Perić-Ropa má voľný priestor pre rast

Výkonnosť ropy WTI od februára 2022 (zdroj: Trading View)

Ako ukazuje graf vývoja cien od februára, po tom, čo cena ropy už dvakrát otestovala takzvanú “predinváznu” zónu rezistencie, nastolila vzostupný trend s vyššími maximami aj minimami. Cena otestovala tzv. “poinváznu” zónu rezistencie, prelomila ju a táto sa teraz pravdepodobne stala novou, vyššou zónou podpory. Ak sa táto cenová úroveň ropy udrží, mohli by sme byť svedkami opätovného testovania novej hranice 127-128 dolárov za barel. A odtiaľ je už len kúsok k dosiahnutiu nových rekordných cien ropy.

 

Pokles cien ropy sa blíži

01.07.2022

Redukcia sankcií voči veľkému producentovi ropy – Venezuele – by mohla priniesť výraznejšie zníženie cien ropy. Spojené štáty vyškrtli zo sankčného zoznamu príbuzného venezuelského prezidenta Nicolása Madura. Bývalý štátny pokladník Carlos Erik Malpica Flores bol v roku 2017 zaradený na čierny zoznam z dôvodu rozvracania demokracie. Podľa agentúry [...]

Švajčiarsku sa problémy vyhýbajú: za nízku infláciu vďačí silnému franku

22.06.2022

Krajina pod Alpami zvláda turbulentné časy veľmi dobre. Inflácia zostáva nízka a rast ekonomiky solídny. Švajčiarska národná banka SNB prvýkrát po pätnástich rokoch zvýšila svoju úrokovú sadzbu z -0,75 % na -0,25 %. Týmto krokom sa pripojila k ostatným centrálnym bankám, ktoré sprísňujú svoje úrokové sadzby s cieľom obmedziť infláciu. Každopádne je na tom [...]

Európska ekonomika jasne spomaľuje, od ECB závisí, ako sa bude ďalej vyvíjať kurz eura

30.05.2022

Vysoké ceny komodít posilnili infláciu a tá spolu s vojnou stlačí ekonomický rast EÚ výrazne nadol. Európska komisia zverejnila minulý týždeň jarnú ekonomickú prognózu, zostavenú na základe situácie v Európskej únii ku koncu apríla. Závery vychádzajúce zo súboru technických parametrov vrátane menových kurzov, úrokových sadzieb a ceny komodít ukazuje výrazné [...]

Jana Bittó Cigániková

Cigániková: O Edovi som stratila ilúzie. Musí sa rozhodnúť, či vymení koalíciu za ministra, čo zničil vládu

07.07.2022 18:20

Liberáli sú pripravení na všetky možnosti, vrátane odchodu do opozície. Podporili by menšinovú vládu? Pravda sa spýtala Jany Bittó Cigánikovej.

Zuzana Čaputová

Čaputová: Nikdy v ére samostatnej SR nebola pripravenosť ozbrojených síl dôležitejšia

07.07.2022 18:05

Pripomenula tiež plán Slovenska investovať dve percentá HDP do obrany už tento rok, teda o dva roky skôr, ako sa pôvodne zaviazalo.

Jaroslav Naď

Naď pripustil navyšovanie obranného rozpočtu ešte tento rok

07.07.2022 16:35

Viaceré štáty v reakcii na vojnu na Ukrajine ohlásili mimoriadne navyšovanie výdavkov na obranu.

Medveď / Arthur /

Nad Banskou Štiavnicou strhol medveď dobytok, ľudia by mali byť opatrní

07.07.2022 16:13

V lesoch nad mestom došlo v uplynulých dňoch k strhnutiu piatich kusov hovädzieho dobytka medveďom.