Vysoké ceny komodít posilnili infláciu a tá spolu s vojnou stlačí ekonomický rast EÚ výrazne nadol.
Európska komisia zverejnila minulý týždeň jarnú ekonomickú prognózu, zostavenú na základe situácie v Európskej únii ku koncu apríla. Závery vychádzajúce zo súboru technických parametrov vrátane menových kurzov, úrokových sadzieb a ceny komodít ukazuje výrazné spomalenie rastu hospodárstva. Odborníci však indikujú, že v momente, keď by sa ECB rozhodla zvýšiť centrálne sadzby, by sa situácia mohla zmeniť pre kurz eura.
Od výrazného len k miernemu rastu
Pred začiatkom vojny na Ukrajine sa očakávalo, že hospodárstvo EÚ zaznamená po odznení pandémie dlhotrvajúci a silný rast. Ruská invázia na Ukrajinu vyvolala výraznú, hoci vo väčšine prípadov krátku reakciu trhu. Začiatkom roka 2022 trhy zaznamenali v iste miere precenenie na globálnych akciových a dlhopisových trhoch, keďže sa pripravovali na dobrý rast, prechodný nárast inflácie a relatívne mierne sprísnenie politík. Avšak po začatí konfliktu sa prudko zvýšila volatilita trhov, rozšírili sa úverové spready a akciové indexy klesli, čo otvorilo možnosť ešte vyššej inflácie a slabšieho rastu.
Presne o tomto vývoji hovorí aj jarná prognóza Európskej komisie. Predpokladá reálny rast HDP v EÚ na úrovni 2,7 % v roku 2022 a 2,3 % v roku 2023. Pritom ešte v zimnej prognóze sa predpokladal rast o bolo 4,0 % resp. 2,8 % (2,7 % v eurozóne). Zníženie na rok 2022 je potrebné vnímať v kontexte jarnej a letnej dynamiky rastu ekonomiky, ktorá k ročnej miere rastu na tento rok pridáva približne 2 percentuálne body. Medziročná miera rastu sa znížila z 2,1 % na 0,8 %.
Zvýšený šok v oblasti cien komodít a energií zvýšil riziká vyššej inflácie a slabšieho rastu v eurozóne. (Zdroj: ecb.eu)
Inflácia v Európe by mala vrcholiť v týchto týždňoch
Od začiatku tohto roka inflácia výrazne rastie. Zvýšila sa zo 4,6 % v poslednom štvrťroku 2021 na 6,1 % v prvom štvrťroku 2022. V apríli dokonca dosiahla celková inflácia v eurozóne 7,5 %, čo je najvyššia úroveň v histórii menovej únie.
ECB očakáva, že inflácia v eurozóne dosiahne v roku 2022 priemernú úroveň 6,1 % a v roku 2023 klesne na 2,7 %. V porovnaní s priebežnou zimnou prognózou na rok 2022 ide o výrazne vyššiu predikciu (pôvodne 3,5 %). Inflácia by mala vyvrcholiť v aktuálnom, druhom štvrťroku na úrovni 6,9 % a potom postupne klesať. V celej EÚ sú čísla o niečo vyššie: z úrovne 2,9 % v roku 2021 sa čaká nárast na 6,8 % v tomto roku a potom pokles na 3,2 % v roku 2023. V EÚ aj v eurozóne sa odborníci zhodujú na tom, že priemerná jadrová inflácia v tomto a budúcom roku prekročí 3 %.
ECB by mohla zvyšovať sadzby v júli
Robert Holzmann, člen Rady guvernérov Európskej centrálnej banky, odkázal finančným trhom a firmám veľmi jasne, že sa majú pripraviť na rozlúčku so zápornými úrokovými sadzbami v eurozóne.
Holzmann pre magazín POLITICO uviedol: „Keďže inflácia je vyššia, ako sme pred niekoľkými mesiacmi očakávali, myslím si, že v tomto roku budú možné tri zvýšenia centrálnej sadzby.“ Holzmann, ktorý stojí aj na čele rakúskej centrálnej banky, hovorí, že toto zvýšenie by eurozóne umožnilo prejsť do roku 2023 už s kladnou depozitnou sadzbou.
Zatiaľ čo prezidentka ECB Christine Lagardeová stále považuje zvýšenie úrokových sadzieb v roku 2022 za „veľmi pochybné“, iní predstavitelia sa vyslovili za ich zvýšenie už v lete. Argumentom je skutočne extrémna inflácia na pomery eurozóny, ktorá je s aprílovou hodnotou 7,5 % viac ako trikrát vyššia ako cieľ ECB na úrovni 2 %.
Holzmann, ktorý sa pokladá za jastraba v menovej politike, tieto údaje naznačujú, že „je veľmi dôležité začať niečo robiť s infláciou čo najskôr“. Pripustil však, že väčšina tvorcov menovej politiky by bola proti zvýšeniu sadzieb v júni. Namiesto toho naznačil, že v júni by sa mohlo rozhodnúť o praktickom záväzku zvýšiť úrokové sadzby ECB prvýkrát za viac ako desať rokov v priebehu júla.
Týždenný vývoj kurzu EUR/USD od roku 2015 (zdroj: Tradingview)
Euro je rekordne nízko, zvýšenie sadzby ECB ho však môže rýchlo vystreliť nahor
Ako stojí v tejto situácii euro voči doláru? Ako je vidieť na grafe, kurz európskej meny voči doláru sa nachádza v zóne viacročnej podpory. Ak sa pozriete na čísla detailnejšie, je vidno, že kurz eura sa odrazil od dna a smeruje opatrne nahor. Ak by posilňovanie eura pokračovalo v tejto trajektórii z posledných niekoľkých týždňov, mohlo by sa euro dostať k zóne rezistencie, ktorú naznačuje ďalší graf.
Týždenný vývoj kurzu EUR/USD od roku 2015 (zdroj: Tradingview)
Pri akomkoľvek signáli alebo vyššej pravdepodobnosti, že by ECB mohla zvýšiť úrokovú sadzbu, by sme pravdepodobne mohli vidieť rast kurzu eura nielen do oblasti zóny rezistencie, ale prípadne aj j rekordným úrovniam 1,20-1,22 z roku 2021.
Celá debata | RSS tejto debaty