Založ si blog

Švajčiarsku sa problémy vyhýbajú: za nízku infláciu vďačí silnému franku

Krajina pod Alpami zvláda turbulentné časy veľmi dobre. Inflácia zostáva nízka a rast ekonomiky solídny.

Švajčiarska národná banka SNB prvýkrát po pätnástich rokoch zvýšila svoju úrokovú sadzbu z -0,75 % na -0,25 %. Týmto krokom sa pripojila k ostatným centrálnym bankám, ktoré sprísňujú svoje úrokové sadzby s cieľom obmedziť infláciu. Každopádne je na tom v súčasnosti Švajčiarsko ekonomicky v porovnaní s EÚ veľmi dobre.

 

Švajčiarska ekonomika spomalí len mierne

Zvýšenie úrokovej sadzby prišiel po tom, ako USA zvýšili úrokové sadzby o 0,75 %. Federálny rezervný systém zvýšil úrokové sadzby minulú stredu, zatiaľ čo Európska centrálna banka uviedla, že svoje sadzby zvýši v júli, aby zakročila proti prudko rastúcej inflácii v eurozóne, ktorá v máji dosiahla rekordnú úroveň 8,1 %.

Švajčiarska ekonomika v uplynulých troch rokoch preukázala odolnosť, čo dokazuje aj hospodársky prieskum OECD z januára 2021, ale pandémia COVID-19 naďalej vyvoláva neistotu a ťažkosti. Účinná štátna pomoc pomohla ochrániť pracovné miesta a zvýšiť príjmy domácností. Niektoré odvetvia a skupiny však boli obzvlášť silne zasiahnuté. Tento zásah neúmerne zasiahol osoby s nízkou až strednou kvalifikáciou a osoby s nízkymi príjmami. Podpora rozvoja produktivity je rozhodujúca pre zabezpečenie dobrej životnej úrovne v budúcnosti. Hoci krajina má jednu z najvyšších mier produktivity pracovníkov v OECD, rast produktivity sa v predchádzajúcich troch desaťročiach dramaticky spomalil. Zníženie prekážok na vnútornom trhu, ktoré bránia voľnej a otvorenej hospodárskej súťaži, ako aj zachovanie prístupu na zahraničné trhy by zvýšilo konkurenčné tlaky a podporilo produktivitu a rast.

Podľa Štátneho sekretariátu pre hospodárske záležitosti (SECO) sa očakáva, že švajčiarske hospodárstvo v roku 2022 vzrastie o 2,6 %, čím sa reviduje marcová prognóza rastu na úrovni 2,8 %. SECO tiež znížil svoju prognózu rastu v roku 2023 z 2,0 % na 1,9 %.

 

Infláciu vo Švajčiarsku tlmí veľmi silný frank

SNB vo svojom vyhlásení uviedla: „Cieľom prísnejšej menovej politiky je zabrániť širšiemu rozšíreniu inflácie na tovary a služby vo Švajčiarsku. Nemožno vylúčiť, že v dohľadnej budúcnosti bude potrebné ďalšie zvyšovanie základnej úrokovej sadzby SNB s cieľom stabilizovať infláciu v pásme zodpovedajúcom cenovej stabilite v strednodobom horizonte. Na zabezpečenie primeraných menových podmienok je SNB v prípade potreby ochotná byť aktívna aj na devízovom trhu.“

Silný frank znížil vplyv inflácie vo Švajčiarsku tým, že znížil dovozné ceny pohonných hmôt a potravín. SNB zvýšila svoje prognózy inflácie na rok 2022 z marcových 2,1 % na 2,8 %. Predpokladá tiež 1,9-percentnú infláciu v roku 2023 a 1,6-percentnú infláciu v roku 2024, pričom predtým v týchto rokoch predpovedala 0,9-percentnú infláciu. Napriek tomu SNB stále očakáva, že švajčiarska ekonomika v roku 2022 porastie približne o 2,5 %.

 

Euro vo výraznom poklese hodnoty

Za posledných päť rokov švajčiarsky frank neustále posilňoval. Počas tohto roka už otestoval zónu podpory z roku 2015 v pásme 1,00 – 1,02.

CapitalPanda-Peric-Euro sa voči švajčiarskemu franku oslabuje

Výkonnosť menového páru EUR/CHF za posledných 5 rokov, denný časový rámec (zdroj: tradingview.com)

Keďže SNB zvýšila úrokovú sadzbu a nie sú jasné rozhodnutia, či ECB zvýši sadzby pre eurozónu, očakáva sa, že euro bude voči franku pokračovať v poklese. 5ažko je však povedať, až kam by mohol pokles pokračovať. Ak však skontrolujeme technickú analýzu na väčšom časovom rámci, možno nájdeme najhorší možný scenár.

 

CapitalPanda-Peric-Euro môžu byť slabšie ako švajčiarsky frank

Výkonnosť menového páru EUR/CHF od roku 2015, týždenný časový rámec (zdroj: tradingview.com)

Na druhom vykresľuje vývoj grafu v podobe „hlavy a ramien“, z ktorého jasne vidno možný najhorší scenár kurz eura voči franku. Ak je úroveň „krku“ na úrovni 1,06007, tak minimálna očakávaná hodnota tohto menového páru by v nasledujúcich mesiacoch/rokoch mohla dosiahnuť len 0,92041.

Skutočná cena brexitu sa bolestivo ukazuje každým dňom. A budúcnosť nevyzerá vôbec dobre

15.08.2022

Ekonomika Veľkej Británie má zásadné problémy posledných 10 rokov. A brexit ich všetky ešte zhoršil. Najhoršie vyhliadky rastu zo všetkých rozvinutých krajín má Veľká Británia. Podľa prognózy OECD zverejnenej minulý mesiac hospodárstvo Spojeného kráľovstva v roku 2022 vôbec neporastie. Ide o najnižšiu prognózu spomedzi všetkých krajín OECD. Takisto to [...]

Česká národná banka po sérii zvyšovania ponechala úrokové sadzby

11.08.2022

Na prvý pohľad prekvapivá „stopka“ dlhého sledu zvyšovania sadzieb prekvapila. ČNB sa snaží príliš nepriškrtiť ekonomiku. Prvýkrát za posledného vyše roka ponechala banková rada českej národnej banky (ČNB) úrokové sadzby nezmenené. Diskontná sadzba v Čechách tak naďalej zostáva na úrovni 6 %, lombardná sadzba na úrovni 8 % a dvojtýždňová repo sadzba na [...]

Chorvátsko zažíva rekordnú infláciu. Zdražovanie budú mnohí pripisovať euru, ktoré krajina prijme od 1. januára

29.07.2022

Aj Chorvátsko trpí vysokou infláciou (12,1 % v júni). Ak pretrvá, budú zdražovanie s odstupom času mnohí prisudzovať prijatiu euru, ktoré je na pláne k 1.1.2023. Chorvátsko je z krajín západného Balkánu Slovákom blízke hneď z viacerých dôvodov. K najpopulárnejšiemu moru pre trávenie dovolenky aktuálne pribudla aj inflácia. Tá v júni medziročne dosiahla [...]

Poľsko interrupcie liberalizácia protest

Odporcovia liberalizácie interrupcií v Poľsku vyšli do ulíc Varšavy

14.04.2024 20:10

Poľský parlament totiž v piatok odhlasoval pokračovanie prác na návrhoch, ktoré by uvoľnili tieto prísne interrupčné pravidlá.

Korcok a Pellegrini

Aká kampaň, taký prezident? Čo rozhodlo prezidentské voľby?

14.04.2024 19:00

Víťaz prezidentských volieb je jasný, spoločenský pokoj zas v nedohľadne. Čo podľa vás rozhodlo voľby?

Olexandr Syrskyj

Syrskyj: Ukrajinci sa zahryzli do krajiny, no Rusov je násobne viac. Putin chce ovládnuť Časiv Jar do osláv 9. mája

14.04.2024 16:40

Časiv Jar, ktorý leží neďaleko od už ovládnutej Avdijivky, je pod neustálou paľbou.

Štatistiky blogu

Počet článkov: 67
Celková čítanosť: 114241x
Priemerná čítanosť článkov: 1705x

Autor blogu

Kategórie